Galatasaray, ‘Adası’nı tekrar teslim aldı

NEVZAT DİNDAR – ÖZEL HABER

10 lider eskiten adan

Reina’nın sahibi Mehmet Koçaslan’ın uzun yıllar işletmeciliğini sürdürdüğü Galatasaray Adası kira tahliye davaları ve bir çok karmaşık tüzel sürecin konusu olmuştu. Mehmet Cansun devrinden beri Özhan Canaydın, Adnan Polat, Ünal Aysal, Duygun Yarsuvat, Dursun Özbek, Mustafa Cengiz ve Burak Elmas periyotlarında Reina’nın sahibi Mehmet Koçarslan’ın şirket Mels Turizm denetiminde işletilmekte olan Galatasaray Adası 2017 Mayıs ayında kaçak yapılaşma nedeniyle İBB grupları tarafından yıkılmıştı.

Karmaşık Davalar

Mehmet Koçaslan’la 10’da fazla sayıdaki hukuksal uyuşmazlık ve davaların sonunda Galatasaray, Burak Elmas devrinde adasına kavuştu. Birbirine geçmiş bir çok davanın süreci uzattığı noktada merhum Lider Mustafa Cengiz’in periyodunda açılan kira borcu ve tahliye davası birinci derece mahkemesinde süratle sonuçlandı. Sonrasında istinaf ve Yargıtay süreçleri kulüp tarafından takip edildi ve süreç tamamlandı.

Toplumsal Tesis Olacak

Galatasaray Adası’nın kullanımının tartışmaya açıldığı genel konseyde 2016 yılında toplumsal tesis olarak işletilmesi kararı alınmıştı. Hala bu genel şura kararı yürürlükte olduğu için Galatasaray adası toplumsal tesis olarak işletilecek ve kulüp üyelerinin ve topluluğun hizmetine sunulacak. Galatasaray Adası üyeler için çok kıymetli manevi manası olan bir tesis, birçok kulüp üyesi çocukluğunu gençliğini adada geçirdi.

Kıymet biçilmez adanın ürküten hali

Ünal Aysal devrinde yapılan bir değerleme raporuna nazaran 400 milyon Euro bedelinde olan lakin birebir raporda “aslında değer biçilemez” denilen Galatasatay Adası’nın terk edilmiş olduğu beş yıllık müddette hiçbir bakımın yapılmadığı ve adanın fizikî olarak çok makûs durumda bulunduğu öğrenildi. İstanbul adliyesi icra gruplarının çektiği fotoğraflar adanın mevcut durumunu ortaya koyuyor.

Dünyada tek

1872’de Sultan Abdülaziz tarafından Sarkis Balyan’a armağan edilen ada, bir devir Sarkis Beyefendi Adacığı olarak anıldı. Osmanlı periyodunda, ünlü ressam Ayvazovski’nin kaldığı bu ada, 1914’lerden itibaren kömür deposu haline getirildi. Bir mühlet sonra kent çizgileri vapurlarına yakıt sağlayan bir yer oldu. O periyotta turistik bir tesis olarak halka açılması planlanan Kuruçeşme Adası, 1957’de Galatasaray Spor Kulübü Lideri Sadık Giz’in teşebbüsleriyle 150 bin TL karşılığında satın alındı ve Galatasaray üyelerinin hizmetine sunuldu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Galatasaray, ‘Adası’nı tekrar teslim aldı için yorumda bulun

    Galatasaray, ‘Adası’nı tekrar teslim aldı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Galatasaray, ‘Adası’nı tekrar teslim aldı için ilk yorumu yapabilirsin.