Barcelona, Xavi ile ayağa kalkıyor! Galatasaray’ın rakibinde yeni sayfa açılıyor

CELAL UMUT EREN

UEFA Avrupa Ligi son 16 tipinde temsilcimiz Galatasaray, Barcelona ile eşleşince farklı bir heyecan yaşandı. Yıllarca Pep Guardiola ile birlikte çalışan Domenec Torrent ve grubu, yine eski meskenine girme talihi yakaladı.

Lakin bu eşleşmede özel bir isim öne çıkıyor; Xavi Hernandez.La Masia’dan yetiştiği Barcelona’da futbolcu olarak 25 kupa kazanan Xavi, artık teknik yönetici olarak Nou Camp’a geri döndü. Son periyotta Messi’nin gidişi, Ronald Koeman’la yaşanan başarısızlık ve ekonomik külfetlerle adeta tabanı gören Barça, eski efsanesi Xavi’nin dönüşüyle bir nebze olsun ayağa kalktı.

Barça geleneğini en düzgün bilen isim olan ve Guardiola neslinden gelen 42 yaşındaki çalıştırıcı için en yanlışsız tarif, ‘Gelenekten geleceğe’ olarak aktarılabilir. Çünkü sık sık Guardiola ile karşılaştırılan Xavi, bu durumdan hem memnunluk duyuyor hem de sıkılıyor. Xavi, birinci maçına çıktığı Espanyol derbisi sonrası basın mensuplarına, “Benden Guardiola usulünü ve performansını beklediğinizi biliyorum. Guardiola etkilendiğim futbol adamlarından fakat ben burada yeni bir kıssa yazmak için varım” sözlerini kullanmıştı.

Xavi, Barcelona ile çıktığı 19 resmi maçta 4 mağlubiyet 6 beraberlik 9 galibiyet aldı. La Liga’da hiç kaybetmemesi ve devre ortasında Traore ile Aubameyang atılımları ilerisi için umut verdi.

3-4-2-1 ve 4-3-3 formasyonları genç antrenörün en sık başvurduğu taktik formasyonlar. Xavi bu diziliş içinse şu tanımla öne çıkıyor: “Bizim için temel olan topu süratli dolaştırmak, topa sahip olmak, topu kaybettiğimizde süratlice kazanıp, rakip yarı alana geçmek. Bunu bazen 3’lü savunma diziliminde bazen de 4’lü dizilimde yapıyoruz. Bazen kalabalık bir orta saha işinizi görür, bazen 3’lü bir forvet çizgisi size yardım eder. Burada rakibinizin kim olduğu ve o gün takımızın hangi koşullarda olduğu değerli.”

Xavi, Barcelona’da bir gelenekten geleceğe adım olarak görülüyor. Rinus Michels’le başlayan tarihi miras Johan Cruyff ve Pep Guardiola ile sürmüştü. Artık Xavi’nin yesyeni bir sayfa açması bekleniyor.

Saatlerce taktik izliyor

42 yaşındaki Xavi Hernandez, teknik yöneticilik konusunda nerdeyse ‘takıntılı’ bir durumda. Xavi, Al Sadd devrinde de Barcelona’da çalışırken de saatlerce taktik çalışmalar yapıyor, rakiplerinin, kendi maçlarının ve dünyadaki öteki örneklerin görüntülerini izliyor.

Xavi, başta Guardiola olmak üzere Klopp, Conte, Allegri, Nagelsmann üzere ünlü teknik yöneticilerin taktik formasyonlarını yakından inceliyor. Xavi’yi yakından tanıyanlar, ünlü ismin bazen saatlerce odasından çıkmadan görüntüler ve tahliller izlediğini aktarıyor.

Gayesi ‘en iyi’ olmak

Teknik yöneticilik mesleğine 2019’da futbolu bıraktığı Katar kulübü Al Sadd’da başlayan ve kısa müddette antrenör olarak tam 7 kupa kazanan Xavi Hernandez, her vakit ‘en iyi’ noktaya ulaşmak istediğini belirtiyor.

Xavi, Barcelona’da misyona başlarken de bu duruma vurgu yaparak, “Barcelona dünyanın en yeterli kulübü. Barcelona yarıştığı her kulvarda şampiyon olmak zorunda. Bunu bilerek hareket etmeliyiz” demişti.

2009 kadrosuna hayran

Xavi Hernandez’in futbol aklı ve teknik yöneticilik stilinin oluşmasında 2009 Barcelona grubu büyük ehemmiyet taşıyor. O devir Pep Guardiola idaresinde tam 6 kupa kazanan Barça, Xavi’nin her daim anlattığı bir efsane olarak göze çarpıyor.

Xavi sıkça o gruptan örnekler vererek, “Herkes birbirini çok uygun tanıyordu. Nerdeyse gözümüz kapalı hareket ediyorduk. Guardiola bizim için büyük bir talihti. Bizi bir ortaya getiren, inanmamızı sağlayan ve bu ekibi inşa eden kişi Guardiola idi. Bazen 2009’daki o grubun görüntülerini açıp izliyorum” diye anlatıyor.

Yeni ‘Iniesta’ Pedri

Xavi Hernandez, 2009 ekipten öylesine esinleniyor ki oradaki güçlü orta sahayı kendi kadrosuna yansıtmak istiyor. 19 yaşındaki Pedri ve 17 yaşındaki Gavi burada dikkat çekiyor. Uzun yıllar Barça orta alanında yer alacak bu ikili için Xavi önemli bir uğraş veriyor. Pedri-Gavi ikilisi Xavi için eski partneri Iniesta’yı hatırlatıyor, bir arada kurdukları ahengi görüyor.

Gavi’nin üzerine titriyor

Barcelona’da vazifeye başladığında takımını âlâ tanıyan Xavi Hernandez, birinci iş olarak özel bir yeteneğin üzerine titredi. 17 yaşındaki Gavi, Xavi için adeta bir hazine üzereydi.

Orta alanda çift taraflı oyunu, Messi üzere top sürüşü, çalım özelliği ve futbol zekasıyla parlayan 2004 doğumlu genç yetenek, şimdiden Nou Camp’ı heyecanlandırdı. Xavi de çok güvendiği genç öğrencisi için, “Gavi’nin yaşı beni çok şaşırtıyor. Daha 17 ve bir yetişkin bile değil. Ancak alanda fark yaratan bir karakteri var, ortaya koyduğu uğraş inanılmaz bir düzeyde. Gavi’ye sahip olmak harika” sözlerini kullanıyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Barcelona, Xavi ile ayağa kalkıyor! Galatasaray’ın rakibinde yeni sayfa açılıyor için yorumda bulun

    Barcelona, Xavi ile ayağa kalkıyor! Galatasaray’ın rakibinde yeni sayfa açılıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Barcelona, Xavi ile ayağa kalkıyor! Galatasaray’ın rakibinde yeni sayfa açılıyor için ilk yorumu yapabilirsin.