Christian Eriksen: ‘5 dakikalığına dünyayı terk ettim’

Apansız kalbinin durmasından sonra, 29 yaşındaki oyuncuya Kardiyoverter Defibrilatör (ICD) isimli, kalp temposunu düzenleyen bir aygıt takıldı. Inter Milan ile sözleşmesi feshedilen oyuncu, altı aylık bir mukaveleyle Brentford grubuna katıldı. Eriksen BBC Spor’a yaptığı açıklamada, “İlk söz etmem gereken minnettarlığım. Etrafımdaki insanlara, kadro arkadaşlarıma, alandaki birinci müdahaleyi yapan tabiplere, daha sonra hastanedeki tabiplere ve paramediklere minnettarım” dedi.

Oyuncu, “Daha sonra da bana ve yaşadıkları karşısında aileme takviye olan tüm iletilere. Bu iletileri almak şahaneydi. Çok şanslıyım ki bunu yüzlerine söyleyebiliyorum. Aksi takdirde burada olmazdım” diye konuştu ve devam etti: Şanslı bir yerde şanssızlık yaşadım. Kimsenin bunu yaşamasını istemem fakat ben de olduğunda asla bu türlü bir şeyin başıma gelmesini beklemezdim lakin olduğu yer manasında şanslıydım. Etrafımdaki herkes hemencecik harekete geçti. Oradaki hekimlere nitekim minnetarım. Etrafımda imkanlar olduğu için şanslıydım. Beni hemencecik yaşama döndürmek için imkanları vardı ve başardılar. Buna % 100 minnetarım.”

Eriksen, olay öncesine kıyasla kendisini daha yeterli hissettiğini ve daha evvelki performans düzeyine ulaşmak için elinden geleni yapacağını belirtti: “Oyun üslubumu değiştirmeyeceğim. Son altı ayda disipline girip, ek çalışmalar yapacak vaktim oldu. Yani şu anda geçmişe kıyasla daha düzgün durumda olabilirim. Yalnızca futbol yok. Birebir düzeye ulaşamamam için bir neden göremiyorum.”

12 Haziran 2021 ebediyen Eriksen’ın hafızalarında kalacak. Lakin Danimarkalı oyuncu “kalp atışları geri dönene dek bu dünyayı terk ettiği” beş dakika neler olduğunu hiç bilemeyecek. Danimarka, Covid yüzünden bir yıl ertelenen turnuvanın açılış müsabakasında Finlandiya ile karşı karşıya gelmişti. Orta saha oyuncusu 41. dakikada alanda yığılıp kaldı. Eriksen’e kalp masajı yapıldı ve 15 dakika süren tedaviden sonra sedyeyle saha dışına çıkartıldı. Eriksen hastaneye götürüldü, şuuru açıktı. Üç saatlik gecikmenin akabinde maç kaldığı yerden devam etti ve Finlandiya 1-0 kazandı.

“O beş dakika dışında her şeyi hatırlıyorum. Daha sonra beş dakika olduğunu söylediler. Taç atışını, topun dizime çarpmasını hatırlıyorum ancak daha sonra ne olduğunu bilmiyorum. Sonra etrafımda beşerler vardı ve göğsümde bir baskı hissettim, nefesimi toplamaya çalışıyordum. Uyandım, gözlerimi açtım ve etrafımda insanları gördüm. Neler olduğunu anlayamıyordum.”

“O an ne olduğu hakkında bir fikrim yoktu. Sonra düşündüm, ‘Ayağıma mı bir şey olmuştu? Belimi mi kırmıştım? Bacağımı kaldırbiliyor muydum?’ Ne olduğunu anlamaya çalışırken aklımdan bunlar geçti. Sonra ambulansta birilerinin ‘Bilinci ne kadar kapandı?” dediğini duydum, birisi de ‘Beş dakika’ diye yanıtladı. Şuurumu kaybettiğimi birinci olarak bu türlü anladım.”

Eriksen, dönüşünü bir mucize olarak görüp görmediği sorulduğundaysa “Kesinlikle. Gerçek bir maçta oynamam yakınlaştıkça bu benim açımdan çok daha net olacak. Bir stadyumda, bir maçta olmak, o duyguyu, o adrenalini yaşamak” karşılığını verdi. Eriksen’in Inter Milan ile kontratı, ICD takılmış bir oyuncunun Serie A’da forma giymesinin yasak olması nedeniyle karşılıklı feshedildi. Lakin Premier Lig’de bu türlü bir kural yok.

