Halis Özkahya patlaması! ‘Yeni duyumlar geliyor hakem Ali Palabıyık…’

‘MAL BULMUŞ MAĞRİBİ ÜZERE ATLADILAR’

“Siz hiç kendini başarısız gören bir teknik yöneticinin mesleğini bıraktığını duydunuz mu? Ya da bir futbolcunun, kulübünü on milyonlarca dolar ziyana uğratan lider yahut yöneticisinin?..İnsanın olduğu her yerde yanılgı yapılır. Kimse kusursuz değildir.Hakemler de o denli. Lakin bir farkla. Hakemin dostu yoktur, koruyanı, kollayanı, hakkını arayanı yoktur. Yalnız insandır hakem. Daha ileri gideyim kendi topluluklarında bile dayanışma, dostluk bulamazsınız.Hakem yorumcuları mı? Mal bulmuş mağribi üzere atladılar gündemin üzerine. Nasıl olsa her şartta sevimli görünecekleri bir kitle bulabiliyorlar kendilerine. Federasyonu yönetenler de onların ağzının içine bakıyor maalesef.

‘ONURLU DAVRANDI’

Halis Özkahya bu ülkenin yetiştirdiği üst seviye isimlerden biri idi. Yüz yılda bir yaşanacak talihsizlik hakemliğini bitirdi. Başına gelen olay bardağı taşıran son damla idi aslında. Nasıl bir kumpasın içine sokulduğunu çok uygun biliyordu. Onurlu davrandı, onaylamasam da gerekeni yaptı. Kendi başarısızlıklarının hesabını veremeyen kulüp liderlerinin son kurbanı oldu. Sırada kimler var göreceğiz.

‘KELLE VERMEK’

Bugün Özkahya’nın yanında olmayanlar, yarın başlarına benzeri bir şey geldiğinde sakın ağlamasın. Bugün timsah gözyaşı dökenler, o vakit sığınacak liman aramasın. Başta futbolun “Nihat abisi” federasyon lideri ve vekili Servet Yardımcı’ya sesleniyorum. Sonra bombayı kucağında bulan Merkez Hakem Şurası lideri Ferhat Gündoğdu’ya. Ve hiç bir fonksiyonu kalmayan tabelacı Aktif Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği lideri Abdurrahman Arıcı’ya…Her istendiğinde kelle verecek, hakeminizi savunamayacaksanız, kusura bakmayın da yakında çıkar siz maç yönetirsiniz!Ve “parayı biz veriyoruz, düdüğü onlar çalıyor” diyen kulüpler. İlah aşkına beğendiğiniz bir tek hakem ismi verebilir misiniz? Bugüne dek şikayet etmediğiniz hakem kaldı mı?

‘KOLAY MI YETİŞİYOR?’

Yalnızca siz haklısınız o denli mi? Madem bu işin iktisadını yönetiyorsunuz, bastırın parayı getirin yabancı hakemi. Sonra şikayet etmek yok ama! Alıştınız değil mi federasyona, MHK’ye, hakeme vurmaya? Pekala, sizin beceriksizliklerinizi kime şikayet edeceğiz?..Kolay mı yetişiyor?

‘PALABIYIK’IN FIFA KOKARTINI ALACAKLARMIŞ!’

Hakem topluluğu daima problemlidir. Bulaşan da pişman, bulaşmayan da. MHK liderinden, klasmana yeni çıkanına kadar. Her maç sırat köprüsü. Şimdilerde yeni duyumlar geliyor. 8. haftada Rizespor- Galatasaray maçını fazla oynattığı gerekçesiyle kızağa çekilen Ali Palabıyık’la ilgili. Rivayete nazaran FİFA kokartını alacaklarmış! Bir hakemi sadece bu münasebetle “kokartımı da, hakemliğimi de alın” deme noktasına getirmek ne acıdır.

‘AZICIK EMPATİ YAPIN’

Bu düzeyde bir hakem kolay mı yetişiyor? En az 15 sene gerekiyor. Bir fırın da ekmek! Küfürü- kafiri uğraşı. Azıcık empati yapın. Tuttukları grup aleyhine yapılan yanlışları örnek gösterip, hakem için idam sehpası kuranlar evvel aynaya baksın. Ne kadar yüzleşebiliyorsunuz günahlarınız ile? Hanginiz lehine kusur yapılmadı?

‘HAKEM YANLIŞLARI İLE PUAN KAZANMADINIZ MI?’

Kaçınız hakem yanlışları ile puan kazanmadı? O vakit neden konuşmadınız? Güç sizde, iktidar sizde, kelam sizde, denetim sizde, karar verme yetisi sizde… Buyurun yapın işte! İstediğinizi asın, dilediğinizi kesin…

‘OCAK AYINDA VERİN YETKİYİ KULÜPLER BİRLİĞİ’NE…’

Hatta hakem bırakmayın ülkede! Bir kere daha talimat değişti, hakem klasmanlarını belirlemek 6 ayda teğe düştü ya… Ocak ayında verin yetkiyi Kulüpler Birliği’ne… İstediklerini MHK lideri yapsınlar, istemedikleri hakemleri silsinler. O vakit görelim davulla tokmağın uyumunu!”

EN YÜKSEK ORANLARIN ADRESİ MİSLİ.COM

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Halis Özkahya patlaması! ‘Yeni duyumlar geliyor hakem Ali Palabıyık…’ için yorumda bulun

    Halis Özkahya patlaması! ‘Yeni duyumlar geliyor hakem Ali Palabıyık…’ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Halis Özkahya patlaması! ‘Yeni duyumlar geliyor hakem Ali Palabıyık…’ için ilk yorumu yapabilirsin.