İlhan Palut: Üçüncülük ismine ayakta kalmalıyız

Spor Toto Muhteşem Lig’in 36. haftasında Konyaspor, deplasmanda karşılaştığı Antalyaspor’a 3-2 mağlup oldu. Maçın akabinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Palut, her maç Fenerbahçe’ye yaklaşma ve Medipol Başakşehir’den ve Alanyaspor’dan puan olarak uzaklaşmak için fırsat yakaladıklarını fakat bunun karşıtının yaşandığını kaydetti. Puansal olarak haftanın en ziyana uğrayan ekibi olduklarının altını çizen Palut, “Maça geldiğimiz vakit ofansif manada ekibin gösterdiği performanstan mutluyum. 2 gol attık, çok konuma girdik, çok şut çektik, daha fazlasını atabilirdik. Öbür tarafa baktığımız vakit makus savunma yaptık. Uzun müddettir de makus savunma yapıyoruz. Üçüncülük ismine ayakta kalmamız gerekiyor. Gün sonunda baktığımız vakit 2 maç kaldı. En azından üçüncülük pozisyonumuzu korumak ismine ayakta kalmalıyız. Savrulmamalı ve kırılmamalıyız. Daha çok özverili olmalı ve çalışmalıyız. Başta ben daha az yanılgı yapmalıyız” biçiminde konuştu.

“Penaltıya eleştiri”

Müsabakada aleyhlerine verilen penaltı hakkında da konuşan Palut, “Penaltı, penaltı değil. Çekici’ye atılan karate tekmesi VAR’dan zar güç penaltıya dönerken, Barış Yardımcı’nın topa müdahalesi ivedilikle penaltı ile cezalandırıldı. Bünyamin Balcı’nın dirseğine çarpan topta, hani atakta kol kapalı olsa da elle cezalandırılırdı. Kuralları da artık anlamıyoruz. Her hafta bir eğitim almalıyız. Şöyle eğitim almalıyız, şu hakem eliniz kapalıysa verir, bu vermez halinde hakeme özel eğitimler almalıyız. Ya da şunu futbolcularımıza diyebiliriz, futbolcunun kalçasının altına tekme atabilirsiniz kimse penaltı vermez lakin topa müdahale etmek için dikkat etmelisiniz. Mete Kalkavan güzel geldi, sefa geldi. Türk futbolunun değerli bir bedelidir. Onun kişiliği ile alakalı yorum yapmıyorum. Yalnızca futbol durumunu konuşuyorum. Penaltı mı değil mi? Kimseyi maksat almıyorum. Penaltı menaltı değil. Çok kritik bir yanılgı. Bizim makûs olmamız bizim yanlış kararlarla cezalandırılmamızı hiçbir halde gerektirmiyor” diye konuştu.

“Golün her formunu yiyoruz”

Son maçlarda birçok yanlış yaptıklarını lisana getiren İlhan Palut, “ Savunmayı çok makus yapıyoruz. Golün her halini bir halde yemeye başladık. Bunu defans, kaleci olarak düşünmemek lazım. Kolay durumları da gole çeviremiyoruz” biçiminde konuştu.

“Bir sonraki maça çalışacağız”

‘Konyaspor kalan haftalarda nasıl bir tepki verecek’ biçiminde yöneltilen soruya Palut, şu cevabı verdi:

“Güzel bir nokta. Evvel soyunma odamızı toparladık. Bir şeyler var fakat çok uzak emin de değilim. Konumu seyrettim ancak inanamadım. Bunu kadromda sakinliğe çevirmeye çalıştım. İki çok makûs savunma yapıyoruz, golün her biçimini yiyoruz. Özveri mi konsantrasyon eksikliği mi, ben mi âlâ çalıştıramıyorum. Bunu çözeceğiz. İzleyeceğiz, yaptığımız yanlışları çalışacağız, öbür bir ilacımız yok. Buradan bizi kurtaracak tekrar çalışmak, bol tekrar öteki bir sermayemiz yok. Kimseden bir yardım bekleyecek durumumuz yok. Kimseye kızacak, hatası diğerine atacak ne yapalım hakem de penaltı vermeseydi diyecek bir fıtratımız yok. Grubumla sağlam duracağız. Bir sonraki maça çalışacağız. Kadromda gerilim oluşmasını engellemeliyim, hem de yanlışsız savunma hakikat hamle etmeyi sürdürme ismine çalışmalıyız. Ekibim için bu düzeyin bir imtihanı olacak, benim için bu seviyeyi burada bitirebilmenin mesleğimde bir imtihanı olacak. Buna çalışacağız. Bu seviyeyi burada bitirebilmenin imtihanı olacak. 4. olsak, 5. olsak diyemeyiz. Bunu tekrar başarabiliriz. İnsanlarda beklentiyi çok yükselttik, onları hayal kırıklığına uğratmak son derece hüzün. Saha içindeki herkes dikkatli olacak, top toplayıcılardan bahsediyorum yanlış anlaşılmasın. Çocuklar topları daha düzgün atsın diye. Öbür kimse zati kusur yapmaz. Ya biz ya top toplayıcılar kusur yapar. Bir sonraki maça gelecek olan top toplayıcılar, bu konuşmayı onlar ismine mağdurluk edebiyatı için yapmıyorum. Bir sonraki maçta bizi telafi etmesinler.”

“Sahada tek başına gezmesi”

Transfer gündeminde olan Adil Demirbağ, Skubiç ve Abdülkerim Bardakçı’nın performanslarının düştüğü istikametindeki soruya, gözlemlemelerinde bu türlü bir durumun olmadığını anlattı. Palut, maç sonun alanda tek başına dolaşması ile ilgili olarak, “Üzgünüm, neden gol yemeye başladık, neden grup savunması yapamadık, yarın ki idmanda ne konuşabilirim, neler yapabiliriz. Hafta boyunca ekibimi hangi parametlere çalıştırırım, ekibimi tekrar optimuma nasıl getirebilirimi düşündüm. Kolay verilen penaltıyı düşündüm. Çok kıymetli puanlar artık karar haftaları. Lakin ben kasti olduğunu asla düşünmüyorum çok daha dikkatli olmak lazım” karşılığını verdi.

“Defans değişimi”

Palut, ekibin en kritik bölgelerinden birinin savunma bölgesi olduğunu belirterek, “Orada süreklilik kıymetlidir. Bu değiştirilmeyecek bir durum mudur hayır. Bu benim fazla istikrarlılığımdır, defansın en merkez yerinde yeni bir kaynaşma adaptasyon sürecini ve doğabilecek yanlışları göze alamıyorumdur. Bu yalnızca benim kararlarımla alakalı” diye konuştu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. İlhan Palut: Üçüncülük ismine ayakta kalmalıyız için yorumda bulun

    İlhan Palut: Üçüncülük ismine ayakta kalmalıyız için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İlhan Palut: Üçüncülük ismine ayakta kalmalıyız için ilk yorumu yapabilirsin.