Avrupa şampiyonu İtalya Milli Takımı, Roma’da şampiyonluk turu attı

Olağan mühleti ve uzatmaları 1-1 biten final maçında İngiltere’yi penaltı atışları sonucu 3-2 yenip, 53 yıl ortadan sonra ikinci defa Avrupa şampiyonu olan İtalya Ulusal Kadrosu, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella tarafından kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Mattarella, burada yaptığı konuşmada, İtalya Ulusal Ekibi Teknik Yöneticisi Roberto Mancini başta olmak üzere ülkeyi uygun temsil eden ve onurlandıran atletlere büyük şükran duyduğunu belirtti.

Mattarella, “Bugün konuşma yapma günü değil, alkış ve teşekkür günüdür.” dedi.

Mancini de ülke futbol tarihine hoş bir sayfa eklemekten duyduğu memnuniyeti lisana getirirken, “Bu zaferi İtalyanlara adıyoruz. Bu muvaffakiyet, yaptığınız şeye sıkı sıkıya inandığınızda, imkansız üzere görünen bir hayalin peşinden gitmenizin mümkün olduğunu gösteriyor.” sözlerini kullandı.

Grup kaptanı Giorgio Chiellini, final maçını izlemek için Londra’ya gelen Cumhurbaşkanı Mattarela’ya teşekkür etti ve bu kupayı 4 Mart 2018’te grubu Fiorentina’yla deplasman maçı için gittiği Udine’de kalp sorunu yüzünden otel odasında meyyit bulunan ulusal oyuncu Davide Astori’ye adadığını lisana getirdi.

“Gök-mavililer”, Cumhurbaşkanı Mattarella’ya gerisinde ismi yazan 10 numaralı ulusal grup forması da armağan etti.
Cumhurbaşkanı’nın akabinde Başbakanlık Sarayı Chigi’ye geçen gök-mavili ulusal kadro, burada İtalya Başbakanı Mario Draghi tarafından kabul edildi.

Draghi, ulusal ekibi tebrik ederken, “Tarihe geçtiniz. Bizi Avrupa’nın merkezine yerleştirdiniz.” diye konuştu.

Başbakan Draghi, oyunculara birer plaket takdim ederken, ulusal grup da kendisine isminin yazılı olduğu 10 numaralı bir forma armağan etti.
Ulusal grubun Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a yaptığı ziyaretlerde, teniste dönemin üçüncü grand slam turnuvası Wimbledon’ın tek erkekler finalinde Sırp raket Novak Djokovic’e kaybeden İtalyan raket Matteo Berrettini de yer aldı.

Üstü açık otobüsle şampiyonluk çeşidi

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle toplu kutlama aktiflikleri organize edilmedi.
İtalya Ulusal Ekibi, başbakanlık çıkışında üstü açık otobüse binerek, şampiyonluk kupasıyla birlikte Roma caddelerinde şampiyonluk çeşidi attı.
Romalılar, ulusal gruplarının şampiyonluk tipine eşlik ederken, oyunculara sevgi gösterisinde bulundu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Avrupa şampiyonu İtalya Milli Takımı, Roma’da şampiyonluk turu attı için yorumda bulun

    Avrupa şampiyonu İtalya Milli Takımı, Roma’da şampiyonluk turu attı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Avrupa şampiyonu İtalya Milli Takımı, Roma’da şampiyonluk turu attı için ilk yorumu yapabilirsin.