Birgül Erken buz altı rekoru için idmanda

Ulusal dalış atleti Birgül Erken, 2021 yılında Zara Kaymakamlığı’nca davet edildiği Sivas’ta, kentin en büyük gölü olan ve ‘kuş cenneti’ olarak da bilinen Tödürge Gölü’nde yüzeydeki buz kütlesinin yetersiz olması nedeniyle rekor denemesini gerçekleştiremedi. Bu yıl rekor denemesi için yine Sivas’a gelen Erken, gölde idmanlara başladı. Gölün farklı noktalarında hızar ile yaklaşık 30 santimetre olan buz kesilerek 6 delik açıldı. Erken, suya ve soğuğa alışma idmanı yaptı. Aktifliğe Kaymakam Meriç Dinçer, ilçe kurum müdürleri, dalış eğiticileri ve ilçe protokolü katıldı. Erken 19-20 Şubat tarihlerinde ise buzun kalınlığına nazaran rekor denemesini gerçekleştirecek.

İdman sonrası açıklamalarda bulunan ulusal sportmen Erken, “Burada bir buz altı dalış lokasyonu tespit ettik. Dünyada buz altı dalış kolasyonlarına çok benzeri ve onlardan daha da hoş ve daha da uygun hale gelebilecek elimizde bir cevher var. Biz burada yatay olarak bir dünya rekoru kırmayı planlıyoruz. Bugün bunun denemesini gerçekleştiriyoruz. Teknik olarak alt yapıyı hazırladık. Gördük ki burası hakikaten bir cazibe merkezi haline gelebilir” dedi.

“REKORU BURAYA GETİRECEĞİZ”
Soğuk hava nedeniyle kaygılarının olduğunu söyleyen Erken, “Üşür müyüm, tamamlayabilir miyim diye düşündüm. Süratli bir formda adapte oldum. Dalış uzmanları ve güvenlik grupları bana takviye oldular. Sivas Valimiz ve Zara Kaymakamımız dayanak verdiler. Bu takviye olmasaydı bu rekor denemesini Rusya’da yapmak zorunda kalacaktık. Lakin birinci tercihimiz hoş ülkemiz oldu. Teknik takımımızla bugün yaptığımız incelemede denemenin burada yapılabileceğini gördük. Rekoru buraya getireceğiz inşallah” diye konuştu.

“SUYUN ALTI HARİKA
Rekoru global ısınmaya farkındalık olması için kıracağını söyleyen Erken, “Geçtiğimiz yıl buz kalınlığı uygun değildi fakat bu yıl harika bir buz var. Suyun altı süper. Gölün taban yapısı da uygun. Yaz aylarında da keşifler yapmıştık. Bugün rekorun ayak sesleri duyuldu. Bir daha elimizden alınamayacak bir rekor kıracağız. Rekor Türkiye’de kalacak. Bunun kelamını verebilirim. Dayanakları için herkese teşekkür ediyorum” sözlerde bulundu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Birgül Erken buz altı rekoru için idmanda için yorumda bulun

    Birgül Erken buz altı rekoru için idmanda için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Birgül Erken buz altı rekoru için idmanda için ilk yorumu yapabilirsin.