İki ortaokul öğrencisi kendi oyunlarını ürettiler!

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde okuyan iki ortaokul öğrencisi, özgün bir yazılım kullanarak android tabanlı taşınabilir oyun üretti. Hem eğlendiren hem de uzay hakkında bilgilendiren oyunları sayesinde girecekleri yarışlarda derece elde etmeyi hedefleyen öğrenciler, Türkiye’yi taşınabilir ve bilgisayar oyunları konusunda üst düzeylere getirmeyi hedefledi.

1-

Merkezefendi ilçesinde özel bir kolejde eğitim gören 8. sınıf öğrencileri Alperen Cebe ve Alper Arda İpek, Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Yasin Köse’den aldıkları kodlama eğitiminin akabinde taşınabilir oyun yapmaya karar verdi. Aldıkları dersler sayesinde özgün bir yazılım geliştiren öğrenciler, yaklaşık 6 aylık çalışmanın akabinde android tabanlı taşınabilir oyun hazırladı.

2-

Uzay temalı olan eğitici oyunlarına ‘The Golden Ball’ ismini veren öğrenciler, Liselere Giriş İmtihanı’nın akabinde ürettikleri oyunu piyasaya sürecek. Çeşitli düzeylerde farklı gezegen ve uydularda geçen oyun ile eğlendiren ve bilgilendiren öğrenciler, Haziran ayında, Google Play’in düzenleyeceği girişimcilik yarışına katılacak.

3-

“Hedefimiz Türkiye’yi taşınabilir oyunlarda üst düzeye getirmek”

Taşınabilir ve bilgisayar oyunları konusunda kendilerini daha da geliştirmek istediklerini belirten 8. sınıf öğrencisi Alperen Cebe, “4 yıldır çeşitli robotik ve kodlama eğitimleri aldık. Bu eğitimler sayesinde kendi oyunlarımızı yapmaya başladık. Bu düzeye gelebilmek için çok çalıştık ve bu oyunu ürettik. Oyunumuzu daha çok geliştirmek istiyoruz. Liselere Giriş İmtihanı’nın (LGS) akabinde oyunumuzu yayınlamak istiyoruz. Gayemiz Türkiye’yi taşınabilir ve bilgisayar oyunları konusunda üst düzeylere getirmek” diye konuştu.

4-

“Zor, kabiliyet geliştirici bir oyun yaptık”

Oyun hakkında bilgiler veren 8. sınıf öğrencisi Alper Arda İpek ise “Oyunumuz uzay hakkında bilgiler veriyor. Oyunda bulunan kısımlar, farklı gezegen ve uydularda geçiyor. Gezegenlerin yer formlarına nazaran hazırlanan kısımlarda oyuncular, farklı tabanlarda zorluk derecesine nazaran uğraş ediyor.

5-

Oyun yüklenirken, o kısımda geçen gezegen ve uydu hakkında oyuncuya bilgi veriliyor. Güç, kabiliyet geliştirici ve bilgilendirici bir oyun yaptık. Oyuncular, oyunda bulunan topu denetim tuşlarıyla hareket ettirerek puanları toplayıp vazifeleri tamamlamaya çalışıyor. Bu oyunumuzu daha da geliştirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

6-

“Öğrencilerimizin geleceği çok parlak”

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Yasin Köse, okulda verdikleri kodlama eğitimi sayesinde öğrencilerinin kendi oyunlarını üretme başarısı gösterdiğini söyledi. Köse, öğrencilerinin geleceğinin parlak olduğunu belirterek, “Öğrencilerimiz nitekim çok zekiler. Onlara minik dahilerimiz de diyebilirim. Kendi oyunlarını yaparken gerçek yazılım kullandılar. Bugüne kadar kod tabanlı bloklama yaparak oyunlarını yapmışlardı. Bu defa, android tabanlı taşınabilir bir oyun ürettiler. Öğrencilerimizin gelecekleri çok parlak, ileride çok uygun yerlere geleceğine inanıyorum. Zira yalnızca oyun oynamıyorlar, oynadıkları oyunları üretiyorlar” dedi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. İki ortaokul öğrencisi kendi oyunlarını ürettiler! için yorumda bulun

    İki ortaokul öğrencisi kendi oyunlarını ürettiler! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İki ortaokul öğrencisi kendi oyunlarını ürettiler! için ilk yorumu yapabilirsin.