Bayramlaştığınız kişi siber suçlu olabilir

ESET İstanbul Teknik Müdürü Gürcan Şen, bayram periyodunda siber dolandırıcılık mağduru olunmaması için tekliflerde bulundu. Şen’in tavsiyeleri şöyle:

Yaşça büyük olan aile büyüklerinizi bilgilendirin

Pandemi periyodunda yaşlıların internet ve toplumsal medya platformlarını kullanma oranı arttı. Dijital okuryazarlığı görece az olan bu yaş kümesinin online mecralarda karşılaşabilecekleri tehidtlere yönelik daha çok bilgilendirilmeleri gerekiyor. 

Uydurma online bağış sitelerine karşı uyanık olun! Bayram periyodunda hayır kurumlarına yönelik bağışlar ve vekalet yoluyla kurban kesiti çokça yapılıyor. Bilhassa internet üzerinden ödeme yapmayı planlıyorsanız, hedeflediğiniz hayır kurumuna ait yanlışsız bilgi edinin, bu devirde ortaya çıkabilecek geçersiz irtibatların kurbanı olmayın. 

Geçersiz bayram tebriklerine dikkat edin

Bayram tebriklerinin dijitalleşmesi ile birlikte online kart gönderimi, tebrik iletileri da artıyor. Tanımadığınız isimlerden gelen e-kartlara ve bu uygulamaların linklerine tıklamadan evvel ihtiyatlı davranın. 

İmkansız tekliflere aldanmayın. Kullanıcıların ilgisini çeken ‘Bedava‘, ‘Kazandınız‘ üzere ileti ve e-maillere karşı uyanık olun. Gerçek olamayacak kadar hoş görünen tekliflere prestij etmeyin! 

Ortak Wi-Fi noktalarından, gerekmediği sürece nakdî süreçler yapmayın. Bayram tatilinin uzun olması ve tatil devrine denk gelmesi halka açık alanlardaki internet kontaklarının kullanım oranını artırıyor. Güvenliği kuşkulu halka açık kablosuz internet noktalarından bankacılık süreçleri ya da online alışveriş yapmayın. Özel bilgileriniz diğerleri tarafından görüntülenebilir. 

Seyahate çıkmadan değerli datalarınızı kesinlikle yedekleyin ve inançlı bir ortamda saklayın. Böylelikle bilgisayarınız, tabletiniz yahut telefonunuz çalındığı ya da kaybolduğu vakit datalarınızı de kaybetmemiş olursunuz. 

Sistem yamalarını ihmal etmeyin. İşletim sisteminde oluşan açıklar, siber hatalılar tarafından kıymetli bir virüs bulaştırma aracı olarak bedellendiriliyor. Bu nedenle yola, tatile çıkmadan bilgisayarınızdaki güncelleme ikazlarını dikkate alın ve sistem yamalarını yüklemeyi ihmal etmeyin.

Aygıtlarınızda güvenlik yazılımı kullanın. Sanal dünyadaki bir milyarı aşkın ziyanlı yazılım; özel, finansal yahut işle ilgili bilgilerimize ulaşmaya çalışıyor. Bu nedenle bilgisayar, tablet ve telefonlarınızda kesinlikle tanınmış, bilinen bir antivirüs yahut internet güvenliği yazılımı kullanın. Sizi pek çok düşünceden uzak tutacaktır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bayramlaştığınız kişi siber suçlu olabilir için yorumda bulun

    Bayramlaştığınız kişi siber suçlu olabilir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bayramlaştığınız kişi siber suçlu olabilir için ilk yorumu yapabilirsin.