İkinci el arabayla seçmelere giden, canını dişine takmış bir oyuncuydum

İNGİLİZ KRALİYET AİLESİNDE GERİLİM YARATTI

Harry ile birlikte İngiliz kraliyet ailesindeki görevlerini bıraktıktan sonra ABD’ye yerleşen Markle’ın bu sürpriz atağı ise ileri sürülenlere göre Mountbatten Windsor ailesini daha şimdiden korkuttu. Bunun nedeni de eşi Prens Harry ile birlikte Oprah Winfrey’e verdikleri röportajda ileri sürdükleri. İngiliz basınına göre, kraliyet ailesi Markle’ın şimdi neler söyleyeceğini büyük bir merakla ve endişeyle bekliyor. Harry ile Meghan, İngiliz kraliyet ailesinden ayrıldıktan tam bir yıl sonra Winfrey’e verdikleri röportajda çok çarpıcı iddialarda bulunmuştu. Bunların arasında aileye yöneltilen ırkçılık suçlaması da yer alıyordu.

OYUNCU OLMADAN ÖNCEKİ HAYATINI ANLATTI

Ellen DeGeneres’in programının ekrana gelen tanıtımlarında ise Markle’ın daha neşeli göründüğü ve en azından o bölümlerde İngiliz kraliyet ailesine ilişkin sözler sarf etmediği dikkat çekiyor. O bölümlerden birinde Markle, oyuncu olmaya çabalarken nasıl bir hayatı olduğuna dair ipuçları verdi.

İKİNCİ EL ARABA KULLANIRDI

Şu anda Santa Barbara’da, ünlü ve zengin insanların tercih ettiği bir bölgede milyon dolarlık bir malikanede oturan Markle’ın hayatı o dönemde çok farklıymış anlattığına göre. DeGeneres ile yaptığı sohbetin tanıtım bölümlerinde Markle, o günleri anlatırken kendisinden “seçmelere ikinci el arabayla giden, canını dişine takmış bir oyuncu” diye söz ediyor. Markle gülerek konuştuğu o bölümlerde aracının ön kapısının kırık olduğunu ve tamir ettiremediğini de anlatıyor.

SADE AMA ŞIK GİYİNDİ

ABD’de eşi Prens Harry ile birlikte dijital yayın kuruluşlarıyla milyon dolarlık anlaşmalar yapan Meghan Markle, programa 2 bin sterlin değerinde beyaz bir gömlek ve siyah pantolon giyerek katıldı.

OPRAH RÖPORTAJI OLAY OLMUŞTU

Markle’ın programda eski hayatına dair sözlerinin yanı sıra kraliyet ailesine yönelik herhangi bir eleştiride bulunup bulunmayacağı merak ediliyor. Harry ile Meghan, Winfrey röportajında çok tartışılan sözler sarf etmişti. Markle, Archie’nin daha doğmadan ırkçılığa uğradığını da ileri sürdü. Markle “Kraliyet ailesi üyeleri Harry’ye, bebeğin koyu tenli olmasından ne kadar endişe ettiklerini söylediler.” dedi. Markle, ten renginin koyu olabileceğinden endişe eden kraliyet ailesinin Archie’ye prens unvanı vermeyi reddettiğini de ekledi. Ayrıca ailenin Archie’ye 7 gün 24 saat koruma vermeyi reddettiğini de belirtti. Bunun Harry’ye bir kraliyet ailesi üyesi tarafından söylendiğini belirten Markle onun kim olduğunu da “zarar vermemek için” açıklamadı.

İNTİHARI DÜŞÜNMÜŞ

O sırada kızı Lilibet’e hamile olan Meghan Markle, Oprah Winfrey röportajı sırasında, konuşurken sık sık karnına sarıldı. Bu arada Prens Harry ile ikinci bebeklerinin kız olacağını da açıkladı. Röportajın bu kısmında oğlu Prens Archie’ye hamileliğinin beşinci ayında kendini öldürmeyi düşündüğünü de söyledi. Röportajın bu kısmında gözyaşlarını tutamayan Markle “O dönemde Harry’yi de artık yaşamak istemediğimi söyleyerek uyardım” dedi. 

