Dünyanın en süratli bilgisayarı! Saniyede 440 katrilyondan fazla süreç

Yılda iki defa güncellenen dünyanın en süratli üstün bilgisayarlar seçkisi TOP500’de Japonya’dan Fugaku, sürdürdüğü birinciliği kasımda rakiplerine kaptırmadı.

Üst Performans LinPack (HPL) sürat göstergeleri referans alınarak hazırlanan listede Fugaku, saniyede 440 katrilyondan fazla süreç yapma suratına erişti.

Yakaladığı 442,010 teraflop süratle Fugaku, en yakın rakibi ABD’li rakibi Summit’ten 3 kat daha fazla hesaplama ve en süratli süreçte liderliğini korudu.

Fujitsu üretimi A64FX 48C 2,2 GHz işlemciyle desteklenen 7,6 milyondan fazla çekirdeğe sahip Fugaku, yakaladığı bu bilgilerle bir sefer daha dünyanın en süratli harika bilgisayarı unvanını elde etti.

Elektronik devi Fujitsu sponsorluğundaki Fugaku muhteşem bilgisayarı, Kobe kentindeki Rikagaku Araştırma Enstitüsünde (RIKEN) işletiliyor.

RIKEN’in bilim yöneticilerinden Matsuoka Satoşi, Fugaku’nın bir defa daha ileri performansını ispat ettiğini ve harika bilgisayarın karbonsuzlaşma faaliyetlerinde kullanılmasını hedeflediklerini bildirdi.

Fugaku, Japon lisanında “varlıklı zirve” manasına geliyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Dünyanın en süratli bilgisayarı! Saniyede 440 katrilyondan fazla süreç için yorumda bulun

    Dünyanın en süratli bilgisayarı! Saniyede 440 katrilyondan fazla süreç için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dünyanın en süratli bilgisayarı! Saniyede 440 katrilyondan fazla süreç için ilk yorumu yapabilirsin.