Dokuz Eylül 39 yaşında

 

20 Temmuz 1982’de kurulan DEÜ’nün 39’uncu kuruluş yıl dönümü nedeniyle bir bildiri yayınlayan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, üniversite olarak geleceği bugünden şekillendirmek anlayışı ile hareket ettiklerini belirterek, “Cumhuriyetimizin temel bedellerine bağlı olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği rotada ilerliyor; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koydukları ‘dünyanın birinci 500 ortasında bir Türk üniversitesi’ vizyonuna uygun çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında 41 Sayılı Kanun Kararındaki Kararname’yle 20 Temmuz 1982’de kurulan DEÜ, 39’uncu yaşına ulaşmanın gururunu yaşıyor. DEÜ, İzmir’in 16 noktasında, 10 enstitü, 17 fakülte, 3 yüksekokul, 1 devlet konservatuarı, 6 meslek yüksekokulu, 50 uygulama ve araştırma merkezi, bölgesel hizmet sunan Uygulama Araştırma Hastanesi ve 67 bin öğrencisiyle yetiştirdiği, yetiştireceği beyin gücünü ülkemize kazandırıyor. DEÜ’nün mensuplarıyla öğretim ve araştırma faaliyetleri ile kamusal sorumluluklarını titizlikle yerine getirdiğini belirten Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar, “DEÜ, hoş İzmirimizin geneline yayılmış hizmet ağıyla ve yakaladığı ivme sayesinde yeniliğin, değişimin, kalkınmanın merkezi olmayı da sürdürüyor. Ülkemizin ve kentimizin dinamiklerine direkt katkı sunan kurumumuz, mezunlarına ile mensuplarına birçok imkânı ve fırsatı sunuyor; girişimcileri, inovasyon kültürünü destekleyerek bilginin ve entelektüel birikimin toplumsal hayata transferini sağlıyor” dedi.

39 yıldır toplumsal kalkınmaya katkıda bulunan DEÜ’nün ‘geleceği bugünden şekillendirmek’ anlayışı ile hareket ettiğini belirten DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Akla, yüksek insani bedellere ve kuruluş unsurlarına bağlı kalan üniversitemiz, Cumhuriyetimizin temel bedellerine bağlı olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği rotada ilerliyor; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koydukları ‘dünyanın birinci 500 ortasında bir Türk üniversitesi’ vizyonuna uygun çalışmalar yürütüyor” diye konuştu.

BİRİNCİLERE İMZA ATTIK
Rektörlük olarak tarihi sorumluluklarının farkında olduklarını, son yıllarda birçok unsur ve projeye imza attıklarını söz eden Hotar, üniversitenin faaliyetlerini sıralayarak, “DEÜ, mensuplarıyla birlikte İzmir’in birinci Veteriner Fakültesi’ni açmış; Diş Hekimliği Fakültesi’ni kurmuştur. Aliağa Mesleksel ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi’nin temelini atmış; üniversitemizin simgesi Rektörlük Binasını Korunması Gereken Kültür Varlığı olarak tescil ettirmiştir. Klâsik ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni kurmuş; Turizm Fakültesi ile Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nu Buca’daki Tınaztepe Yerleşkesi’ne taşımıştır. Seferihisar’da ulusal atletleri yetiştirecek Yüzme Havuzu ve Spor Salonu kompleksini hizmete açmış; Buca Tınaztepe’de Olimpik Yüzme Havuzu’nun temelini atmıştır. Ağız ve Diş Sıhhati Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni, Ege Bölgesi Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni, Güç Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni kurmuştur. Balçova’daki Hoş Sanatlar Fakültesi ile Devlet Konservatuvarı binalarının dönüşümü için çalışmalarına sürat vermiştir. Sıhhat Yerleşkesindeki ünitelerin kullanacağı ek derslik binasının inşaatını tamamlamıştır. Türkiye’nin birinci Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesi’ni açmış; Türkiye’nin birinci Translasyonel Onkoloji Anabilim Kısmı’nı hizmete almıştır. Genetik Hastalıklar Teşhis Merkezimizi yenilemiş; Hemşirelik Fakültesi’nde Simülasyon Laboratuvarı’nı kurmuştur. Covid 19 Teşhis Merkezi’ni açmış; üniversitemizin Manisiz Üniversite olma yolunda mükafatlar almasını sağlamıştır” diye konuştu.  

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Dokuz Eylül 39 yaşında için yorumda bulun

    Dokuz Eylül 39 yaşında için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dokuz Eylül 39 yaşında için ilk yorumu yapabilirsin.