‘KATE BENİ AĞLATTI’

Meghan Markle, yıllardır kamuoyunu meşgul eden ve basının gündeminden inmeyen “ağlama” olayıyla ilgili de konuştu. Daha önce basına yansıyan iddialara göre Meghan Markle ile Prens Harry’nin düğünü öncesi, provalar sırasında Markle, Prenses Charlotte’un nedime kıyafeti nedeniyle sorun çıkarmış ve bu da Prens William’ın karısı Kate Middleton’ı ağlatmıştı..

BÖYLE YANSITILMASI ŞAŞIRTMIŞ

Ancak, Meghan Markle’ın anlattıklarına göre tam tersi gerçekleşti. Düğün öncesi gergin bir haftaydı ve provalar sırasında Kate, Meghan Markle’ın ağlamasına neden olmuştu. Markle, Oprah Winfrey röportajında bu konuda şunları söyledi: “Ama Kate’i affettim. Bana çiçekler ve bir özür notu gönderdi. ” Markle, bu olayın dünya basınına tam tersi bir şekilde yani kendisinin Kate’i ağlattığı şeklinde yansımasının da kendisini çok şaşırttığını belirtti.

HARRY İLE BİRLİKTE VERDİĞİ RÖPORTAJ YERİ YERİNDEN OYNATTI

“Dünyanın en çok konuşulan kadını kim?” diye sorulduğunda akla gelen ilk isimlerden biri Meghan Markle. 2018’de Prens Harry ile yaptığı evlilik, Saray’daki aykırı tavırları, hakkında öne sürülenler, sonra aileden ayrılık derken hiç gündemden düşmüyor Markle. Bir zamanların dizi oyuncusu, günümüzün en göz önündeki Düşes’i Meghan Markle, geçen Ağustos’ta 40 yaşına girdi. Markle’ın, 4 Ağustos 1981’de Los Angeles’ta başlayan ve günümüze kadar uzanan hayat öyküsünü bir hatırlayalım.

EVLİLİK, HAYATINI DEĞİŞTİRDİ?

Peki bir zamanlar yarışma programlarında hosteslik yapan, dizilerde bazı küçük roller oynadıktan sonra oynadığı bir yapımla istediği gibi sıçrama yapan, Prens Harry ile evliliğinden sonra da dünyanın dikkatini üzerine atlayan Meghan Markle gerçekte kim? Gelin geçmişten bu güne geçirdiği değişim eşliğinde eski oyuncu, yeni Düşes Meghan Markle’a biraz daha yakından bakalım.

KRALİYET AİLESİNİN AYKIRI GELİNİ

Meghan Markle, İngiliz kraliyet ailesine katılan en “olaylı” gelinlerden biri. Tıpkı eltisi Kate Middleton gibi halktan biri olması, soylu bir aileden gelmesi bir yana daha önce evlenip boşandığı halde aileye kabul edilmesiyle de çok konuşuldu Markle. Amerikalı olması, babasıyla olumsuz ilişkileri, aile bağlarının çok sıkı olmaması da Londra’da yaşadığı süre içinde hep gündemin ilk sıralarında yer aldı.

LOS ANGELES DOĞUMLU

TV dizisi Suits’te canlandırdığı Rachel Zane karakteri ile tanına Meghan Markle, 4 Ağustos 1981’de Los Angeles’ta dünyaya geldi. 2003 yılında Chicago yakınlarındaki Northwestern Üniversitesinden tiyatro ve uluslararası ilişkiler alanında diploma alarak mezun oldu.

