İmkansızdan doğan mucize: Sadio Mane

CELAL UMUT EREN

Kamerun’da düzenlenen 2021 Afrika Uluslar Kupası’nda Senegal formasıyla şampiyon olan Sadio Mane, ismini artık tarihe yazdırdı. Senegal’in güneybatısında yer alan Bambali köyünde 10 Nisan 1992 tarihinde doğan Mane, imkansızlıklar ortasında mucizeye hakikat ilerledi. Şu anda köyü Bambali’de her tarafta fotoğrafları asılan ve ‘Ülke kahramanı’ olarak anılan ünlü futbolcu herkesin idolü pozisyonunda.Hatta Senegal’de birtakım bölgelerde insanların ‘Maradona’dan bile daha yeterli olduğunu’ sav ederek Mane’ye son derece duygusal yaklaştıkları biliniyor.

‘Bizim Maradona’mız Mane’ diyen Senegalliler bilhassa Afrika Uluslar Kupası’ndaki zafer sonrası çılgınlar üzere sevindi. Mane’nin makûs Bambali başta olmak üzere finalde penaltılar sonucu Mısır’ın 4-2 mağlup edilmesinin akabinde inanılmaz imgeler ortaya çıktı. Olağan müddette penaltı kaçıran fakat seri atışlara geçildiğinde yanlışını telafi eden Mane, Afrika Uluslar Kupası’nın kahramanı oldu.

Bu şampiyonluk artık 30 yaşına gelen Mane’nin ulusal bir kahraman olduğunu gözler önüne serdi. Halihazırda İngiltere’de Liverpool’da 2016’dan beri tarihi muvaffakiyetler elde eden Mane imkansızlıklar içinde doğduğu hayatında artık futbol efsaneleri ortasına girdi. Bambali’de engebeli, futbol alanı etaplarından çok uzak, ineklerin otladığı ve daima su almaya giden bayanların geçtiği alanda idmanlar yaparak futbolla tanışan Sadio Mane, o günlerde bile yeteneklerini konuşturuyordu. Bambali’de Mane’nin birinci hocası olan Moussa Ndione, “Futbol topuna aşık bir çocuktu. Yorulmadan saatlerce koşuyordu. Bazen idman bitti dediğimizde devam etmem için ısrar ediyordu. Futbol, Mane için daima bir tutkuydu” kelamlarıyla yıldız ismi anlatıyor. 

Problemli bir hayat

7 yaşında iken Bambali’nin imamı olan babasını kanserden kaybeden Mane için hayat daha da zorlaşmıştı. Ekonomik olarak aslında zahmette olan Mane’nin babaannesi, dedesi, amcası, annesi ve kardeşleriyle bir arada 45 kişilik ailesinde sivrilmesi imkansızdı. Üstüne amcası tarafından futbol oynaması da yasaklanınca hayat daha da dertli bir hal almıştı. İşte burada Mane’nin annesi Satou Mane devreye girdi. Oğlunun futbol tutkusunu kaybetmemesi için gizlice idmanlara gitmesini sağlayan, bir yandan okul eğitimini kesmemesi için babasından kalan tüm parayı oğlu Sadio Mane’ye harcayan anne Satou Mane, aslında bu mucizevi muvaffakiyet hikayesinin muharriri olarak başrolü alıyor. 

Liverpool’da tarih yazdı

Sadio Mane’nin mesleğinde Liverpool günleri farklı bir yere çıktı. Kulüp tarihine geçen muvaffakiyetlerde başrolü oynayan Senegalli yıldız tarih yazdı.

Mesleğinde doruğa çıkan Sadio Mane, Liverpool’un yeri her vakit özel oldu. Liverpool’un kulüp tarihine geçen başarılarında Senegalli futbolcu başrolü oynadı. 

2016 yılında transfer olduğu Liverpool’da Jurgen Klopp yönetiminde art geriye gelen muvaffakiyetlerde Mane’nin başarısı dikkat çekti. Salah-Mane-Firmino üçlüsü herkesin beğenisini kazandı. Premier Lig, Şampiyonlar Ligi, UEFA Üstün Kupası ve FIFA Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda gelen zaferlerde Mane, performansıyla daima ilgi topladı.

Anfield’da taraftarların sevgilisi haline gelen 30 yaşındaki oyuncu 182 maça 82 gol sığdırdı. Özellikle tam 30 yıl sonra lig şampiyonluğu kazanan Kırmızılar’da Liverpool sokaklarına grafitleri çizilen Mane artık unutulmaz isimler ortasına ismini yazdırdı. Liverpool’da 2016’dan bu yana oynayan Mane, bir kere yılın oyuncusu, bir kere taraftarların en sevdiği futbolcu, bir kere Premier Lig altın ayakkabı ve üç sefer ayın oyuncusu mükafatlarını aldı.

lk adımlar Dakar’da

Futbolculuk yolunda Sadio Mane’nin birinci adımları Dakar’da atıldı. Mane, annesi Satou Mane sayesinde Dakar’a taşınma bahtı yakaladı. 16 yaşındayken bir gece konuttan kaçmak için hazırlanırken bir tek annesinden takviye gördü. Annesi sayesinde amcası fark etmeden Dakar’a gitti. Anne Satou Mane sık sık oğluna para yardımında bulundu.

