Haydar Dümen öldü mü, neden öldü? Haydar Dümen kaç yaşındaydı, evli miydi? İşte hayatı…

Posta gazetesi müellifi 92 yaşındaki Dümen, 31 Ocak’tan beri özel bir hastanede kovid tedavisi görüyordu. Dümen’in dün akşam saatlerinde hayatını kaybettiği öğrenildi. Haydar Dümen’in bugün 12.00’de kovid tedbirleri çerçevesinde Ulus’taki Arnavutköy Mezarlığı’na defnedildiği kaydedildi.
Vefat haberini birebir gazetede çalıştığı köşe muharriri arkadaşı Mehmet Coşkundeniz toplumsal medya hesabından, “Gazetemiz POSTA’nın muharriri, Haydar Dümen hocamızı COVID-19 nedeniyle kaybettik. Türkiye’nin en renkli hekimiydi. Yalnızca cinsellik konusundaki yazılarıyla değil, hayvan sevgisiyle de tanınırdı. Parıltı içinde yatsın” notuyla duyurdu.

HAYDAR DÜMEN KİMDİR?

Haydar Dümen, 1931 yılında Uşak‘ta İki saray köyünde doğmuştur. Yaşadığı köyde ilkokul olmadığı için öbür köyde bir ailenin yanında kalarak okudu. Ortaokul ve lise 2. sınıf bitene kadar Uşak’ta okudu. Lise son sınıfı fen şubesi olduğu için Afyon‘da okudu.

1948 yılında mezun olduğu liseden sonra kazandığı, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde okumak için İstanbul‘a gitmiş ve 1955 yılında mezun olmuştur. 1958 yılında da nöropsikiyatri uzmanı olarak nöroloji ve psikiyatri kollarında uzmanlık diplomasını aldı. 25 yıl devlet hastanelerinde çalıştıktan sonra 1980 yılında emekli oldu.

1965 yılında Taksim İlkyardım şimdiki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 1980 yılına kadar şef olarak çalıştı. O tarihte Cumhuriyet Gazetesi’nde “Akıl Hastalarının Teşhiri Yanlışsız Değildir” makalesinden ötürü Samsun‘a sürgün olarak tayin edildi.

Daha sonra araştırma ve yazın hayatına giren Dümen, bilhassa cinsellik üzerine yazdığı kitaplarla dikkatleri üzerine topladı. Bilhassa medyada cinsel sorunlar üzerine konuşmalar ve röportajlar yaptı.

Haydar Dümen, Güzin Abla üzere sıkıntı dinleyen gazete köşe müellifliği yapmaktadır. Bilhassa cinsel hayat konusundaki sorunları değişik bir mizah anlayışı ile kaleme alarak cevapladığından geniş bir okuyucu kitlesine sahiptir.

Haydar Dümen, 23 kitap yazmıştır. 

1993 yılında Gül Dümen ile evlenmiştir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Haydar Dümen öldü mü, neden öldü? Haydar Dümen kaç yaşındaydı, evli miydi? İşte hayatı… için yorumda bulun

    Haydar Dümen öldü mü, neden öldü? Haydar Dümen kaç yaşındaydı, evli miydi? İşte hayatı… için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Haydar Dümen öldü mü, neden öldü? Haydar Dümen kaç yaşındaydı, evli miydi? İşte hayatı… için ilk yorumu yapabilirsin.