Haftanın yerleri…

SERCAN KISMET

Orta Asya mutfağı Ankara’da

Ankara’da bulunan OTAU Orta Asya Mutfağı; Kazak, Özbek, Uygur, Kırgız ve Tatar üzere Türk uzunlukları yemeklerinin yanı sıra Çin lezzetlerini de konuklarının beğenisine sunuyor. Yerin, Türk Cumhuriyetleri’nin klâsik lezzetlerinin bulunduğu mutfağında, alanında uzman ve başarılı aşçılardan İbrahim Mamut, Askat Kerimbay ve Mihray Mollahun yer alıyor. Asya mantısı (Buhar Mantısı), mantı kızartması, makarna kavurması, noodle, göşnan, Özbek pilavı, çüçüre ve samsa, konukların ilgisini çekiyor.

Özel menüler

Tarihi Beydağı Kuru Fasulyecisi, iftarını sevdikleriyle Süleymaniye Camii’nin yanı başında yapmak isteyenler için, her keseye uygun özel menüler hazırladı. Tarihi lokanta, meşhur kuru fasulyesi ve lezzetli menüleriyle, Ramazan ruhunu yerinde yaşayarak orucunu açmak isteyenleri, 300 kişilik açık hava alanında ağırlıyor.

‘Meze Dükkanı’ konsepti

Yıllardır Kalamış’ın vazgeçilmez lezzeti olan Bedri Usta Kebap, gelen ağır talep üzerine Anadolu Yakası’ndaki Kızıltoprak şubesinde ‘Meze Dükkanı’ konseptini hayata geçirdi. Şef Ali İstek Erel tarafından hazırlanan varlıklı menüde 50 çeşit meze, günlük hazırlanarak, servis ediliyor.

Yenilendi

Nişantaşı’ndaki Beymen Brasserie yeni yüzüyle konuklarını karşılıyor. Günün her saatinde konuklarını ağırlayan yer, yemeklerinin yanı sıra mevsimsel eserlerden oluşan menüleriyle de ilgi görüyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Haftanın yerleri… için yorumda bulun

    Haftanın yerleri… için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Haftanın yerleri… için ilk yorumu yapabilirsin.