Doping testi müspet çıkmıştı! Valieva için CAS son kararını verdi

TARİHİ PERFORMANS SONRASI ŞOK

2022 Pekin Kış Olimpiyatları tüm süratiyle devam ediyor. Olimpiyatların üçüncü gününde Rusya Olimpiyat Komitesi ismine yarışan Kamila Valieva, tarihe geçen bir performans sergilemişti. Ama altın madalya getiren bu performans sonrası şok gelişmeler yaşandı.

RUSYA’YA ALTIN MADALYA KAZANDIRDI

Geçtiğimiz hafta 15 yaşındaki Kamile Valieva, Olimpiyat tarihinde artistik buz pateninde dörtlü atlayış yapan birinci sportmen olurken 178.92 puan aldı. Bu performanslar Rusya’ya altın madalya getirdi.

DÖRTLÜ ATLAYIŞLA TARİHE GEÇTİ

178.92 puanla birinciliği elde eden Rus Kamila Valieva, olimpiyatlarda birinci dörtlü atlayışı gerçekleştiren bayan patenci olarak tarihe geçti. Olimpiyatta birinci dörtlü salchow atan bayan patenci, olimpiyatta birinci dörtlü toeloop atan bayan patenci ve olimpiyatta birinci irtibatlı dörtlü atlayış (dörtlü toeloop/üçlü toeloop) yapan bayan patenci unvanları, gerçekleştirdiği bu seriyle Kamila Valieva’nın oldu.

MADALYA MERASİMİ BİR ANDA İPTAL EDİLMİŞTİ

Rusya ismine her şey eksiksiz giderken garip bir gelişme yaşandı. Valieva’nın madalyasını alacağı merasim garip bir biçimde ansızın ‘yasal nedenler’ sebebiyle iptal edildiği duyuruldu

ARALIK AYINDA YAPILAN DOPİNG TESTİ MÜSPET ÇIKTI

Daha sonra bunun nedeninin Valieva’nın doping testinin müspet çıkması olduğu anlaşıldı. 15 yaşındaki atletin Aralık ayında yapılan testlerinde TMZ isimli yasaklı bir ilaç kullandığı belirlendi.

YASAKLI İLAÇ TMZ

Valieva’nın testinde çıkan Trimetazidine (TMZ) göğüs ağrıları için kullanılan, kan akışını hızlandıran yasaklı bir ilaç ve 2015’ten bu yana WADA tarafından doping listesinde yer alıyor.

CAS, VALİEVA KARARINI VERDİ

Kış Olimpiyatları’dan men edilme tehlikesiyle karşı karşıya kalan 15 yaşındaki Rus patencinin dava Spor Tahkim Mahkemesi’nde (CAS) görüldü ve karar verildi.

CAS’TAN HOŞ HABER

Artistik buz pateninde Rusya Olimpiyat Komitesi’ni temsil eden ve kadro yarışında altın madalya kazanan 15 yaşındaki Kamila Valieva’ya Spor Tahkim Mahkemesi CAS’tan yeterli haber geldi.

OLİMPİYATLAR’DA YARIŞABİLECEK

Valieva’nın salı günü başlayacak kişisel müsabakada yarışabileceği söz edildi. 15 yaşındaki sportmen, ferdî yarışta altın madalya favorisi olarak gösteriliyor.

İTİRAZLAR REDDEDİLDİ

CAS’tan yapılan açıklamada, Memleketler arası Olimpiyat Komitesi, Dünya Anti Doping Ajansı ve Memleketler arası Kayak Birliği’nin yaptığı itirazın reddedildiği ve Kamila Valieva lehine karar verildiği belirtildi.

HERKES MİSLİ.COM’DA SEN NERDESİN?

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Doping testi müspet çıkmıştı! Valieva için CAS son kararını verdi için yorumda bulun

    Doping testi müspet çıkmıştı! Valieva için CAS son kararını verdi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Doping testi müspet çıkmıştı! Valieva için CAS son kararını verdi için ilk yorumu yapabilirsin.