Atiye: Bizi notalar ve melodiler kavuşturdu

Evlenip anne olan Atiye, üç yıl ortadan sonra ‘Ses Seda Yok’ müziği ile hayranlarının karşısına çıktı. Bir dünya müziği albümü yaptığını söyleyen müzikçi, “Her ay bir modül yayınlayarak ilerleme kararı aldık. Üç ya da dördüncüden sonra albümü dijital dünyada sunacağız” diyor. Atiye ile titizlikle hazırlandığı yeni çalışmasını ve Erol Sebebci evliliğini konuştuk.

– Yeni müziğinizde da dediğiniz üzere uzun müddettir sizden ‘Ses Seda Yok’tu. Son üç yılınız nasıl geçti?

Tekrar müzik yaparak geçirdim ve üretmeye devam ederek… Kocaman 10 müzikten oluşan bir albüm hazırladım. Pandemi sürecinde kendi içimdeki dünyanın üretkenliği fazlaydı. Yeni kesimlerin oluşum süreciyle geçti.

– Eşiniz Erol Sebebci ile tanışmanızın değişik bir hikayesi var mı?

Müzik aşkı bir ortaya getirdi bizi. Notalar ve melodiler kavuşturdu.

– Evlilik kararını nasıl aldınız?

Teklif etti, kabul ettim (gülüyor).

– Düğün pandemiden sonra mı olacak?

Almanya’da aile ortasında küçük bir kutlama yaptık. Sevdiğimiz insanların hepsi başka ayrı ülkelerde ve farklı kentlerde olduğu için herkesi bir ortaya getirmeyi başarabilirsek, bir de pandemi biterse düğün yapmayı düşünüyoruz.

– Kızınız FerahFeza 2.5 yaşında oldu bile… Çocuktan sonra hayatınızda neler değişti?

Birtakım karakteristik özelliklerimde değişiklik oldu güya. Mesela evvelce tek bir şeyde bile zorlanırken, annelikle birlikte her şeyi birebir anda yapmayı öğreniyorsun. Her şeye yetişeceğime inanmaya başladım.

– Eşiniz de prodüktör ve müzik direktörü. Birbirinizi nasıl besliyorsunuz?

İki müzisyenin kolektif üretimi her vakit sağlıklı sonuçlar vermeyebilir lakin bizim farklı disiplinlerimiz birbirini besliyor. Üretimin bol ve renkli olmasını sağlıyor. Fikir farklılıkları ve yeni bilgiler ikimizde de heyecan yaratıyor.

– Yeni müziğinize katkısı oldu mu?

Olağan ki de oldu. Kendisi ‘Ses Seda Yok’un aranjörü. Albümün de prodüktörü. Birebir vakitte albümde hem kendi hem de ortak yaptığımız bestelerimiz var.

‘Üç ay Hindistan’da kaldık’

– Yeni çalışmanızın öyküsünü nasıl anlatırsınız?

Bir dünya müziği albümü hayalim vardı. Birçok biçimin buluştuğu, canlı müziğin ön planda olduğu, her müziğin öteki bir kıssa anlattığı ve birebir vakitte tüm albümün bir bütün olduğu bir proje. 2018’de hazırlıklara başladık. Yalnızca kendi bestelerimiz olsun istedik lakin çalışırken ve araştırırken ‘Ses Seda Yok’un orjinal haliyle karşılaştık. Devamlı tekrar eden melodisinden ve hissettiridiği hislerden o kadar etkilendim ki, kesinlikle albümde olmasını istedim. Aslında kelamı bestesi anonim olan klasik bir Qawwali eseriymiş.
Büsbütün yeni sound’larla, ritim yüklü ve tıpkı vakitte eski hissini kaybetmeyecek biçimde bir aranje hazırlamak istedik. Bunun için ve albümdeki öbür tüm besteler için birinci etapta Yunanistan’a gidip özel el üretimi perküsyonlar yaptırdık. Sonrasında üç ay Hindistan’da kaldık. Hem klasik Hint müziği eğitimi almak için hem de çok beğendiğim büyük müzisyenlerle kayıtları yapmak için… Türkiye’ye döndüğümüzde albümü tamamladık. ‘Ses Seda Yok’ bu albümün ön habercisi diyebiliriz. Yeni olsa da şimdiden emeklerimizin karşılığını almak, anlaşılmak çok memnun ediyor.

– Albüm ne vakit çıkacak?

Yeni periyot yayın anlayışı içinde müzikleri yayınlamaya başladık. Albüm hazır fakat bölerek her ay bir müzik yayınlayarak ilerleme kararı aldık. Üç yıl sonra dönüşte fazla müzikleri elde bekletmek istemedim. Üç ya da dördüncü modülden sonra albümü dijital dünyada yayınlayacağız.

– Bu devirde albüm yapmak riskli değil mi?

Risk almak düzgündür. Her gün tıpkı yolda yürümekten, birebir yemeği yemekten sıkılırsınız. Yeni müzikler keşfetmeyi seviyorum. Çok farklı müzik çeşitlerini dinlerim. Üretime de vakit içinde yansıdı.

‘Bol konserli vakitler hayal ediyorum’

– Almanya’ya gidiş gelişleriniz devam ediyor mu?

Ailemin büyük kısmı Almanya’da olduğu için sık sık gidiyorum.

– Orada nasıl bir hayatınız vardı?

Mükemmel renkli, multikültürel, sevgi ve müzik dolu, çok kalabalık, bol kedili bir meskende büyüdüm. Rolling Stones, Queen, Sezen Aksu, Gipsy Kings, Mezdeke ve Michael Jackson hepsi birebir konutta çalıyor, o denli düşünün…

– 2022’den beklentileriniz neler?

Pandemide 10 yeni beste daha hazırladık. Onların kimilerinin kelamlarını yazdık ve yapıma başlayacağız. Bol konserli vakitler hayal ediyorum tüm müzisyenler ismine.

‘Müziğimi piyasayı kıymetlendirerek yapacak değilim’

– Son devirde müzik piyasasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Müzik piyasasını pahalandırmak için ne merakım ne de araştırmaya vaktim var. Ben büsbütün diğer bir kanaldayım. İlham aldığım yerler çok daha farklı. Müziğimi piyasayı kıymetlendirerek yapacak usulde biri değilim. Fakat gönlüm her şeyin hoş olmasını diliyor.

– Pop müzikte kral ve kraliçe polemiği var. Sizce popun kral ve kraliçesi kim?

Benim için Sezen Aksu her vakit öbür bir yerde duruyor. Yeni jenerasyondan de sevdiğim isimler var. Üretim durmadığı sürece herkes kral ve kraliçe. Son kararı her vakit dinleyici verir. Vakit da belirler.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Atiye: Bizi notalar ve melodiler kavuşturdu için yorumda bulun

    Atiye: Bizi notalar ve melodiler kavuşturdu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Atiye: Bizi notalar ve melodiler kavuşturdu için ilk yorumu yapabilirsin.