Anadolu Efes’te Ergin Ataman’dan itiraf! ‘Kredim olmasa, giderdim’

Türk Basketbolu’nun yetiştirdiği en değerli antrenörlerden birisi. Tam 5 Avrupa Kupası kazanırken, bunların ikisi son iki dönem, Avrupa’nın doruğu Euroleague’deydi. Mesleği boyunca çalıştığı tüm gruplarda kupa sevinci yaşayarak bu sayıyı 22’ye yükseltti. Bu yıl tekrar A Ulusal Takımımız’ın da başına geçen başarılı çalıştırıcı, kısa müddet evvel yaşadıkları tarihi başarıyı ve gelecek ile ilgili planlarını MİLLİYET için lisana getirdi.

– Dönem başından bu yana çok konuştuk, uzun rotasyonu yetersiz, Petrusev katkı veremiyor, Larkin formsuz, Dunston formsuz… Lakin sonuç şampiyonluk; nasıl oldu bu?

“Sezon başında bizi en çok etkileyen Sertaç’ın gitmesi oldu. Sertaç geçen yılki şampiyonlukta büyük hisse sahibiydi ve kadro ona alışmıştı. O gittikten sonra biz aslında Landel ile anlaşmıştık lakin NBA çıkışı vardı ve olimpiyatlarda çok yeterli oynayınca bu hakkını kullandı. Biz de Petrusev ile bir risk aldık. Genç oyuncu Adriyatik Ligi’nde MVP seçilmişti. Birinci sefer bu türlü üst seviye bir gruba gelmiş olması, fizikî olarak o güce çıkamaması bizi biraz yanılttı. Dönem başında biz 3 pivotu da kullanmaya çalıştık. O periyotta Dunston da çok formsuzdu, herkes artık bu adam oynayamaz diyordu. Ruhsal olarak da geçen yılki Euroleague şampiyonluğunun verdiği doygunluk, özgüven, tahminen de benden başlayarak tüm grubu etkilen şımarıklık, rakiplerin bize karşı daha motive alana çıkışları, bunlar bizi paniğe soktu ve istediklerimiz olmayınca gerildik. 3 yıl boyunca makine üzere işleyen grup bu defa teklemeye başladı ve döneme 8’de 7 yenilgiyle başladık.Benim 3 yıllık kredim olmasa, geçen yılın şampiyonu olmasam, 8’de 7 yenilgide Efes’in hocası giderdi ya da hoca ekibin yarısını değiştirirdi. Hem bizim hem de bizim gözümüzde oyuncuların o kredisinin olması, dışarıya gidip     arayışa gireceğimize grup içinde motivasyonu sağlamaya çalıştık ve sonunda bunu başardık.” 

– O yükseliş devrini anlatır mısınız?

“Yardımcı antrenörlerimize bilhassa teşekkür ediyorum. Yakup, Tomislav, Cenk… Benim hasta olduğum devirde alınan bir CSKA galibiyeti ve 2 gün sonrasındaki Fenerbahçe galibiyeti var. Her işte hayır vardır derler ya, ben o sırada kadroya çok kızgındım ve tahminen de o gerginlik herkese yansımıştı. Benim 10 günlük hastalığım sırasında bir yumuşama oldu. Herkes biraz sakinleşti. Bir de üzerine Barcelona deplasmanını yaşadık. Haksız yere atılmam, ikili standartı yaşamamız bir his patlamasına yol açtı ve orada da ben kendimi acayip formda motive ettim. Ben o maçta atıldıktan sonra Barcelona soyunma odasında tek başına oturdum ve yarım saat boyunca ‘Biz sizin karşınıza (bunu derken kastım Euroleague organizasyonuydu) tekrar geleceğiz ve o vakit gücümüzü size göstereceğiz’ diye düşündüm. O motivasyon da daha sonra bana çok halde yansıdı. Real Madrid galibiyetinin akabinde da ekip eski kimliğine büründü. Oyun olarak Simon ve Beaubois’nın olmamasının da tesiriyle geçen yıllardaki kadar güzel oynamasak da herkesin bu grup yalnızca atarak kazanır diye düşündüğü ortamda biz play-off ve final-four’u savunma ile kazandık.” 