Sadio Mane bu sayede Senegal’in en büyük futbol akademisi ‘Generation Foot’ için kayıt ettirdi. Burada da gerçek kıssa başladı. Generation Foot’un Fransa’daki birçok kulüp tarafından izlenmesi Mane’nin Metz yolunu açtı.

2009-2011 yılları ortasında Generation Foot’ta yetenekleriyle fark edilen yıldız isim, hayatının değişeceği Fransa’ya hakikat yola çıktı.

Amcasından çok çekti

7 yaşında babasını kaybettiği için amcası Ibrahim Toure’nin denetimine giren Sadio Mane çok zorluklar yaşadı. Futbol idmanlarına gidemeyen ve daima tarlada çalışması istenen Mane futboldan uzaklaştı. Lakin bir gün amcasıyla sert bir hengameye tutuşan Mane amcası Ibrahim Toure ile tüm ipleri attı. Amcası tarafından tarlaya çağrılan Sadio Mane, artık tarlada çalışmayacağını ve futbolcu olacağını söz etti.

Salzburg sayesinde

Avrupa futbolunda Sadio Mane’nin ün kazanmasında Avusturya’da Salzburg günleri büyük hisse sahibi oldu.

Mane de verdiği bir röportajda, “Futbol adeta Salzburg’da yine öğrendim. Roger Schmidt’le çalıştığım günler bana çok yarar sağladı. Birinci başlarda gençliğimin de tesiriyle birtakım bahisleri ciddiye almıyordum. Lakin Roger Schmidt benle daima konuşuyor, bana adeta hayatı anlatıyordu. Hem baş olarak hem de futbol olarak beni Salzburg geliştirdi” dedi.

Salzburg’da 2012-14 ortası 62 maçta 32 gol atan Mane, lig ve kupada kazandığı şampiyonluklarla dikkat çekti.

Bambali’yi hiç unutmadı

Sadio Mane, Senegal’deki köyü Bambali’yi hiç unutmadı. Kendi ismine kurduğu vakıfla önemli çalışmalar yürüten Mane, takdir toplayan işlere imza attı. Fransa’da Metz kulübünde profesyonel olup vakitle futboldan paralar kazanmaya başlayan Mane, çabucak köyü için harcamalar yaptı.

Birinci olarak vefat eden babası için köyüne bir camii yaptırdı. Akabinde çocuklar için çağdaş derslikleri olan bir okul inşa ettiren Mane, Liverpool’a transfer olduktan sonra da yatırımlarını sürdürdü. Mane, oradaki çocuklar için futbol alanlarının yanı sıra, nizamlı olarak formalar, futbol topları ve materyaller göndermeye devam ediyor. Son olarak da bir hastane yapan Sadio Mane, bir futboldan çok daha fazlası olarak görülüyor.

‘Harika bir insan yetenekli bir yıldız’

Dünya futbolunun ünlü yıldızlarından Sadio Mane gittiği her yerde, her grupta çok sevildi, yetenekleriyle herkesin gönlüne girmesini bildi.

Sadio Mane’nin 16 yaşında girdiği Generation Foot’tan bugüne kadar çalıştığı teknik yöneticiler, antrenörler ve kadro arkadaşlarının kelamları dikkat çekiyor.
Herkesin ortak noktası Mane’nin yeteneği ve futbolculuk özellikleri oldu. İşte Mane için söylenen kelamlar:

– Jules Boucher (Generation Foot-antrenör): Dünyanın en güzellerinden olması şaşırtan değil. Dakar’da birinci gördüğümüzde suratı, çalımları ve yeteneğiyle çabucak fark edildi.

– Gaeten Bussman (Metz-takım arkadaşı): Mane her vakit memnundu, futbol onu daima keyifli etti. Hiçbir vakit gerilim Mane’yi yormadı. Grupta yaptığımız tek şey topu Mane’ye vermekti.

– Christoph Freund (Salzburg-yönetici): Yeteneğini ve potansiyelini görmek çok kolaydı. Dünyanın en düzgünlerinden birini izlediğimizi biliyorduk.

– Roger Schmidt (Salzburg-teknik direktör): Mükemmel ve pak kalpli bir insan. Çok yetenekli bir futbolcu. Hala daha görüşüyoruz.

– Jurgen Klopp (Liverpool-teknik direktör): Liverpool’da yaptığımız en düzgün transferlerden. Sahiden mükemmel bir futbolcu. Hem o kazandı hem biz kazandık.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. İmkansızdan doğan mucize: Sadio Mane için yorumda bulun

    İmkansızdan doğan mucize: Sadio Mane için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İmkansızdan doğan mucize: Sadio Mane için ilk yorumu yapabilirsin.