Fatih Arda İpcioğlu: Zorluklara karşın başardık

ERKAN AYRAÇ

Türk sporseverler 2022 Kış Oyunları’nda birçok birincisi bir ortada yaşarken, kayakla atlama branşında tertipte uzunluk gösteren Fatih Arda İpcioğlu, elemeleri geçerek tarihe ismini altın harflerle yazmayı başardı. Olimpiyatlardaki yorgunluğunu atamadan Finlandiya’daki karşılaşmalara giden ulusal sportmen, Pekin’de yaşadıklarından yeni amaçlarına birçok bahiste hislerini MİLLİYET’e anlattı.

– Son yıllar senin için düş üzere devam ediyor. Oyunlarda da uzunluk gösterdin. Tertip senin için nasıl geçti?

Aslında kota alma durumumuz birinci başta bize biraz uzak geliyordu. Zira kovid-19’un birinci periyodunda idman yapmada büyük zahmet yaşadık. Hatta birinci 9 ay egzersiz yapamadığımızı söyleyebilirim. Dünya Kupası’nda yaz periyodunda Kazakistan’da kendimi denemek için gitmek istedim. Orada puan alınca bizim için daha farklı amaçlar doğdu. Daha sonra Rusya’da elemeleri geçerek bir birincisi başardık. Akabinde aslında olimpiyatlara gideceğimiz netleşti. Derecelere bakılırken şunu da gözönünde bulundurmamız lazım. Oradaki herkes branşlarının en uygunu. Yani yaptığımız sporun son noktası. Pekin’de bizim maksadımız elemeleri geçmekti. İki rampada da bunu başardık. Bu yüzden memnunuz. Artık ise yeni amaçlarımız var. Hem yarışlarda hem Dünya Kupaları’nda daha üst sıraları zorlamak istiyoruz.

– Birinci karşılaşmaların akabinde yaptığın duygusal paylaşım büyük dayanak gördü. O anlarda ne hissettin?

Birinci atlayışımda elde ettiğim derece beni öbür müsabalar için motive etti. Daha sonra gördüğüm ilgi ise hem konsantrasyonumu hem de mutluluğumu ikiye katladı. Zira doğal ki bu branşı yapmak için maddi dayanak gerekiyor. Fakat atlet için manevi dayanak de gerekiyor. Uğraşımızın, uğraşımızın karşılığını aldığımızı gördüm yaptığım paylaşımda. Ben de en sonunda herkese teşekkür ettim.

– Doğal ki madalya sıkıntı bir amaçtı. Pekala biz oyunlarda istediğimizi elde ettik mi?

Hedeflediğimizden daha fazlasını başardığımızı söyleyebilirim. Aslında bunu örnekle anlatmak daha yanlışsız. Antrenörümüz bize ‘Sloven ya da bu branşı yıllardır yapan bir ülkenin sportmeni 9 ay egzersiz yapmasa tahminen de mesleğini sonlandırır’ demişti. Fakat biz pes etmedik ve 9 aylık bir ortadan sonra evvel kota aldık, akabinde da oyunlarda elemeleri geçmeyi başardık. Elimizden geleni yaptığımızı düşünüyorum. Aslında elde ettiğimiz dereceler geleceğe biraz daha umutlu bakmamızı sağladı.

‘Sırada uçuş rampaları var’

Fatih Arda İpcioğlu, yeni periyotta farklı amaçlarının olduğunun muştusunu de verdi. Ulusal atlet, “Şimdi önümüzde büsbütün uçuş rampaları var. 150 ve 200 metre üzeri atlanabilen rampalar. Şuan ki amacımızda 150-200 metreden uzaktan uçabilmek var. Birçok birincisi başardık. Artık bu atlayışları yaparak orada da tarihe geçmek istiyorum” dedi.

‘Lakabımı seviyorum’

– Uçan Türk lakabını seviyor musun?

Milletlerarası medyanın bana takmış olduğu lakaptı bu. Derecelerimiz düzgüne gidince ‘Uçan Türk’ olarak anons etmeye başladılar bizi. Daha sonra da bu Türkiye’ye de yansımaya başladı. Seviyorum bu lakabı.

‘Örnek olmak ağır bir yük’

– Kayakla atlama branşı ülkemizin uzak olduğu branştı. Sen bunu bize sevdirdin. Örnek olmak sana neler hissettiriyor?

Örnek olmak bana memnunluk vermesinin yanında ağır da bir yük. Zira daha tanınan epeyce beşerler her şeyinizi takip ediyor. Sizin de her anınıza, her şeyinize dikkat etmeniz gerekiyor. Bu branşa merak salan gençler toplumsal medyadan o denli ayrıntılı sorular soruyorlar ki size anlatamam. Ben de elimden geldiğince onlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Sonuçta ilgi çeken bir branş bu. Geçen gün bir takipçim ‘Eskiden merhum annemle karşılaşmaları izlediğimizde annem ‘Niye Türk atlet yok’ diye yakınıyordu. Siz bunu sonlandırdınız. Teşekkürler’ diye bir bildiri atmış. Bunlar çok hoş hisler.

