Chelsea’de ‘Rusya’ depremi! Roman Abramovich veda etti

CELAL UMUT EREN

İngiltere’de Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı gündemin ana unsuru olmaya devam ediyor. Futbolda kulüp sahibi olan Rus Oligarklara karşı yansılar gün geçtikçe artmaya başladı. Burada en büyük baskı Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’le yakın münasebetleri olan Roman Abramovich’e uygulandı. Abramovich, dün akşam itibariyle Chelsea’deki tüm vazifelerinden ve yetkilerinden ayrıldığını açıkladı. 55 yaşındaki Rus Oligark, tüm yetkilerini Chelsea Vakfı’nın mütevelli heyetine bıraktığını bildirdi.

Rusya tarafından Ukrayna’ya işgalin başladığı andan itibaren İngiltere’de yansıların maksadında olan Rus milyarder en gerçek kararın Chelsea ile yollarını ayırmak olduğunu duyurdu. Abramovich, açıklamasında, “Her vakit Chelsea’yi düşünerek, Chelsea’nin yeterliliği için kararlar aldım. Mevcut kurallarda Chelsea kulübünü, taraftarları ve kulüp üyelerini daha fazla sıkıntı durumda bırakmak istemiyorum. Chelsea’nin düzgünlüğü için tüm yetki ve vazifelerimden ayrılıyorum” sözlerini kullandı.

Kısa bir mühlet içinde İngiliz hükümeti ve Roman Abramovich ortasında bir görüşmenin gerçekleşeceği kaydedildi. Abramovich’e yönelik İngiltere’ye giriş yasağı, ailesiyle bir arada Londra’dan taşınma zaruriliği ve yatırımlarını durdurma kararının İngiliz hükümeti tarafından alınacağı lisana getirildi. Abramovich’in bırakmasının akabinde birtakım yatırım fonlarının Chelsea Vakfı’na bir dizi teklif götürerek kulübü satın almak için teşebbüsler başlatacağı aktarıldı.

‘Savaşa hayır, lütfen’

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı hücuma Rus atletlerden reaksiyonlar gelmeye devam ediyor. Son olarak Rus tenisçi Andrey Rublev, Dubai Tenis Şampiyonası’ndaki maçının akabinde kendisini çeken kameranın lensine “Savaşa hayır, lütfen” sözlerini yazdı.

Bournemouth’a ne olacak?

Chelsea’de Roman Abramovic krizi üzere bir başka Premier Lig grubu Bournemouth’ta da payları olan kulüp işvereni Maxim Demin için rastgele bir yaptırım konuşulmuyor.

Birebir vakitte Britanya vatandaşı olan Demin’e bir yaptırım ya da yasak düşünülmüyor.

Şota’dan barış daveti

İngiliz The Sun’a konuşan Hull City’nin teknik yönetici Şota Arveladze, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgale reaksiyon gösterdi. Daha evvel Rusya’nın ülkesi Gürcistan’a saldırdığını da anlatan Şota, “Bugün bile Gürcistan, geçmişte yaşanan olaylar nedeniyle gergin. Ukraynalı arkadaşlarıma en âlâ dileklerimi iletiyorum. Onlar sevdiğimiz bir ülke. Savaşmak, bombaları atmak, çok sayıda insanın ölmesi ve çocukların anne ve babasız kalması Rusya’nın tutumu nedeniyle oldu. Maalesef ülkelerimiz ve Sovyet bloğu yer alan başka ülkeler hala Rusya ile çaba ediyor ve ellerinden çok fazla bir şey gelmiyor. Bunlar görmek acı verici ve güç… Dünyanın hiçbir yerinde savaş çıkmamalı” dedi.

Polonya’dan sert çıkış

2022 Dünya Kupası play-off elemelerinde Rusya’nın rakibi olan Polonya bir kere daha sert bir tutum sergiledi. Daha evvel FIFA’ya başvurarak Rusya maçına çıkmak istemediklerini ileten Polonya Futbol Federasyonu, reaksiyonunu ileri bir boyuta taşıdı.

 Polonya Futbol Federasyonu Lideri Cezary Kulesza, “Daha fazla kelam yok, harekete geçme zamanı! Polonya, Rusya’ya karşı Dünya Kupası playoff maçı oynamayacak” açıklamasını yayınladı.Polonya’nın ünlü forveti Robert Lewandowski de takviye verip, “Ukrayna’da savaşın devam ettiği bir durumda Rusya Ulusal Grubu ile maç oynamayı hayal bile edemiyorum. Rus futbolcular ve taraftarlar bu durumdan sorumlu değil lakin hiçbir şey olmuyormuş üzere de davranamayız” dedi. 

Juventus’un Polonyalı kalecisi Wojciech Szczesny de “Benim eşim Ukraynalı. Oğlumun damarlarında Ukrayna kanı var. Dünya Kupası play-off maçında Rusya ile karşılaşacaktık. Ülkemin formasını giyip Rusya’nın ulusal marşını dinlemeyi reddediyorum!” çıkışını yaptı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Chelsea’de ‘Rusya’ depremi! Roman Abramovich veda etti için yorumda bulun

    Chelsea’de ‘Rusya’ depremi! Roman Abramovich veda etti için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Chelsea’de ‘Rusya’ depremi! Roman Abramovich veda etti için ilk yorumu yapabilirsin.