G.Saray için tek çare Rizespor’la anlaşmak

Bahis; tekrar Oğulcan Çağlayan problemi. Hatırlarsınız; TFF yargılaması sonucunda Galatasaraylı futbolcu, eski kulübü Çaykur Rizespor’a 1.2 milyon Euro tazminat ödemeye mahkum edilmişti. UÇK’nın verdiği bu karar Tahkim Heyeti tarafından onanarak katılaşmıştı. Ardından futbolcu mevzuyu genel yargıya taşımış ve İstanbul Bölge Adliye İdari Mahkemesi’nde Tahkim Kurulu’nun verdiği kararın iptalini istemişti. Ve mahkeme Oğulcan’ın tazminata yönelik yaptığı başvuruyu kısa bir mühlet evvel reddetti.

SON UMUT YARGITAY

Rizespor’a karşı UÇK ve Tahkim Kurulu’nun dışında mahkemeden de olumlu yanıt alamayan Oğulcan ve Galatasaray cephesinin tek umudu Yargıtay kaldı. Artık taraflar mahkeme kararının münasebetinin kendilerine ulaşmasının akabinde iki haftalık müddet zarfında kararı Yargıtay’a taşıyacak. Buradan da olumlu karar çıkmaması halinde bu tazminat Oğulcan ve müteselsilen sorumlu olan Galatasaray tarafından Rizespor’a ödenecek.

· Natürel burada asıl kritik olan mevzu; Profesyonel Futbolcular Statüsü ve Transfer Talimatı’na nazaran ortada katılaşmış bir borç olduğundan Galatasaray’ın transfer yasağı ve futbolcunun da lisansının askıya alınması tehlikesiyle karşı karşıya kalınması.

Malumunuz kısa müddet evvel Galatasaray Kulübü, TFF’nin talimatlar çerçevesinde koyduğu transfer yasağını Tahkim Kurulu’na yaptığı müracaatla kaldırdı. Artık geriye, lisansı askıda olan Oğulcan’ın lisansının faal hale gelmesi kaldı. Zira ilgili talimatın 12. Hususu futbolcunun lisansının tescili için alacaklı tarafın vize ve tescile muvafakat edildiğine dair bir belgeyi TFF’ye ibraz etmesini koşul koşuyor.

Galatasaray’ın Oğulcan Çağlayan’dan yararlanması için önünde iki kural kalıyor. Ya alacaklı olan kulüp Çaykur Rizespor’a ödeme yaparak anlaşacak ya da davanın Yargıtay’da lehlerine sonuçlanmasına kadar futbolcusundan yararlanamayacak.

BURAK ELMAS’A NAZARAN SORUMLU BÜSBÜTÜN TFF

· Galatasaray için deva muhakkak, o da Rizespor’la anlaşmak. Bugün prestijiyle Oğulcan’ın ne Avrupa kupalarında ne de Türkiye’deki karşılaşmalarda forma giyme bahtı yok. Zira lisansı dava sebebiyle askıya alınmış durumda. Sayın Burak Elmas’a nazaran bunun sorumlusu TFF; “UEFA müsaade verdi lakin TFF müsaade vermedi.”

Lakin olayın perde gerisinde dikkat çekmek istediğim kimi konular var… Mesela, keşke birileri sayın Elmas’a yahut hukukçularına “Bir ay evvel kulübün transfer yasağının kaldırılması için müracaat ederken neden Oğulcan’ın lisansı için de müracaat yapmadınız? Liste verilmesine 48 saat kala mı aklınıza geldi?” diye sorsaydı.

ÇOK GEÇ KALDILAR

· Ve birinci resmi karşılaşmadan (PSV maçı) iki gün evvel kulüplere 2 futbolcu değiştirme müsaadesi verdiğinden bihaber TFF Lideri ve yöneticilerine, 14 Temmuz’da yaptıkları müracaat konusunda resmi tatili unutarak, “15 Temmuz’da bu kararı verin” demelerini nasıl yorumlamalı?

Ve yeniden talimatlardan bihaber Galatasaray cephesinin bu işin Çaykur Rizespor’un muvafakat vermemesi halinde mümkün olamayacağını bilmesinden 24 saat öncesine kadar Karadeniz grubu ile hiçbir temasa geçmemesi.

VAKİTLE YARIŞIYORLAR

· Artık Galatasaray İdaresi ve teknik takımı vakitle yarışıyor. Önünde Oğulcan’ı 3 eleme karşılaşmasında oynatmak, ondan yararlanmak için sayılı vakti var. Neyse ki TFF’ye lisans başvurusu yapmak üzere Rizespor’la temasa geçmek de akıllarına gelmiş. Geç de olsa Rizespor’a bu 1.2 milyon Euro borca karşılık bir talepte bulunulmuş. Yeşil mavili kulüp haklı olarak “Önceliğimiz para” dese de bir ölçü para artı futbolcu olabilir görüşündeymiş.

Her ne kadar Burak Elmas, “TFF yöneticileri benim TV’deki konuşmalarıma nazaran karar vereceklermiş” savında bulunsa da talimat açık ve net. Alacaklının muvafakatı olmadan Oğulcan’a lisans çıkmaz.

Çabucak gel, 7 farklı oyun seçeneğiyle

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. G.Saray için tek çare Rizespor’la anlaşmak için yorumda bulun

    G.Saray için tek çare Rizespor’la anlaşmak için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak G.Saray için tek çare Rizespor’la anlaşmak için ilk yorumu yapabilirsin.