Facebook ile polisler ortasında düzmece hesap krizi

İngiltere merkezli The Guardian gazetesinde yer alan ABD polis departmanının bir teknoloji firmasıyla çalışarak kullanıcı bilgilerini tahlil ettiği haberinin akabinde polis departmanı ve Facebook ortasında yeni bir kriz yaşandı.

Uydurma hesapların oluşturulmasını ve kullanılmasını yasaklayan Facebook, Los Angeles Polis Departmanı’na geçersiz hesap oluşturmayı bırakması daveti yaptı.

BBC’de yer alan habere nazaran; Facebook’un lider yardımcısı Roy Austin , “LAPD eğitim dokümanları, Facebook’u memurlara düzmece toplumsal medya hesapları kurmaları konusunda tavsiyede bulunmak için açık bir örnek olarak kullanmakla kalmıyor, tıpkı vakitte dokümanlar, LAPD siyasetlerinin memurların ‘çevrimiçi soruşturma faaliyeti’ için uydurma hesaplar oluşturmasına müsaade verdiğini de gösteriyor” dedi.

Austin’in mektubunda yer ilan tabirler şöyle: “Bu cins siyasetlerin meşruiyeti LAPD’ye bağlı olsa da, memurlar, hizmetlerimizde hesap oluştururken Facebook’un siyasetlerine uymalıdır. Polis Departmanı, Facebook’ta uydurma hesapların kullanımını, diğerlerinin kimliğine bürünmeyi ve bilgi toplamayı içeren tüm faaliyetleri durdurmalıdır.”

LAPD’NİN KULLANDIĞI YAZILIM

Kâr emeli gütmeyen kuruluş Brennan Adalet Merkezi tarafından elde edilen dokümanlar, 2019 yılında LAPD’nin, arkadaşlarının hesapları da dahil olmak üzere şüphelilerin toplumsal medya ağlarından bilgi toplamak için Voyager Labs’ın toplumsal medya nezaret yazılımını kullandığını gösterdi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Facebook ile polisler ortasında düzmece hesap krizi için yorumda bulun

    Facebook ile polisler ortasında düzmece hesap krizi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Facebook ile polisler ortasında düzmece hesap krizi için ilk yorumu yapabilirsin.