Avustralya’da olimpiyat sevinci! Üçüncü kez…

Başbakan Morrison, Memleketler arası Olimpiyat Komitesinin 2032 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın ülkesinin Brisbane kentinde düzenleneceğini duyurması üzerine, Başbakanlığın resmi internet sitesinden Avustralya Federal Spor Bakanı Richard Colbeck ile ortak açıklamada bulundu.

Olimpiyatların 1956’da Melbourne, 2000 yılında da Sydney’de yapılmasının akabinde üçüncü defa Avustralya’da düzenlenecek olmasının ülke iktisadı ve Brisbane kenti açısından çok değerli olduğuna dikkati çeken Morrison. ‘‘Sadece Brisbane ve Queensland için değil, tüm ülke için tarihi bir gün. Avustralyalılar için gurur verici bir gün.” dedi.

Dünyanın en büyük spor aktifliğine mesken sahipliği yapmanın büyük hayaller kurmaya yürek eden her genç Avustralyalıya umut verici bir maksat sunduğunu lisana getiren Bakan Colbeck de “Bugün meskenlerinde oturan ve olimpiyat şampiyonu olmak isteyen genç sporseverleri düşünürseniz artık hedefledikleri somut bir şey var. On yıldan biraz daha fazla müddet içinde kendi topraklarında rekabet etme bahtları var.’’ tabirlerini kullandı.

– Brisbane kentinin 11 yılda çehresi değişecek

2032 Olimpiyatları’na konut sahipliği yapacak Queensland eyaletinin başşehri Brisbane’nin Belediye Lideri Adrian Schrinner, olimpiyatın bir kente getireceği tanınma fırsatının, parayla satın alınamayacak kadar büyük bir kıymet olduğunu söyledi.

Yaklaşık 11 yıl sonra dünya sahnesine çıkacak Brisbane’i yeni bir dünya kentine dönüştürmek için federal ve eyalet idareleri tarafından büyük kaynak ayrılmasının yanı sıra eyaletin güneydoğusuna ortalarında 28 spor koluna konut sahipliği yapacak üç ana merkez inşa edilmesi planlanıyor.

Olimpiyatların Brisbane’de 21, Gold Coast ve Sunshine Coast kentlerinde 4 yerde gerçekleştirilmesi düşünülüyor, açılış ve kapanış merasimlerine de Brisbane’deki Gabba Stadyumu mesken sahipliği yapacak.

Futbol eleme maçları da Cairns, Townsville, Toowoomba, Sydney ve Melbourne kentlerinde oynanacak.

Olimpiyatlar, 2024’te Fransa’nın başşehri Paris’te, 2028’de ABD’nin Los Angeles kentinde, 2032’de de Avustralya’nın Brisbane kentinde düzenlenecek.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Avustralya’da olimpiyat sevinci! Üçüncü kez… için yorumda bulun

    Avustralya’da olimpiyat sevinci! Üçüncü kez… için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Avustralya’da olimpiyat sevinci! Üçüncü kez… için ilk yorumu yapabilirsin.