Google’dan Duygu Asena doodle’ı! Duygu Asena kimdir?

Her gün günün mana ve kıymetine özel ‘doodle’ oluşturan Google, His Asena’nın 73. yaş gününe özel doodle hazırladı. Pekala His Asena kimdir?

Dünyanın en büyük arama motoru Google, her gün farklı ve manalı bir ‘doodle’ ile anasayfasını reklendirmeye devam ediyor.

Google’ın bugünkü doodle’ı ise bir Türk: His Asena. Pekala kimdir His Asena, neden doodle oldu?

His Asena 19 Nisan 1946 doğumlu gazeteci ve müelliftir. Asena, Türkiye’de bayan hakları savunucularının önde gelen isimlerinden biri. Ayrıyeten  CHP milletvekili Ali Şevket Öndersev’in torunu.

Orta öğretimini Kadıköy Özel Kız Koleji’nde tamamlayan başarılı gazeteci, İstanbul Üniversitesi Pedagoji kısmından mezun oldu.

Haseki Hastanesi Çocuk kliniği ve İstanbul Üniversitesi Çocuk Konutları’nda de pedagog olarak misyon aldı.

Hürriyet gazetesinde yazmaya başladı,

1972 yılında Hürriyet gazetesinde müelliflik hayatına başlayan His Asena, 70’lerin sonunda Bayanca, Onyedi, Mesken Bayanı, Bella Bayan, First üzere pek çok bayan mecmuasını yönetti. Tıpkı vakitte Kelam, Sabah, Güneş, Milliyet ve Habertürk gazetelerinde de köşe müellifliği yaptı.

90’lı yıllarda ise TRT 2’de ‘Ondan Sonra’ isimli programı hazırlayıp sunmaya başladı. Asena 1987 yılında basılan birinci kitabı ‘Kadının İsmi Yok’ ile müelliflik mesleğine başladı. Kitap 1988’de ‘müstehcen’ bulunup yasaklandı. İki yıl süren davalar sonucu tekrar basımına karar verilen kitap, Atıf Yılmaz tarafından beyazperdeye aktarıldı. 

Dünya çapında da kadın hareketinin ve feminizmin değerli müelliflerinden biri olarak kabul edilen His Asena, 30 Temmuz 2006’da hayatını kaybetti.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Google’dan Duygu Asena doodle’ı! Duygu Asena kimdir? için yorumda bulun

    Google’dan Duygu Asena doodle’ı! Duygu Asena kimdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Google’dan Duygu Asena doodle’ı! Duygu Asena kimdir? için ilk yorumu yapabilirsin.