‘Korkarak yaşayamazsınız’

– Siz kadrosu, oyuncuları çok âlâ motive eden bir isimsiniz. Evet basın toplantılarındaki tezli açıklamalar bizim de güzelimize gidiyor ancak sizin için risk değil mi? Kaybederseniz herkes size hamle edecek…

“Korkarak yaşayamazsın. Benim şeklim bu. Evvel kendimi motive ediyorum, kendim inanıyorum, oyuncularımı bu biçimde motive ediyorum, bunu da dışarıya vuruyorum. Bunu yaparken de biraz da rakiplere gözdağı vermek, onları gerilime sokmak istiyorum. Hele ki başlarda soru işareti olduğunda, ‘Bu sene yapamayacaklar’ dendiğinde daha da çok yapıyorum. Bu türlü olunca hiçbir grup bizim karşımıza rahat çıkamıyor, başlarında daima soru işareti oluyor. Kimileri gereksiz motivasyon yaratıyor Yunan basını üzere. Hani derler ya akıl oyunları, bu da benim sistemim. Rakiplerime karşı hürmetimi da söz ediyorum lakin düşündüğümü de söylüyorum. Kaybettiğimizde varsın desinler ‘hoca salladı fakat olmadı’… Ne yapalım, bundan korkmuyorum.”

‘Benim için muvaffakiyet Avrupa Şampiyonluğu’

– Ulusal Kadro… Ay-yıldızlı formanın yeri, amacı neresi olacak?

“Bir misyon değişikliği oldu. Beni Ulusal Takım’a neden davet ettiler. Zira bu beklenti oluştu. Bu adam Avrupa’da 5 kupa kazanmış, üst üste iki Euroleague kazanmış, geçen sene yılın coachu seçilmiş… Bizim elimizde bu türlü bir antrenör var ve ulusal kadromuz 10 yıldır istenen düzeyde değil. Beni aslında o vazifeye bunun için layık gördüler. Ben bu misyonu, bu tempo içinde inanmasam kabul etmezdim. Fakat çok kaliteli bir takımımız var. 4 tane NBA oyuncumuzun hepsi şu anda Final Four gruplarının tamamında birinci 5 oynayacak kapasitede. Larkin ve Sertaç üzere yıldızlarımız var. Melih üzere deneyimli bir oyuncumuz var. Şehmus, Onuralp, Sadık üzere gençlerimiz var. o vakit bu grup başarılı olabilir. Ergin Ataman için de muvaffakiyet Avrupa Şampiyonluğu’dur. İspanyol, Fransız, Sırp oyuncular ulusal ekibe neden geliyor; şampiyon olmak için. O vakit biz de bunun için bu kadroya geleceğiz. Biz mental olarak şampiyonluğu hedefleyeceğiz. Bunu yaparsak, başarılı oluruz, şampiyon olamazsak da başaramamış kabul ederim kendimizi. Bunu söylüyorum ve bundan da korkmuyorum.”

‘Oylama fikri çok komikti’

– Fenerbahçe’nin reaksiyonunu çeken oylamayı siz mi yönettiniz, Fenerbahçe’nin Final Four oynamasını siz mi engellediniz?

“Oylamada kararı 13 tane A lisansı olan kulüp verdi. Bize de kulüp idaremiz, her iki oy ortasındaki teknik farkı bize danıştı. Ben bile değil, asistanlarım da tüm seçenekleri yazdı. Hatta Alper Yılmaz da kendi grubuna hazırlattı bir yanılgı yapmayalım diye ve kulüp idaresine teslim ettik ve fikrimizi söyledik. Bu oylama olağan dönem bitiminde puanlar belirliyken yapılsa tamam fakat maçlar oynanırken yapıldı ve bizim de yerimiz muhakkak değildi. Biz o sırada yedinci, sekizinci sıralardaydık. Bizim dışarıda kalma riskimiz de vardı, birinci dört içine girip saha avantajını alma ihtimalimiz de… Maalesef bu oylama zati çok yanlıştı. Ben bunu duyduğumda güldüm. Sen bunu kulüplere bırakırsan olağan ki herkes kendi tarafından bakar. Sonuçta ortada bir rekabet var. Barcelona ile Real Madrid’in istediği de birebir olmayabilir. Kaldı ki bu işten en büyük ziyanı gören Monaco oldu. Ancak Manoco da kalan maçlarda inanılmaz oynayarak, çeyrek finale yükseldi. O nedenle ben bunları anlamakta zorluk çekiyorum ve bir algı yaratılmaya çalışılması da tuhaf geldi fakat herkesin görüşüne de hürmet duyuyorum. Ben alışığım bunlara fakat Türk sporu, Türk basketbolu için çok büyük emek veren, yeterli bir Beşiktaşlı olsa da herkese eşit uzaklıkta duran Liderimiz Tuncay Beyefendi sahiden üzüldü.”

‘En büyük silahımız çabuk karar vermek’

– Basketbolu daha kolay oynamaya çalışıyorsunuz, yaptığınız düzgün şeylerin en uygununu istiyorsunuz. Herkes aslında ne yapacağınızı biliyor lakin tedbir almak çok güç. Bunu nasıl başardınız?

