İnternet suratı düşük olan kullanıcılar dikkat! Mukavele feshi yapılabilecek

Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu’nun (BTK) Tüketici Hakları Yönetmeliğinde yaptığı düzenlemeler Resmi Gazete’de yayımlandı. Düzenlemeyle, vatandaşlar elektronik haberleşme aboneliklerini e-imza, kimlik kartı yahut internet bankacılığı bilgileri ile e-Devlet üzerinden başlatabilecek.

Ayrıyeten vatandaşlar, gerçek vakitli dijital görüşme ile kimlik doğrulaması yapılarak abonelik süreçlerini gerçekleştirebilecek.

ONAYLAR BAŞKA AYRI ALINACAK

Abone onayı gerektiren süreçler, tek onay altında birleştirilemeyecek, onaylar farklı başka alınacak. Böylelikle talep olmadan dolaylı yollardan yapılan aboneliklerin önüne geçilecek.

Artık verilen tüm onaylar çevirim içi görüntülenebilecek. Müşteri hizmetleri, kısa bildiri, taşınabilir uygulama, SIM vb. prosedürler aracılığıyla verilen onaylar, işletmecilerin çevrimiçi süreç merkezinden 7 gün 24 saat denetim edilebilecek.

EBEVEYNLERİN YÜKSEK FATURA MAĞDURİYETLERİ ENGELLENECEK

Davet merkezi tarafından yapılan aramalarda, müşterinin direkt ilgili abone olduğu teyit edilmeden süreç yapılamayacak. Birden fazla sınırı olanlar, öteki çizgilerinin süreç yetkililerini sonlandırabilecek. Bilhassa ebeveynlerin, yüksek fatura mağduriyetleri engellenecek.

DOKÜMANLARIN FOTOKOPİSİ ALINMAYACAK

Çipli kimlik kartı yahut çipli pasaport ile yapılan süreçlerde evrakların fotokopisi alınmayacak. Böylelikle diğerlerinin kimlik kartları kullanılarak yapılan usulsüzlüklerin önüne geçilecek.

TAAHHÜTNAME MÜDDETİ EN FAZLA 24 AY OLACAK

Abonelik kontratı yapıldığında tüketiciye kolay ve anlaşılabilir bir taahhütname/sözleşme örneği verilecek. Yeni düzenleme ile taahhütname müddeti en fazla 24 ay ile hudutlu olacak. Taahhüdün bittiğine ait tüketicilere bilgilendirme yapılacak.

DUYURULAN SÜRAT SAĞLANMADIĞINDA MUKAVELE FESHEDİLEBİLECEK

Aboneler, hangi süreçlerinin taahhüde terslik oluşturacağı konusunda şeffaf bir formda bilgilendirilecek. Aboneye duyurulan internet suratının sağlanamaması halinde, ceza ödenmeden mukavele feshedilebilecek.

HER PAKET TEK BİR İSİMLE TANITILACAK

Vatandaşlar, düzenlemeyle birlikte e-Devlet üzerinden işletmecilerin abonelik tekliflerini karşılaştırabilecek.

Paket, kampanya ve tarifeler tıpkı isimle tanıtılamayacak. Her paket tek bir isimle tanıtılacak ve mümkün baş karışıklıklarının önüne geçilecek. Mevcut, kaldırılan ya da abone alımına kapalı, geçmiş tarifelerin tamamı işletmecilerin web sitelerinde yer alacak.

1 YILLIK FATURA VE KULLANIM AYRINTILARINA ULAŞILABİLECEK

Hizmetleri kısıtlanan abonelere, işletmeciler tarafından yeni fiyat yansıtılması durdurulacak.

Fatura gönderimi tercihinde bulunmayan abonelere, kısa iletiyle fatura bilgisi ve fatura linki gönderilecek. Aboneler son 1 yıllık fatura ve kullanım ayrıntılarına ulaşabilecek.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. İnternet suratı düşük olan kullanıcılar dikkat! Mukavele feshi yapılabilecek için yorumda bulun

    İnternet suratı düşük olan kullanıcılar dikkat! Mukavele feshi yapılabilecek için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İnternet suratı düşük olan kullanıcılar dikkat! Mukavele feshi yapılabilecek için ilk yorumu yapabilirsin.