Eriksen, Inter’den ayrıldıktan sonra, daha evvel genç ekibinde oynadığı Danimarka grubu Odense Boldklub’da tek başına idman yapmaya başladı ve 2022’de Katar’da yapılacak Dünya Kupası’nda ulusal grup formasını tekrar giymek istediğinden bahsetti. Brentford menajeri Thomas Frank, Danimarkalı oyuncunun kulübün “en büyük transferi” olabileceğini söyledi. Eriksen’in gelişiyle, forma satışlarında olağanda yılın bu periyotlarında olduğundan 30 kat daha fazla ciro elde edildi.

Eriksen, olaydan birkaç gün sonrasına kadar futbola dönmeyi düşünmediğini, lakin mesleğinin büsbütün sona erdiğinden hiç korkmadığını anlattı: “Tüm testlerden geçip, hekimlerle konuşmak ve neyin mümkün olup olmadığını anlamak istedim. Sanırım bir hafta kadar sonra ‘ICD takıldı lakin öteki bir şey değişmedi. Olağan ömrüne devam edebilirsin ve yapabileceklerinin önünde bir mani yok’ dediler. Rahatladım, gerçek fakat birebir vakitte da garipti de. Fazla kaçırmak, riske atmak istemiyordum. Bu yüzden emin olmak için bir sürü test yaptırdım. Rastgele bir risk görmüyorum, hayır. Bir ICD takıldı, bir şey olursa inançtayım yani.”

Eriksen yalnızca “normale” dönemk istediğini söylüyor ve Premier Lig’de futbola geri dönmenin, bu istikamette atılmış büyük bir adım olduğunu vurguluyor. Danimarkalı olayın akabinde ruhsal durumu için de “Dürüst olmak gerekirse, nitekim moralim bozulmadı” diyor: “Teşhisin konulmasından bu yana ve her şeyi test ettirdiğim farklı basamaklarda, hekimimle yaptığım planla adım adım gitmeye hakikaten kararlıydım.”

“Yavaş oldu ve tam manasıyla testten geçmek vakit aldı. Ailem çok dayanak oldu. Dönmek istediğimi ve mümkünse bunun için yeşil ışık almak istediğimi biliyorlardı. Birebir vakitte bu ortada bir şey olacağını, daha berbat bir şey olacağını bilseydim devam etmeyeceğimi de biliyorlardı.” Eriksen ailesinde ya da geçmişinde bu türlü bir sorun olmadığı için tabiplerin, bir kezlik bir şey olduğuna inandıklarını ve artık daha olumlu bir gelecek için çalışmak istediğini belirtiyor: “Doktorlar her şeyi yapabileceğimi söyledi. Yeşil ışığı aldım ve gelecek için her şey tamam.”

Fizikî durumu güzel olsa da Eriksen daha yeni birlikte idman yapmaya başladığı kadroyla alana çıkmasının birkaç hafta alabileceğini söylüyor: “Çok fazla koşu ve test yaptım. Yani fizikî durumum yeterli ancak futbol dokunuşunu maçlarda görürsünüz. Buraya ulaşmaya daha bir iki hafta var. Şu ana menajer uygun görürse ve oynamamı isterse forma giyebilirim. Fakat bunu günden güne ele alıyoruz.” Eriksen, Tottenham formasıyla yedi dönem geçirdiği Londra’ya dönmekten de mutlu: “Ben ve ailem ismine, önümüzdeki altı ay için eksiksiz oldu. Bölgeyi esasen biliyoruz. Londra’ın kuzeyinde yıllarca yaşadığımız bölgeye de yakın.”

Eriksen, geçen yılın Haziran ayından bu yanaki birinci müsabakasında alana çıkışının “çok özel bir an” olacağını vurguluyor: “Uzun bir bekleyiş ve hazırlanma devri oldu. Yakınlaşıyor üzere geliyor ancak gerçek zamanlama için sabrediyorum. Ancak o vakit üzerinden yedi ya da sekiz ay geçtiğinde tekrar alana çıkabilmek ve oynayabilmek çok özel olacak. Fevkalade olacak.”

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Christian Eriksen: ‘5 dakikalığına dünyayı terk ettim’ için yorumda bulun

    Christian Eriksen: ‘5 dakikalığına dünyayı terk ettim’ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Christian Eriksen: ‘5 dakikalığına dünyayı terk ettim’ için ilk yorumu yapabilirsin.