Ergin Ataman: Final oynamayı seven bir grubuz

Anadolu Efes Spor Kulübü’nde düzenlenen medya gününde başantrenör Ergin Ataman ve oyunculardan Bryant Dunston açıklamalarda bulundu.

Bir kere daha Final Four’da oldukları için son derece heyecanlı olduklarını lisana getiren Ataman, şöyle konuştu: “Üst üste 3’üncü kere Avrupa’nın en büyük tertibinde şampiyonluk gayreti vereceğiz. Bu dönem da güçlü bir lig maratonu sonucunda, sonrasında çok güçlü geçen bir play-off serisi sonucunda bir kere daha Final Four’da oynama hakkını kazandık. Olağan ki bunlar çok büyük muvaffakiyetler. Avrupa basketbolunun birebir ekiple daima tepesinde olabilmek çok kıymetli. Bu Final Four’a giderken de son şampiyon unvanıyla öncelikle yarı final maçını geçip, sonrasında finalde şampiyon olmak istiyoruz. Unvanımızı korumak istiyoruz. Hoş bir Final Four olacağı kesin. Bir tarafta Türk-Yunan derbisi var. Öteki yarı final serisinde de El Classico’nun EuroLeague’deki yarı final serisi var. Rakipler çok güçlü. Ancak biz de kendimize çok güveniyoruz. Deneyimimize ve heyecanımıza güveniyoruz.”

“BENDE BİR BASKI YOK, ALIŞTIM ARTIK”
Üzerinde bir baskı olup olmadığıyla ilgili gelen soruya tecrübeli başantrenör, “Bende bir baskı yok, alıştım artık. Bu benim 5’inci Final Four’um. Bu kadroyla üst üste 3’üncü Final Four’umuz. Birincisinde çok heyecanlıydık. İkincide kazanacağımıza çok inanıyordum, daha sakindim. Bir sefer daha kazanmak için heyecanımızı yansıtacağız fakat üzerimizde bir baskı yok. Dönemin birinci kısmında buraya gelemeyeceğimiz düşünülüyordu lakin dönemin ikinci yarısında ibreyi üst yanlışsız çevirdim ve Final Four’a kalma başarısı gösterdik. Bugün ayın 9’u, yarı final maçı 19’unda. Daha 10 gün var. Tahminen Belgrad’a giderken arkadaşlar bir basın toplantısı daha düzenlerse daha heyecanlı olabiliriz. Şu anki heyecanım Basketbol Üstün Ligi Play-Off serisi üzerine” dedi.

“FİNAL OYNAMAYI SEVEN BİR TAKIMIZ”
Final oynamayı seven bir grup olduklarını kaydeden Ergin Ataman, “Biz final oynamayı seven bir kadroyuz. Bugüne kadar tek maçlarda kaybettiğimiz final çok az. Bunu hem Türkiye için söyleyebilirim hem de EuroLeague için. Bu bahiste bir tasam yok. Basketbol bir spor. Günlük performanslar çok kıymetli. Oyuncularımızın o günkü sıhhat şartları, form durumları çok kıymetli. Biz önümüzdeki 10 günde de bunları en üst düzeye getirmeye çalışacağız. Bir turnuvayı oynarken hiçbir vakit şöyle düşünmem: Kaybedersek ne olur? Daima müspet düşünüyorum. Kaybedersek üzülürüz lakin bunu şimdiden hiçbir formda negatif bir niyetle söylemem” tabirlerini kullandı.

“BEAUBOIS VE SIMON’U YARI FİNAL MAÇLARINA YETİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”
Gruptaki eksiklikler ile ilgili bilgi veren Ataman, “Beaubois ve Simon’u Türkiye play-off serisinde kullanmayacağız. Micic’in de hafif bir sakatlığı var, maç saatinde bakacağız. Sıhhat takımının bana verdiği bilgiye nazaran Simon ve Beaubois’i yarı final maçına yetiştirmeye çalışıyoruz lakin yaklaşık 1.5 aydır maç oynamıyorlar. Fakat bize en azından 10-15 dakikalık bir katkı verecek düzeye getirmek istiyoruz. Kadro idmanlarında son durumlarını göreceğiz” diye konuştu.

