Hedef daha akıllı ve güvenli şehirler

Türk Telekom’dan yapılan açıklamaya nazaran, şirket, yeni kuşak kent dönüşümüne yapay zeka teknolojileriyle dikkat çekiyor.

Yeni Kuşak Şehircilik İnisiyatifi ile 10 kentte hayata geçirilen tahlillerle, trafikten kamu güvenliğine, sulamadan aydınlatmaya kadar akıllı yaşama dair tüm alanlarda güç tasarrufu sağlandı.

Türk Telekom, IoT (nesnelerin interneti) platformunda anlamlandırdığı datalarla kamu kaynaklarının aktif kullanılmasını sağlarken, sürdürülebilir bir kent ömrüne dayanak oluyor.

Akıllı ulaşım sistemleri ile donatılan kentlerde trafikte vakit kaybı, kaza sayısı ve yol çalışmalarından kaynaklanan gecikmeler büyük oranda azalıyor. Türk Telekom, son olarak kısa müddet evvel Aksaray Belediyesi ile Yeni Kuşak Bisiklet Projesi’ni hayata geçirdi. Proje ile kent sakinlerine alternatif, etraf dostu ve sürdürülebilir bir ulaşım imkanı tanındı.

“Belediyelerde elektrikte yüzde 40, sulamada yüzde 30 tasarruf”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom Kurumsal Satış Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Eser, şunları kaydetti:

“Türk Telekom olarak teknolojinin insanların ekonomik, toplumsal ve ruhsal uygunluk hallerine hizmet etmesi gerektiğine inanıyoruz. Zira bizim için hayatın merkezi insan. Bu yaklaşımla, Yeni Jenerasyon Kent Platformu ismi altında kentte yaşayanların hayatını kolaylaştıran tahliller geliştiriyoruz. Bu kapsamda o kentte yaşayan bireylerin gereksinimlerine yönelik süratli tahliller sunmayı hedefliyoruz. Yapay zeka tahlilleriyle sağlıktan ulaşıma, güçten güvenliğe pek çok alanda kent sakinlerine daha âlâ bir hayat sunuyoruz. Hayata geçirdiğimiz akıllı tahlillerle belediyelerde bugüne kadar elektrikte yüzde 40, sulamada yüzde 30 kaynak tasarrufu sağlandı. 5G ve yapay zeka konusunda da çalışmalarımız devam ediyor.”

Verilen bilgiye nazaran, Türk Telekom’un yeni kuşak şehircilik çalışmaları kapsamında Elektronik Denetleme Sistemi ile Karaman, Kars, Antalya, Kırşehir, Mersin, Edirne ve Denizli’de, Yeni Jenerasyon Kavşak ile de Elazığ’da trafikte olumlu sonuçlar alındı.

Ayrıyeten Kütahya Belediyesi; halka açık ​​​​​​​Wi-Fi, yeni jenerasyon kent mobilyaları ve taşınabilir uygulama ile yeni kuşak kent tahlillerine kavuşturulurken, toplumsal medya idare yazılımı ile “Dijital ve İnteraktif Belediyecilik” vizyonu desteklenen belediye sayısı 29’a yükseldi.

Yeni jenerasyon kentlerde öncelikli muhtaçlık olan Wi-Fi hizmeti ise açık alanlarda 1,2 milyon kullanıcıya toplam 523 TB data kullanımı ile fiyatsız sunuldu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hedef daha akıllı ve güvenli şehirler için yorumda bulun

    Hedef daha akıllı ve güvenli şehirler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hedef daha akıllı ve güvenli şehirler için ilk yorumu yapabilirsin.