‘İki kişi eğitilecek bir kişi gidecek’

Türkiye Uzay Ajansı Lideri Serdar Hüseyin Yıldırım, İzmir İktisat Üniversitesi Uzay ve Havacılık Teknolojileri Kulübü tarafından düzenlenen ‘Milli Uzay Programı Türkiye’nin Uzay Misyonu ve Türk Astronot Görevi’ bahisli konferansta konuştu. Yıldırım, “Kayıt yapanların sayısı 36 bin civarında. Başvuruyu tamamlayanların sayısı ise 500’ü buldu. Uzaya gitmek için yalnızca iki kişi eğitim alacak lakin bir kişi 2023’te Milletlerarası Uzay İstasyonu’na gidecek” diye konuştu.

Türkiye’nin ay programında kullanacağı itki sisteminin de büsbütün yerli imalat hibrit motoru olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Bu teknolojide dünya başkanı durumundayız. Statik testleri yapıldı. Çok başarılı gidiyoruz” diye konuştu. Yıldırım, “Türkiye’nin potansiyeli çok yüksek. Kâfi ki işleri yanlışsız şahıslarla yanlışsız vakitte yapalım. Yeni bir uzay çağındayız. Uzayda yoksanız dünyada da kelam sahibi olamazsınız. Türkiye bunun için yük veriyor” dedi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. ‘İki kişi eğitilecek bir kişi gidecek’ için yorumda bulun

    ‘İki kişi eğitilecek bir kişi gidecek’ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ‘İki kişi eğitilecek bir kişi gidecek’ için ilk yorumu yapabilirsin.