“Bu aslında takımın yapısıyla da alakalı. Ekipteki isimlerin hiçbiri geldiğinde bu düzeylerde değildi. Dunston dışında şampiyonluk yaşayan isim yoktu. Birinci sene bu türlü değildi, farklı bir sistemde oynuyorduk. Fakat oyuncuların kapasitelerini gördüğümüzde, bizim kurduğumuz sistemde onlara bu rahatlığı tanıdığımızda daha verimli olduklarını görüp bir revizyona gittik. Bizim şu an atakta 50’ye yakın setimiz var ve biz bunları vakit zaman da kullanıyoruz fakat bizim en büyük silahımız süratli hamlede çabuk karar verebilmek. Süratli hamlede oyuncuyu dizginlersek randıman alamayız. Savunmada da o denli karmaşık sistemleri sevmiyorum. Adam değişme savunmasını sevmiyorum. Larkin üzere 30-35 dakika oynayan kısam varken niçin adam değişme yapayım. Alan savunmasını da çok sevmiyorum zira onun için çok ağır idman yapmak lazım ve bu maç temposunda bunu yapamıyoruz. Maçtan 1 gün evvel bir saat çalışıp çıkıp alanda alan savunması yaparak, rakibi şaşırtarak bu düzeylerde maç kazanılacağını düşünmüyorum ve oyuncunun başını da bunlarla bulandırmak istemiyorum. Oyuncu yapacağı şeyi en düzgün biçimde yapmaya odaklanmalı.” 

‘O yumruk havaya kalkacak’

– Bu sene dolu tribünler önünde memnun sona ulaştığınızda aklınızdan ne geçti?

“En büyük kupayı alıyorsun ve bunu üst üste 2. sefer yapıyorsun. Ben kazanacağımıza inanıyordum fakat sonuçta bir final maçı oynuyorsun. İstediğimiz üzere de oynayamadığımız, geriden geldiğimiz bir maç. Natürel ki kazanınca büyük bir sevinç oldu. 20 bin taraftar önündeyiz. Onun çok büyük bir histi. Ancak inan maçtan evvel çok sakindim. Birinci finalimizde o kadar heyecanlıydım ki gece uyuyamıştım mesela. Geçen sene kazanacağımıza o kadar inanıyordum ki, ‘Ergin geliyor, nihayet Euroleague kupasını da kazanacaksın’ diyordum. Fakat başımda daima bir tereddüt vardı lakin bu sene çok sakindim. Bu da deneyim işte. Yalnızca maça konsantre olmuştum. Esasen oyun içinde o heyecanı yaşasam tahminen birebir atakları yapamazdım. Lakin maç bitip üst üste 2. şampiyonluğu kazanınca fevkalade bir sevinç yaşadım. Basın toplantısında seyircisiz kazanmıştınız, bu defa nasıl olacaksınız diye sormuşlardı, ben de hatırlarsan, bu kere yumruklarımı seyircilerin önünde kaldıracağım demiştim. Avrupalılar çok alışık değiller buna… Fakat sonuçta herkesin de güzeline gidiyor. Bu artık entertainment. Kazandığın vakit da kaybettiğin vakit da hislerini muhakkak edeceksin.” 

– Pekala o yumruk havada kalacak mı?

Tuncay Beyefendi argümanlı bir açıklama yaptı… 

“Bundan sonra geri dönüş yok. Anadolu Efes artık daima buralarda olacak. Şunu gördük ki biz artık bir basketbol grubundan çok, Türkiye’nin çok büyük bir tanıtım markası olduk, Türkiye’deki beşerler için bir moral kaynağı olduk. Anadolu kümesinin bu işi yapmasının temelinde de bu var zati. 45 yıldır bu işi yaparken ana hedef reklam değil, reklam için yapanlar muhakkak bir müddet sonra kapandı gitti esasen. Anadolu Kümesi en sıkıntı kurallarda bile bu ekibi daima ayakta tuttu ve bugünkü ekonomik şartlarda da önemli fedakarlık yapılıyor. Bütçemiz artmaz, bir ölçü revizyonlar olabilir lakin bu standartlarda kalmaya devam edeceğini hissediyorum.” 

Real Madrid ve Liverpool taraftarları Paris sokaklarında

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Anadolu Efes’te Ergin Ataman’dan itiraf! ‘Kredim olmasa, giderdim’ için yorumda bulun

    Anadolu Efes’te Ergin Ataman’dan itiraf! ‘Kredim olmasa, giderdim’ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Anadolu Efes’te Ergin Ataman’dan itiraf! ‘Kredim olmasa, giderdim’ için ilk yorumu yapabilirsin.