‘Umutsuzluğa hiç düşmüyoruz’

– Pekala birincileri başarmak nasıl bir his?

Birçok insanın bilmediği bir branşta son iki yılda büyük bir sıçrama gerçekleştirdik. Olağan ki bu branş benimle tanındı, herkes ilgi gösterdi. Ancak şunu kabul etmemiz gerekir ki biz bunu ekip olarak başardık. Elde ettiğimiz derecelerle ‘Türkiye’de bu branşta’ var dedirtebildik öteki ülkelere. Bu da bizi çok keyifli etti. Şu anda deneyim bakımından dezavantajımız var. Lakin asla hiçbir vakit ümitsizliğe düşmüyoruz. Şu anda nasıl elemeleri geçerek bir birincisi başardıysak gelecekte de ülkemize madalyalar getirerek yeniden bir birinci yaşatmak istiyoruz. Oyunlardaki derecelerimiz bize amaçlarımızı daha da yükseltmemiz gerektiğini gösterdi.

‘Bireysel sponsor dayanağımız yok’

– Maddi ve manevi olarak gerekli dayanağı gördüğünü düşünüyor musun?

Manevi takviye olarak söyleyebileceğim sahiden çok ilgi uyandırdık. Herkes bize hem oyunlarda, hem de daha evvelki müsabakalarda çok takviye oldular. İşin maddi kısmına gelince. Bilhassa olimpiyatlarda materyalin çok değerli olduğunu gördük. Federasyonumuz ve bakanlığımız doğal ki bize ellerinden gelen dayanağın fazlasını gösteriyorlar. Lakin her şeyi devletten beklememiz lazım. Burada sponsorlara da büyük iş düşüyor. Kayakla atmala ekibimizde hiç ferdi sponsorumuz yok. Bu alanda da takviye görebilirsek çok keyifli oluruz.

‘Emek vermek gerekiyor’

– Anne babalardan toplumsal medyada bildiriler alıyor musun? Çocuğumu bu branşa nasıl başlatabilirim diye?

Evet geliyor natürel ki. Spor kültürü şuurunda olan beşerler bu branşa ilgi duyuyorlar. Lakin şunu da kabul etmek gerekir. Muvaffakiyet için büyük bir emek vermeniz gerekiyor. Çok küçükken başlayıp, mesleğinizin sonuna kadar çalışıp çabalamanız lazım. Ben ve ekip arkadaşlarım 10 yıllık bir emeğin sonunda buralara geldik. Dışarıdan bakan beşerler çabucak rampaya çıkıp atlayış yaptığımızı düşünebilir. Lakin bu o denli olmuyor. Merdivenin birinci basamağından başlayıp yavaş yavaş bu günlere gelebiliyorsunuz.

‘İlk kayağım demirdendi’

Ulusal atlet bugünlere nasıl geldiğini de anlattı. Fatih Arda İpcioğlu şu tabirleri kullandı: “İlk kayak materyalim el üretimi, demirdendi. Babam yapmıştı. Büyüyünce Palandöken’de ailemle birlikte kayakla kaymaya başladım. Doğal birinci başlangıç kayak kiralama, daha sonra kendi şahsi kayak kadrolarımı alma imkanı buldum. Sevdim bu sporu. Kızakla başlayan spor hayatım artık profesyonelleşerek kayakla atlamaya kadar geldi. Olimpiyatta ülkemi iki sefer temsil etmenin haklı gururunu yaşıyorum.”

Pekin Kış Olimpiyatları, Fatih Arda İpçioğlu’nun da ortalarında bulunduğu Türk kafilesinin iştiraki ile yapılırken bayrağımızı Ayşenur Duman ve Furkan Akar birlikte taşıdı.

‘Tecrübelerimi aktarmak isterim’

Fatih Arda İpcioğlu, mesleğini noktaladıktan sonra tekrar sporun içinde kalacağını vurguladı. Deneyimlerini gelecek kuşaklara aktarmak istediğini belirten ulusal sportmen, “Çünkü ben bu sporun tabanını de gördüm en üstünü de. Birçok deneyimim var. Alışılmış ki gelecek kuşağa ve kayakla atlama Türkiye kış sporlarına nasıl yardım etmemiz gerekiyorsa her türlü misyona hazırız” tabirlerini kullandı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Fatih Arda İpcioğlu: Zorluklara karşın başardık için yorumda bulun

    Fatih Arda İpcioğlu: Zorluklara karşın başardık için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Fatih Arda İpcioğlu: Zorluklara karşın başardık için ilk yorumu yapabilirsin.