6 yıl evvel futbolu bıraktı, ülkesini Dünya Kupası’na taşıdı! Çok konuşulacak öykü

Avustralya, 21 Kasım-18 Aralık 2022 tarihleri ortasında Katar’da düzenlenecek FIFA 2022 Dünya Kupası’na katılmaya hak kazandı. Dünya Kupası Asya Elemeleri kümesini 3. sırada tamamlayan ‘Kangurular’, 4. cinste Birleşik Arap Emirlikleri pürüzünü aşarak ismini finale yazdırdı.

NORMAL MÜHLET VE UZATMA KISIMLARI GOLSÜZ GEÇİLDİ

Avustralya’nın finaldeki rakibi Peru, Dünya Kupası Güney Amerika Elemeleri kümesini 5. sırada tamamlayarak, finaller için Kıtalararası Play-off oynama hakkı elde etti. Katar’ın Er-Reyyan kentinde yer alan Ahmad bin Ali Stadyumu’nda oynanan final müsabakasının 90 dakikası 0-0 sona erdi. Uzatma dakikalarında da gol sesi çıkmayınca uğraş seri penaltı atışlarına kaldı. Penaltı atışlarında rakibine 5-4’lük üstünlük sağlayan Avustralya, 2006 Dünya Kupası’ndan itibaren üst üste 5. sefer finallere gitmeyi başaran ülke oldu. 

KAHRAMAN ANDREW REDMAYNE’İN ENTERESAN HİKAYESİ

Peru maçında 118. dakikada Matt Ryan’ın yerine oyuna giren kaleci Redwayne, mesleğinin üçüncü ulusal maçında çok konuşulacak tarihi bir öykü yazdı.

6 YIL EVVEL FUTBOLU BIRAKIP KAFEDE ÇALIŞTI

Mustafa Taha’nın haberine nazaran; 2016’da Western Sydney’de oynarken sıkıntı bir devir geçiren 33 yaşındaki eldiven, futbolu bıraktı. Tecrübeli file bekçisi, arkadaşının kafesinde çalışıp öğretmen olarak hayatına devam etmeyi düşündü. O vakit Sydney FC teknik yöneticisi olan Graham Arnold, Redmayne’i yine futbola döndürdü ve transfer etti. 

2 ŞAMPİYONLUK YAŞADI

Redmayne, Sydney FC’ye gelirken Central Coast Mariners’tayken kaleci antrenörü olan John Crawley de grubun teknik grubunun bir kesimiydi. Redmayne, Crawley idaresinde Sdyney’de iki şampiyonluk kupası kaldırdı. Arnold, 2018’de Avustralya’nın başına geçtiğinde John Crawley’i de kaleci antrenörü olarak takımına dahil etti.

TAKIMINI KATAR’DAKİ FİNALLERE TAŞIDI, ‘KAHRAMAN’ İLAN EDİLDİ

Redmayne seri penaltı atışlarında teknik yönetici Arnold’un itimadını boşa çıkarmadı. 118. dakikada Matt Ryan’ın yerine oyuna giren deneyimli eldiven, Alex Valera’nın penaltısında gole müsaade vermedi ve kadrosunu Dünya Kupası finallerine taşıdı. Penaltı öncesi Redmayne’in kalesindeki hareketleri, Liverpool’a Milan 2005’te İstanbul’da Şampiyonlar Ligi zaferini getiren kaleci Jerzy Dudek’i akıllara getirdi.

Avustralya’nın eski kalecisi Mark Bosnich, Redmayne’i bir ‘kahraman’ olarak nitelendirirken, Arnold’u cesaretli kararı nedeniyle tebrik etti.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. 6 yıl evvel futbolu bıraktı, ülkesini Dünya Kupası’na taşıdı! Çok konuşulacak öykü için yorumda bulun

    6 yıl evvel futbolu bıraktı, ülkesini Dünya Kupası’na taşıdı! Çok konuşulacak öykü için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 6 yıl evvel futbolu bıraktı, ülkesini Dünya Kupası’na taşıdı! Çok konuşulacak öykü için ilk yorumu yapabilirsin.