Dev Trabzonspor maçı öncesi olay sözler! ‘Eğer Mesut alana çıkmazsa…’

Muhteşem Lig’de bu hafta sonu dev bir maça sahne oluyor. Pazar akşamı Kadıköy’de oynanacak Fenerbahçe – Trabzonspor maçı için nefesler tutuldu. İki taraf için de farklı başka ehemmiyete sahip olan maç öncesi Milliyet Gazetesi’nin usta muharrirlerinden Ercan İtimat gündemi sallayacak bir yazı kaleme aldı.

İşte Ercan İnanç’ın ‘Ya Mesut başa… Ya grup çöpe!..’ başlıklı o yazısı;

‘EĞER MESUT’UN KİBRİ TUTUP ALANA ÇIKMAZSA BİRİNCİ UÇAĞA BİNEREK…’

‘Mesut Özil ve onun saygın mesleği kusura bakmasın fakat birinin beli başkasının kibri falan fiyat da Trabzonspor maçında alana çıkamazlarsa yahut çimene bastıkları halde “tarihi bir sörf yapacaklarına” geçmiş yılları yeniden mumla aratırlarsa… Liderinden tribündeki ergenine kadar Fenerbahçe’nin tüm ögelerine hitaben samimi bir “özür mektubu” bırakıp birinci uçağa binerek, evvelden memnun oldukları coğrafyaya kapağı atmalıdırlar.
Hem onlar huzur bulur hem Fenerbahçe.
“Dostluk baki” ancak “bu kadarı fazla” noktasıdır zira Pazar akşamı. Sabır tükenmiştir. Mafyoz jargonla “kişisel bir problem değildir bu, iştir”!

‘F.BAHÇE ŞU ANDAKİ MESUT’A DAHA FAZLA DAYANAMAZ’

Esasen, Mesut ve mesleği Kadıköy’deki mümkün hayal kırıklığı ile eksilmez, yıpranmaz, unutulmaz… Lakin Fenerbahçe şu andaki Mesut’a daha fazla dayanamaz.
İsterse o bildirisi ben kaleme alabilirim sevabıma.
Zira “Mesut Özil yüzünden” taraftarda boş ümitler yaratanlardan, Lider Ali Koç’u evvel kutlayıp sonra eleştirenlerden biri de bendim. Erinmem, sorumluluk alırım.
Evlada söylüyoruz içgüveyleri de anlasın diye… Mesut Özil’den başlasak da Berisha, Pelkas, Gustavo, Novak, Tisserand, Rossi ve sakat/cezalı olmayan öbürleri için de geçerlidir bu yol haritası… Ya Trabzonspor karşısında mükemmeller yaratacaklar ya da kendilerini, Fenerbahçe’yi ve milyonları daha fazla zorlamayacaklar.
Zira, Trabzonspor müsabakasının kazanılması, sayın Koç’un çok sevdiği kafiye ile “tercihen” değil “mecburendir” artık… Şarttır!..
Yanlış anlaşılmasın; Fenerbahçeliler biraz keyif alsın diye değil… Keyif, şampiyonluğa katkı yapan derbi zaferlerinde yahut kıl hissesi teslim ettiğin dönemlerde ezeli rakiplerine karşı kazanılan maçlarda hissedilir. Bu dönem çoktan şampiyon olmuş uzak orta Trabzonspor’u Kadıköy’de yenmek ne keyiftir ne teselli; her şeyden evvel aynaya bakma yüzüdür Fenerbahçe kadrosuna.
Bakacaksın ki, lacivertten sarıya dönen ekimozları, ezikleri, çürükleri görüp tedavi edeceksin. Sonra ruhundaki yaralara sıra gelecek.

‘F.BAHÇE’NİN PAZAR GÜNÜ SAAT 19:45’TE ÖNDE OLMASI LAZIM’

Fenerbahçe’nin yakasını bırakmayan dönemler uzunluğu sürmüş kronik depresyondan çıkmanın “ihtimali” için bile, Pazar günü saat 19.45’de önde olması lazım; da… Nasıl?
Sistem Trabzonspor’da… Koşan, isteyen yetenekli ayaklar, fizik güç, direnç, moral, oyun içi tertip üzere bir kadronun galebe çalması için ne varsa hepsi rakipteyken, eğrisi doğrusuna denk gelmiş üç maçlık seriye sevinen “no sistem” Fenerbahçe nasıl kazanabilir bu maçı?
İşte püf noktası burada!..
Bir türlü “parlamayan” yıldızlarının demire sürülen çakmak taşı üzere kıvılcımlanmasıyla… Başta Mesut Özil olmak üzere ne kadar şöhret varsa, tümü hiç olmazsa 90 dakikalığına eski çıtalarına ulaşmalılar önce… İki kişilik oyunla değil, yalnızca “eski kendileri” olarak.
Çok şey istemiş mi oluruz sanki?..
Kimse kendini kandırmasın. Bu saatten sonra Fenerbahçe’nin bir oyun icat etmesi imkansız. Geriye kalıyor kişisel performans.
Olur yahut olmaz…
Ancak Fenerbahçe’nin tek kazanma ihtimali, tek tek futbolcularının maçın mana ve ehemmiyetinin farkına varmalarıyla, karakter koymalarıyla, reaksiyon göstermeleriyle mümkündür.
Kaytarmasınlar… Fenerbahçe’nin içinde debelendiği “sistemsizlikten” en az Saraçoğlu turnikesinden süratle geçip giden teknik yöneticiler kadar kendileri de sorumludurlar. İsmail Kartal’ı söylemiyorum bile.
O bir baht maktulüdür; mahkumu değil! Bile bile yanlış vakitte yanlış taşın altına elini sokturan uygun niyetinin bedelini öderken, Fenerbahçe’yi zıplatmak için yapacak hiçbir şeyi yoktur.

‘TURİST OLARAK BİLE STADIN ÖNÜNDEN GEÇMEYECEKLER’

Olay bugün bu noktaya gelmişse ve Fenerbahçe için Trabzonspor maçının muazzam bir manevi pahası varsa, artık alandaki sorumluların gereğini yapma vaktidir.
O da yoksa… Kimse kusura bakmasın.
Başta Mesut Özil, Fenerbahçe’ye transfer olduklarında hava alanında karşılanan, alkışlanan, övgüler düzülen ne kadar adam varsa, hepsi yazacaklar “özür mesajını”… Ve bu ülkeye turist olarak geldiklerinde bile Fenerbahçe Stadı’nın önünden geçmeyecekler.’

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Dev Trabzonspor maçı öncesi olay sözler! ‘Eğer Mesut alana çıkmazsa…’ için yorumda bulun

    Dev Trabzonspor maçı öncesi olay sözler! ‘Eğer Mesut alana çıkmazsa…’ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dev Trabzonspor maçı öncesi olay sözler! ‘Eğer Mesut alana çıkmazsa…’ için ilk yorumu yapabilirsin.