Beşiktaş – Sivasspor maçı sonrası açıkladı! ‘VAR’dan 2 önemli hata’

Harika Lig’de 3 maçlık galibiyet hasretine Altay karşısında son veren Beşiktaş, dün akşam Sivasspor’a konuk oldu. Siyah-Beyazlı grup güçlü deplasmandan 3-2’lik galibiyet ile ayrılarak 3 puanın sahibi oldu. Eski hakem Deniz Çoban kritik konumları yorumladı.

MHK’NİN ATİLLA KARAOĞLAN SEVDASI İÇERİDE DENGEYİ BOZUYOR

Büyük kadro maçları daha fazla izlendiği için hakemin üzerinde daha fazla korku oluyor. Telaş ne kadar artarsa sportif manada makus perfomans da artıyor. Sarper Barış Saka’nın son periyotta çok fazla maç aldığından mental olarak yorulduğunu düşünüyorum. MHK değişik atamalara devam ediyor. Bu masanın etrafında Atilla Karaoğlan’ı daima başarısız bulmamıza karşın MHK daima hem VAR hem de saha içinde misyon veriyor. Bu Atilla Karaoğlan sevdası içeride dengeyi bozuyor bir manada.

BEKLEMESİ YANILGI OLDU

Sarı kartı harekete mi gösterdi, yoksa Beşiktaşlı futbolcunun ısrarlı serzenişine mi gösterdi anlamadım. Bu hareket olur olmaz hakem direkt sarı kartına başvurmalıydı. Beklemesi kusur oldu. Maç içerisinde de hakemin yanına çok fazla giden oldu lakin bir bireye de sarı kart göstermedi. 2. dakikada göstermesin tamam lakin o fırsat eline 60. 70. dakikalarda geçti. *Görüntüler beIN Sports’tan alınmıştır.

TOPUN ELE DEĞDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM

Batshuayi’nin golü öncesinde Cofie’nin eline değdi mi? Sonucunda gol oldu, avantaj ve gol. Olması gereken bir karar. Ben topun eline değdiğini düşünüyorum.
Kenan Karaman’ın Fajr’a hareketi faul mü?
Burada ayağı yüksek geliyor. Denetimsiz bir halde geliyor Kenan Karaman. Bu harekete sarı kart gerekir. Oyuncuya önemli sakatlık doğurabilecek bir hareket.

‘BURADA KIZDIĞIM NOKTA…’

Benim burada kızdığım nokta hakemin beden lisanı. Umut vaadeden atağı kesiyor. Sarı kart yanlışsız ancak hakemin geliş kısmında sorun var. Spreyden evvel kart önceliklidir. Burada şak diye çekip çabucak göstereceksiniz sarı kartı. *Görüntüler beIN Sports’tan alınmıştır.

DAİMA HAKEMİN ETRAFINDALAR

Faul verilmeliydi bu konumda. Benim yeniden dikkatimi çeken nokta futbolcuların daima hakemin etrafında olması. 6-7 futbolcu bu durumdan sonra hakemin etrafında. Verilen kararlardan şad değiller. Bunu sorgulaması lazım. Hakemin de dinlenmeye, ailesi ile vakit geçirmeye gereksinimi var. Daima 3 günde bir seyahat falan güç işler bunlar.

VAR YANLIŞ YAPTI

Hakem birinci olarak ben gördüm diyor. Birinci başta kısa aralıktan geliyor diyerek bir işareti var. Başını üste kaldırarak penaltı yok diyor. Her şeyden evvel bu hakemin görüp, değerlendirdiği bir durum. Elle oynamalarda VAR protokolünde yer alana nazaran birinci olarak temas gösterilecek. Sonrası da olağan çekim olarak gösterilecek. Pekala neden elle oynamalar izlettirilirken ağır çekim daima gösteriliyor? Bu konumda da ağır çekim gösteriliyor. Bu çok değerli bir yanlış. O vakit durum şu: VAR kendi kanaatini hakem üzerinde pekiştiriyor. *Görüntüler beIN Sports’tan alınmıştır.

PENALTI OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM

Konuma gelirsek, Hakan Arslan aut çizgisin süratli bir biçimde yönelmişken ayağını topa götürerek topla oynuyor. Bedeninin ivmelenmesi sağa hakikat olduğu için sol kolunun açılması doğal. Çok kısa uzaklıkta Hakan topa vurduktan sonra rakibinin ayağından top sekiyor. Bu kısa müddette de Hakan’ın elini çekecek müddeti yok. Penaltı diyene hürmet duyarım lakin ben Hakan’ın bedeninin doğal aksiyonu olduğunu düşünüyorum. Penaltı verilmemesini daha hakikat bulurum.
Rosier’in ayağa basması penaltı mı?
Ayağa basma var mı? Var. Bilerek basıyorsa ihlal, bilmeden basıyorsa ihlal değil. VAR bariz yanılgıyı arayacağı için buna karışmadı.
*Görüntüler beIN Sports’tan alınmıştır.

VAR’IN DEVREYE GİRMESİNİ ALIŞILMAMIŞ BULUYORUM

Öncelikle alanda penaltı beklentisi yok. Başka ayrıntı da top Sivassporlu futbolcunun ayağından sekiyor. Benim yorumum Beşiktaşlı futbolcunun topa ayağını uzatması doğal aksiyon sonucu. Öndeki oyuncu ayağını uzatmasa top ayağına gelecek. Ayrıyeten topun ele çarpması da aşikâr belgisiz. Ben bu türlü bir durumda VAR’ın devreye girmesini alışılmamış buluyorum. Benim daima Atilla Karaoğlan ile bir dedim varmış üzere olacak lakin Sarper Barış Saka’ya VAR neden bu konumda topun Sivassporlu futbolcudan sektiğini göstermiyor. Hakem tahminen yeniden de penaltı verecek lakin sizin vazifeniz bu biçim konumları tam manasıyla hakeme izlettirmek.
*Görüntüler beIN Sports’tan alınmıştır.

YENİ ÜYE OLAN HERKESE 20 TL ARMAĞAN

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Beşiktaş – Sivasspor maçı sonrası açıkladı! ‘VAR’dan 2 önemli hata’ için yorumda bulun

    Beşiktaş – Sivasspor maçı sonrası açıkladı! ‘VAR’dan 2 önemli hata’ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Beşiktaş – Sivasspor maçı sonrası açıkladı! ‘VAR’dan 2 önemli hata’ için ilk yorumu yapabilirsin.