HARRY, İKİNCİ EŞİ

Kamera karşısındaki kariyerine yarışma hostesi olarak başlayan Markle daha sonra dizilerde oynamaya başladı. Fakat tam istediği gibi tanınmıştı ki Prens Harry ile tanıştı ve 2018’de evlenmeden önce kariyerine son verdi. İlk evliliğini 2011 yılında Trevor Engelson ile yaptı Markle. Fakat bu evlilik 2013 yılında bitti.

LILIBET DIANA DA ARALARINA KATILDI

2016’da Prens Harry ile ilişki yaşamaya başladı ve iki yıl sonra da evlendi. Önceki yıl da Archie adını verdikleri bir erkek bebekleri oldu. Ocak 2020 yılında, çift kraliyet ailesinin kıdemli üyeleri olarak geri adım atmayı ve zamanlarını İngiltere ve Kuzey Amerika arasında bölmek istediklerini açıkladı. Çift ayrıca hayır kurumlarını ve Kraliçeyi desteklemeye devam ederken finansal olarak bağımsız olacaklarını söyledi. Çiftin ikinci bebeği olan Lilibet Diana ise ABD’de dünyaya geldi.

SON GÖREVLERİN ARDINDAN VEDA

Aynı ay, çiftin avukatları, paparazzi fotoğrafları medyada yayınlandıktan sonra basına yasal bir uyarı yaptı. Düşes Markle, kıdemli bir kraliyet ailesi üyesi olarak Dünya Kadınlar Günü öncesinde son kez Dagenham’daki Robert Clack Okulu’nu ziyaret etti. O ve eşi Prens Harry 31 Mart’ta görevlerinden resmen istifa ettiler. Şuanda hayatlarına Los Angeles’ta devam ediyorlar.

‘BEŞ YIL HARCAMAYA HAZIR DEĞİLSEN BİR DAKİKA BİLE HARCAMA’?

Eğer bir şey için beş yıl harcamaya hazır değilsen asla beş dakikanı bile verme”…. Bugünlerde İngiltere’de herkes bu sözleri konuşuyor. Bunun nedeni ise ilk bakışta modern bir peri masalı gibi görünen bir hayatın içine girmişken kısa zamanda her şeyi elinin tersiyle itip başka bir hayata adım atan Meghan Markle.

ESKİ EŞİ BÖYLE TANIMLADI?

Markle’ın sadece 2 yıl evli kaldığı eski kocası Trevor Engelson’ın ifade ettiği bu sözler de sanki eski dizi oyuncusu yeni düşes Meghan Markle’ın hayat felsefesinin özeti gibi. İngiliz basınında olayı değerlendiren birçok köşe yazarı Markle’ın tam da bu cümlede anlatıldığı gibi davrandığı konusunda hemfikir. Bu görüşlerini de Markle’ın yaşamının önemli kilometre taşlarını ardı ardına sıralayarak örnekliyorlar.

YILLAR ÖNCE ÖNÜNDE FOTOĞRAF ÇEKTİRDİĞİ SARAYA GELİN GİTTİ?

1996 yılında daha gencecik bir kızken arkadaşıyla çıktığı Londra gezisinde Buckingham Sarayı’nın önünde fotoğraf çektiren Meghan Markle, yıllar sonra aynı saraya gelin olarak adım attı.  Hayal ettiği kabulü göremedi belki ama dünyanın en gözde bekarlarından biri olan Prens Harry’nin kalbini çaldı ve bugün dünyanın en çok konuşulan kişisi oldu. Fakat sadece 20 ay geçmeden saraydan elini eteğini çekip bambaşka bir hayata doğru yola çıktı. 

GELECEĞİ O ZAMANDAN BELLİYDİ?

David Jones, Daily Mail için kaleme aldığı değerlendirme yazısında isimlerini belirtmeden Markle’ın eski dostlarının konu ile ilgili görüşlerine de yer verdi. Onlara göre “Bugünlerin geleceği çoktan belliydi. Bu ilişkinin merkezinde her zaman Meghan vardı. Spot ışıklarının altında olmak istiyordu ama kendi kurallarıyla. Üstelik bütün bunlar eşinin kimliğinden de bağımsız.