“BU DÖNEM İBREYİ BİLAKİS ÇEVİRMEK ÇOK GÜÇ OLDU”
“Sonuncu olan ekibi finale götürmek bu türlü bir tertipte çok zordur” diyen Ataman, “Yeni bir kadro kurulmuştu. Şampiyonluğa giderken yarım kalan bir dönemin vermiş olduğu form durumu ve heyecan devam etti. Ancak bu dönem da çok zorlandık. 3 yıl üst üste tepede kaldıktan sonra natürel ki kadroda bir doygunluk oluştu. Tahminen çok bir öz inanç oluştu. Bu döneme da istediğimiz üzere başlayamadığımız için bizde bir hayal kırıklığı oluştu. Bu ibreyi bilakis çevirmek çok sıkıntı oldu” açıklamasını yaptı.

“OLYMPIAKOS TARAFTARI BUYURSUN GELSİN”
Yarı finaldeki rakipleri Olympiakos’un ağır bir taraftar dayanağı alacağının hatırlatılması üzerine Ataman, “Biz 2019 Final Four’da yarı finalde çok önemli bir saha dezavantajına sahiptik, kazandık. Türkiye Ligi’nde de daima taraftar dezavantajıyla oynadık, hepsini kazandık. Milano deplasmanından da galibiyet çıkardık. Buyursunlar gelsinler, 10 bin kişi, 11 bin kişi. Çok hoş bir taraftar. Bizim de taraftarlarımız olacak, onların bize vereceği güç bize kâfi. Bizim oyuncularımız bu tip atmosferleri çok seven oyuncular” dedi.

“GALATASARAY BAŞKANLIK SEÇİMİNDEKİ BU KAOSU GÖRDÜKTEN SONRA BAŞKANLIKTAN BİRAZ SOĞUDUM”
Galatasaray Kulübü başkanlığıyla ilgili geçmişte yaptığı açıklamaların hala geçerli olup olmadığıyla ilgili gelen soruya Ergin Ataman, şu sözleri kullandı: “Şu anda Anadolu Efes’in başantrenörü olarak çok güç bir süreçteyiz, çok kıymetli bir misyon üstlenmiş durumdayız. Bunun üzerine A Ulusal Kadro misyonu verildi. Amacımız birinci Avrupa Şampiyonası’nda şampiyon olmak demiştik. Onu biraz nadasa aldım. Son periyotlarda kongrelere de gitmedim, mali kongreye de gitmedim, uzaktan takip ettim ve çok canım sıkıldı. Şu anda oluşan ortam ve kaos süreci de çok can sıkıcı. Şu an için bu niyetimde bayağı bir fren yaptığımı söyleyebilirim. Böylesine büyük kulüplerde başkanlık yapmak çok büyük bir hayaldir. Ben de Galatasaray kongre üyesi olarak oralarda olabilir miyim, Avrupa’da sporun doruğundayım bir spor adamı olarak, iş dünyasını yakından tanıyan birisiyim. Daima neden olmasın diyordum. Başkanlık seçimindeki bu kaosu gördükten sonra biraz soğudum. Ben 2026 demiştim, tahminen ortalık biraz yatışır. Ondan sonrasına bakarız, şu an için beklemedeyiz.”

BRYANT DUNSTON: GAYEMİZ GEÇEN YILKİ BAŞARIMIZI TEKRARLAMAK
Anadolu Efes’in uzun konumundaki oyuncularından Bryant Dunston ise “Sezona hafif zorluklarla başlasak da sıralamada üst çıktık. Güçlü bir Milano serisini de geride bıraktık. Şu anda amacımız geçen yılki başarımızı tekrarlamak olacak. Olympiakos üzere sıkıntı bir rakiple karşılaşacak. Güçlü bir atmosfer olacak. Lakin bu tip maçlara alışığımız, deneyimliyiz. Kıymetli olan odaklanmış bir halde alanda olmak olacak” diye konuştu.

Eski kadrosu Olympiakos’a karşı oynayacak olmasıyla ilgili gelen soruya Dunston, “Eski kadro arkadaşlarımla karşılaşacağım, eski koçumla karşılaşacağım. Lakin hava atışından sonra alanda rastgele bir arkadaşlık kalmıyor. Güç bir maç olacak” karşılığını verdi.

“TEK BİR GAYEMİZ VAR VE BU AMACA ODAKLIYIZ”
Ekip olarak kimyalarının birinci günden beri güzel durumda olduğunu lisana getiren Dunston, “Tek bir gayemiz var ve bu maksada odaklıyız. Sakin durumdayız, birbirimizi motive ediyoruz. Ne olursa olsun maç maç gideceğiz, konum durum bakacağız. Finale ulaşmak en büyük isteğimiz olacak” dedi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Ergin Ataman: Final oynamayı seven bir grubuz için yorumda bulun

    Ergin Ataman: Final oynamayı seven bir grubuz için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ergin Ataman: Final oynamayı seven bir grubuz için ilk yorumu yapabilirsin.