İsmail Demir: Donanımsal manada kıymetli adımlar atılması gerek

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından kurulan Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi, Antalya’nın Serik ilçesi Belek Turizm Bölgesi’ndeki otelde 3’üncüsü düzenlenen Kesim Doruğu’nda bir ortaya geldi. Tepeye Savunma Sanayii Lideri Prof. Dr. İsmail Demir, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kaçır, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç katıldı.

Doruğun açılışında konuşan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Teknolojinin en süratli değişiminin yaşandığı alanların başında gelen bilişim teknolojileri artık ülkelerin açık yahut saklı gayret alanlarından birine dönmüş durumdadır. Teknolojinin kullanılması ve yaygınlaşması için ülkeler önemli yatırımlar yapıyor. Lakin teknolojideki süratli gelişme birebir süratte tahminen de daha ivmeli bir formda güvenlik alanında da bir gelişmeyi tetikliyor. Bir taraftan hem bilişim sistemlerinin ve hem de klasik bilişim altyapılarımızın da ötesine geçecek biçimde ağ teması olan her bir aygıtın korunması ve bu aygıtlar tarafından oluşturulan dataların güvenliğini sağlıyoruz. Özellikle yazılım temelli teknolojilerimizin, kritik altyapılarımızın, üretim tesislerimizin, bankacılık sistemlerimizin, sıhhat kesimimizin, güç sistemlerimizin, savunma endüstrimizin ve kamu kurumlarımızın datalarının mümkün tüm siber güvenlik atak ve tehditlere karşı güçlü hale gelmesi elzem hale gelmiştir” dedi. 

‘GÜÇLÜ VE KENDİ KENDİNE YETEN ÜLKE OLMAK DURUMUNDAYIZ’

Savunma Sanayii Başkanlığı olarak akınlarda kendi kendine yeten ve bütün siber güvenlik tahlillerini üretebilen ekosisteme sahip olmasını amaçladıklarını belirten Demir, “Yürüttüğümüz 50’ye yakın siber güvenlik projesi ile hem güvenlik hem de sivil kamu kurumlarımıza eser ve hizmet sağlamaktayız. Her geçen gün rekabetçi düzeyi artan yerli siber güvenlik eserlerimizin kullanım oranlarının artması bize itimat vermektedir. Bulunduğumuz coğrafya itibariyle her manada güçlü ve kendi kendine yeten bir ülke olmak durumundayız” diye konuştu. 

‘Milli Teknoloji Atağı’na ehemmiyet verdiklerini anlatan Prof. Dr. Demir, “Yapay zeka ile ilgili de bir yapılanma olması gerektiğine inanıyorum. Biz bu problemlere yazılımsal olarak yaklaşırken donanımsal manada da ülkemizde değerli adımlar atılması gerekiyor. Bundan sonra olacak teşebbüslerde şayet donanım manasında geri kalırsak tahminen de yazılım manasında alacağımız önlemlerin etkisiz kalma ihtimali çok büyük” dedi. 

DİJİTAL DÖNÜŞÜM OFİSİ LİDERİ KOÇ: SANİYELERE SIĞACAK

Yakın vakte kadar yalnızca bilim kurgu sinemalarında görülebilen birçok teknolojinin artık hayatta yerini aldığını belirten Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç ise “Kişisel bilgisayarların birinci günlerinde siber saldırganlar bu işi çoğunlukla kendini ispatlamak yahut propaganda üzere kolay hedeflerle yapıyordu. Günümüzde ise siber hücumlar devletler seviyesinde, otomatize edilmiş, daha sık, karmaşık, yıkıcı ve amaç odaklı olmaya başladı. Gelecekte ise nerede o eski siber taarruzlar dedirtecek sürpriz bir ortam bizi bekliyor” diye konuştu. 

Yapay zeka süreciyle ilgili konuşan Koç, “Yapay zeka siber güvenlik alanında meslek yapmaya ve bir hacker olmaya karar verirse neler olur? Beyaz şapkayı mı takar yoksa siyah şapkayı mı? Öğrenme ve kendini geliştirme yeteneği sayesinde mevcut akın yollarını daha akıllı ve kusursuz hale getireceğini peşinen söylemek mümkün. Uygun bir yapay zeka, sistemdeki kurallarda tutarsızlıklar ve boşluklar varsa bunları kolaylıkla bulacaktır. Yapay zeka hacklemeye başladığında ise beşerlerle tıpkı sonlara sahip olmayacak ve hackleme suratını, ölçeğini ve kapsamını büsbütün değiştirecek. Aylar yahut yıllar sürebilen bir insan süreci tahminen de günlere, saatlere hatta saniyelere sığacak” dedi. 

‘KAMU, ÖZEL KESİM İŞ BİRLİĞİ ARTMALI’

Yapay zekanın ‘hackleme’ konusunda ne çeşit yıkıcı tesirler oluşturacağının bilinemediğini söyleyen Koç, “Yeryüzünde teknoloji ve yeniliklere en süratli adapte olan kümelerin hata örgütleri olduğu dikkate alındığında, bu teknolojinin de birinci kullanıcılarının hata örgütleri olacağını kestirim etmek sıkıntı değil. Siber ataklara karşı geliştirdiğimiz birçok farklı sistemimiz var lakin bunlar hackerların insan olduğu vakitlerde geliştirildi ve insan hackerların davranış modeline nazaran dizayn edildi. Akıllı ataklar lakin daha akıllı sistemlerle etkisiz kılınabilir” diye konuştu. 

Siber güvenliğin geldiği noktayı televizyon dizileri üzerinden örneklendiren Koç, “Başta ulusal siber güvenlik ekosistemimizin savunma ve ofansif güvenlik çerçevesinde tekrar yapılandırılması olmak üzere kamu ve özel kesim iş birliğini daha da artırarak kapasite gelişimini hızlandırmamız gerekiyor. Tıpkı İHA ve SİHA teknolojisinde Türkiye’nin bir dünya markası olduğu üzere Türkiye’yi akıllı siber güvenlik eserleri konusunda bir dünya markası yapmamızın önünde hiçbir pürüz yok” dedi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. İsmail Demir: Donanımsal manada kıymetli adımlar atılması gerek için yorumda bulun

    İsmail Demir: Donanımsal manada kıymetli adımlar atılması gerek için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İsmail Demir: Donanımsal manada kıymetli adımlar atılması gerek için ilk yorumu yapabilirsin.