KURALLARI KENDİSİ BELİRLEDİ?

Yine yazıda ifade edildiğine göre arkadaşları Meghan Markle’ın hayatının geri kalanında da kuralları kendisinin belirlemek istediğini söylüyor. Üstelik arkadaşlarının anlattığına göre işler ağırlaştığında istediği gibi gitmediğinde Markle’ın ilk yaptığı “oradan kaçmak.” Babasıyla olan ilişkisi, ilk evliliğinin kısa sürmesi, bazı arkadaşlarıyla görüşmeyi kesmesi de buna örnek gösteriliyor.

TEPKİLERİ UMURSAMADI?

Jones’un makalesine göre arkadaşı Meghan Markle’ın bu açıklamanın ardından böylesine çok olumsuz tepki alacağının çok da farkında olmadığını belirtip “Aslında bu tepkileri de çok umursamadığını” belirtti. Yıllar önce Londra gezisine birlikte çıktığı, yıllar boyu en iyi arkadaşı olan hatta Buckingnam Sarayı önünde onunla birlikte poz veren arkadaşı Ninaki Priddy, nişan haberi açıklandığında Markle’ı ‘Diana 2.0’ diye nitelendirmişti.

DIANA’YI ÖRNEK ALDI?

Bunun da nedeni vardı kuşkusuz. Markle, özellikle de yardım faaliyetleri konusunda Prenses Diana’yı örnek almıştı. O Londra gezisinden sonra da yardım faaliyetlerine ağırlık vermeye başlamıştı. Hayran olduğu Diana’nın oğluyla evlendiğinde de ise tüm taşlar yerine oturdu.

HARRY ONDAN ETKİLENDİ?

Sözün burasında Prens Harry’nin Meghan Markle’da en çok neden etkilendiğini masaya yatıran psikologların değerlendirmesine dönelim. Çünkü Prens ile Markle’ın tanışması, flört etmesi ve evlenmesi kısa sayılacak bir zamanda gerçekleşti. Prens, ailesinin hiçbir uyarısını dikkate almadı. Kelimenin tam anlamıyla Meghan Markle’a sırılsıklam aşık oldu.

HAYATINDA GÜÇLÜ BİR KADIN EKSİKLİĞİ?

Birçok psikolog bunun nedenini “Prens Harry annesini çok küçük yaşta kaybetti. Hayatında güçlü bir kadının eksikliği hissediyordu. Buna ihtiyacı vardı” diye açıklıyor. Kendi çabasıyla bir kariyer yapan, tırnaklarıyla bir yerlere gelen Meghan Markle tam da Prens Harry’nin eksikliğini duyduğu özelliklere sahipti.

HARRY ONA KAYITSIZ KALAMADI

Sinema ve TV gibi tutunmanın zor olduğu bir alanda tuttuğunu koparan aynı zamanda farklı bir güzelliğe sahip olan Markle’a kayıtsız kalamadı Harry. Yeni hayatlarına doğru yelken açarken de en büyük destekçisi, elini tutacağı tek kişi Meghan uzmanlara göre.

FARKLI DEĞERLENDİRMELER?

Bu arada İngiliz medyasındaki bazı yazarların Meghan Markle’ın gelin gittiği kraliyet ailesinden gereken desteği bulamadığını öne sürdüğünü de belirtelim. Onlara göre Markle aile tarafından yeteri kadar sıcak karşılanmış olsaydı, basın üstüne bu kadar gitmeseydi her şey farklı olabilirdi. 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İkinci el arabayla seçmelere giden, canını dişine takmış bir oyuncuydum için yorumda bulun

    İkinci el arabayla seçmelere giden, canını dişine takmış bir oyuncuydum için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İkinci el arabayla seçmelere giden, canını dişine takmış bir oyuncuydum için ilk yorumu yapabilirsin.