Gündüz Beyefendi (Alp) nasıl öldü, kimdir? Kuruluş Osman Gündüz Alp’i oynayan Emre Basalak dizileri hayatı hakkında….

ATV ekranlarının sevilen dizisi Kuruluş Osman’da Osmanlı Devleti kurucusu Osman Gazi’nin ağabeyi Gündüz Bey’e Emre Basalak hayat veriyor. Basalak, Ankara Devlet Konservatuarı’nde eğitim gördü, İstanbul’da doğdu. Emre Basalak kimdir, evli mi?

GÜNDÜZ BEYEFENDİ KİM, NASIL ÖLDÜ?

Gündüz Beyefendi, Oğuzlar’ın Bozok kolunun Kayı Boyu’na dahildir ve birebir vakitte Ertuğrul Gazi’nin üç oğlunun da birincisidir. Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Gazi’nin ağabeyi olan Gündüz Alp, Bay-Atlı Hasan bin Mahmûd’un Câm-ı Cem-Âyîn, Âşıkpaşazâde’nin Tevârîh-i Âl-i Osman ile Neşrî’nin Kitâb-ı Cihannümâ isimli yapıtlarına nazaran Ertuğrul’un oğlu olup, Ay-Doğdu isminde bir oğlunun olduğunu Âşıkpaşazâde Tevârîh-i Âl-i Osman isimli yapıtında bildiriyor. İnegöl Savaşı (1299) esnasında şehit oldu.

EMRE BASALAK KİMDİR?

Basalak, 28 Nisan 1979 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı’ndan mezun olan oyuncu, Hacettepe Üniversitesi Oda Tiyatrosu ve Devlet Tiyatroları’nın akabinde, 2002 yılında İstanbul Devlet Konservatuarı’nda profesyonel olarak çalışma hayatına başladı.

Birinci olarak Ekmek Teknesi dizisiyle ekrana çıkan Emre Basalak daha sonra Deniz yıldızı isimli dizde oynadı. 2005 yılında yazdığı D-21 isimli oyunuyla ödül almayı başardı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Gündüz Beyefendi (Alp) nasıl öldü, kimdir? Kuruluş Osman Gündüz Alp’i oynayan Emre Basalak dizileri hayatı hakkında…. için yorumda bulun

    Gündüz Beyefendi (Alp) nasıl öldü, kimdir? Kuruluş Osman Gündüz Alp’i oynayan Emre Basalak dizileri hayatı hakkında…. için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Gündüz Beyefendi (Alp) nasıl öldü, kimdir? Kuruluş Osman Gündüz Alp’i oynayan Emre Basalak dizileri hayatı hakkında…. için ilk yorumu yapabilirsin.