Direktör Murat Saraçoğlu: Hayallerim var

Kesimde teknik altyapı ve öykü anlatım biçimi olarak ülkemizin çok ilerlediğini belirten Murat Saraçoğlu, “Bugün Arjantin’den Pakistan’a kadar ve artık Doğu Avrupa, Batı Avrupa üzere birçok yere öykülerimizi satabiliyoruz. İnanıyorum ki üçüncü dünya ülkelerinin asıl kadim kıssalarını en güzel anlatan ülkeyiz. Bir sefer buna alışmamız lazım. Evvelce dizilerimizi biraz küçümserlerdi. Artık o denli bir düzeye geldik ki hem çok düzgün anlatıyoruz öykülerimizi hem dalımız çok büyüdü. Hem de bunu gören Amerikalı, Koreli ya da Arap dünyasından turistler, ülkemize gelip burada kurumsallarını kurmaya başladılar. Bizim öykülerimizi satın almaya ve dünyaya satmaya başladılar. Çok çeşitlilik var. Çok fazla dijital platform kuruldu. Anlatılacak kıssalar çok, mecra da çok. Hasebiyle buradan büyük bir kazanıma hakikat gidiyoruz diye umuyorum” dedi.

“BÜYÜK BİRİKİMİMİZ VAR”

Türk sinemasının seyirciyi yakaladığı birinci yerin Türk edebiyatını kullanması olduğunu lisana getiren ünlü direktör, “Büyük bir maden var, büyük birikimimiz var. Kullanmalıyız. Hayallerim var. Bir roman adaptasyonu üzerine çalışıyoruz müellifiyle birlikte. Umuyorum yapabilirim” dedi.

“ÇOK ETKİLENDİĞİM BİR USTA”

Murat Saraçoğlu, Yeşilçam sinemalarını izleyerek büyüdüğünü, birçok direktörü örnek aldığını söyledi: Hiç tanışmasam da ‘Usta’ dediğim direktör ve yazdıklarını, konuştuklarını takip ettiğim direktörlerin başında Ömer Lütfü Akad geliyor. Anadolu’ya bakışından çok etkilendiğim bir usta. Halit Refiğ de o denli. Ömer Kavur’un kendine has usulünden çok etkilendim. Metin Erksan üniversitede konuk hocaydı.

“SEYİRCİMİZ KATİYEN HİSSEDİYOR”

‘Bir Vakitler Çukurova’ dizisini yöneten Saraçoğlu, “Çukurova’nın sevilmesinin en değerli sebebi bence samimiyet ve işe bağlılık. Bizim seyircimiz muhakkak hissediyor. Yeşilçam sinemalarıyla büyüdük. Artık o hissi yaptığımız işlerde göstermeye çalışıyoruz. ‘Bir Vakitler Çukurova’ çok güçlü ve çengelleri çok olan, vaat edici bir öyküye sahip devir. Aşk kıssasına, o üçgene birinci başta çok inandılar. Tek bir şey üzerinden, tek bir oyuncu ya da tek bir husus üzerinden değil bütün olarak kabul gördü ve seyirci teveccüh gösterdi. Dört yıldır devam ediyoruz” formunda konuştu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Direktör Murat Saraçoğlu: Hayallerim var için yorumda bulun

    Direktör Murat Saraçoğlu: Hayallerim var için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Direktör Murat Saraçoğlu: Hayallerim var için ilk yorumu yapabilirsin.