İsmail Kartal’dan Mesut Özil açıklaması: “Trabzonspor maçında takıma alacağız”

Maçın hazırlıkları kapsamında gerçekleştirilen idman öncesinde Samandıra Can Bartu Tesisleri’nde basın mensuplarıyla bir ortaya gelen Kartal, “Trabzonspor maçı değerli ve güç bir müsabaka. Planlarımız var. Trabzonspor uygun lakin biz de yeterliyiz. Kendi taraftarlarımızın önünde, onların bize katacağı güçle, verecekleri eşsiz takviyeyle biz çok daha düzgün gayret edeceğiz ve maçı kazanmak için oyuncularımızla birlikte elimizden gelenin en güzelini yapacağız. Taraftarlarımız grubumuza lütfen güvensin, inansın. 90 dakika takviye vermelerini istiyorum. Onları mahcup etmeyeceğiz. Bu maç Fenerbahçe’nin birlikteliği, geleceği için bir başlangıç olabilir. Onları mutlu edecek bir futbol ve karakter ortaya koyarsak gerisinin gelebileceğini düşünüyorum. Bu topluluğun en büyük gücü taraftarlarıdır. Pazar günü onları bekliyorum. Bu maçı taraftarlarımızla oynayacağız.” tabirlerini kullandı.

Kazanma alışkanlığı elde etmiş olmanın ehemmiyetine değinen 60 yaşındaki teknik adam, şöyle devam etti:

“Son 3 maçı kazandık. Kaybettiğimiz birkaç maçı daha kazanabilirdik diye düşünüyorum. Slavia Prag maçlarını kabul etmemiz lazım orada bizden üstün oynadılar ancak lig ve kupa maçlarını oyun olarak kazanabilirdik. Elimizdeki oyuncularla en uygununa ulaşabilmek bizim gayemiz. Fenerbahçe ruhuyla uğraşa çalışıyoruz. Kadro içindeki oyuncularla irtibatta çok daha güzel duruma geldik. Maç kazanmanın vermiş olduğu rahatlıkla kadronun özgüveni yerine gelmeye ve ruhsal olarak üstüne koymaya başladı. Hiçbir şey dünden bugüne bir anda değişmez. Vakitle yarışıyoruz. Uygun yolda ilerliyoruz diye düşünüyorum.”

Arda Güler konusunda yaptığı açıklamanın yanlış anlaşıldığını aktaran Kartal, “Arda bizim evladımız. İçten gelerek konuşan bir inanım. Cümleleri cımbızla alıp öteki yerlere çekmek yanlışsız değil. Söylemek istediğim çok net. Arda bu topluluğun evladıdır. Bizden evvelki hocalarına teşekkür ettim, biz de Kulübün siyaseti doğrultusunda birinci 11’de oynattık, topluluğumuz da dayanaklarını gösterdiler. Ertuğrul’u (Çetin), Çağtay’ı (Kurukalıp) da oynattık. Hepsi bizim kıymetlerimiz.
Ülkemizin futbol ikliminde genç oyuncuları korumak, kazanmak, Fenerbahçe’ye ve Türk futboluna yararlı olmaları için bunların düzgün planlanması gerekir.
Hangi maçta Arda’yı 11’de başlatabiliriz diye planlıyoruz. Arda’nın fizikî olarak anatomisi şimdi gelişmeye devam ediyor. Daha güçlenmesi gerekiyor, eksikleri var. Arda oynadı, bundan sonra kadro için değerli bir oyuncu olacak. Maçına vaktine nazaran oynayacaktır. Benim kalbim ve ne söylemek istediğim aşikâr.” değerlendirmesinde bulundu.

Misyona geldikleri 53 günde altyapıdan 12 oyuncunun A Grup antrenmanında yer aldığını lisana getiren deneyimli çalıştırıcı, “Kasımpaşa maçında İrfan Can Kahveci bizim için kıymetli bir oyuncu. Altyapıda Arda 8-10 ve iç konumlarında oynadı. İkisiyle de konuştuk. Arda’yı biraz içte oynattık sonrasında İrfan ile yer değiştirdik. Ekipteki ağabeyleri de Arda’ya çok yardımcı oluyor. Bunlara alışacak, yeri gelince oyun içinde durumu değişecek. O da bunlara adapte olacak. İrfan da Arda’yı oyun içinde yönlendirdi.” halinde görüş belirtti.

– “7 maçta 14 puan aldık”

İsmail Kartal, eksiklere karşın ligde 7 maçta 14 puan aldıklarını hatırlattı.

Eksikler olmaması durumunda daha düzgününü de yapabileceklerini vurgulayan Kartal, “7 maçta 14 puan almışız, daha uygunu de olabilirdi. Bunun için çalışmalarımızı yapıyoruz.” diye konuştu.

Golcü oyuncu Enner Valencia’nın 1-2 hafta alanlardan uzak kalacağını da açıklayan Kartal, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Üstümde hiçbir baskı yok, ben bu sistemi oynayan, benimsemiş bir hocayım. Bu sistemde yolumuza devam edeceğiz. Elimizdeki oyuncuların durumuna oyun içinde skora nazaran sistemde geçişler olabilir ancak şu an dörtlüden vazgeçmeyeceğiz. Savunmada yaşadığımız problemlerle ilgili oyuncularımızla görüşüyoruz, yapmaları gerekenleri anlatıyoruz. 7 maç oynadık, 6’sında gol yedik. Demek ki biz gol yemekte rakibe fazla alan bırakıyoruz. Bize gol atmanın zorluğunu rakiplere hissettirmemiz gerekiyor. Bunların olmaması için çaba ediyoruz.”

– “Hak edeni oynatmaya değer veriyorum”

İsmail Kartal, forma adaleti konusunda hassas davrandığını belirtti. Oyuncularıyla karşılıklı hürmete dayanan bir bağlantıları olduğunun altını çizen Kartal, “Burada hak edeni oynatmaya çalışıyorum. Ekipteki birliktelik çok düzgün. Oyuncular bizim yol arkadaşımız. Bu grubun her şeyi onlar. Sağ olsunlar buna bir karşılık veriyorlar. Oyuncularımızla ortamızda düzgün diyaloglar var. Hakikaten çok âlâ çalışıyoruz. Şu anda her geçen gün futbolcularım beklentimin üzerine çıktı. Kimileri hastalık, sakatlık münasebetiyle sonlu düzeyde kaldı lakin üzerine çıkacak kapasiteleri de var.” tabirlerini kullandı.

Ligi âlâ bir yerde bitirmeyi amaçladıklarını aktaran Kartal, şunları kaydetti:

“Fenerbahçe’nin maksatları bitmez. Şu anda ligi en âlâ yerde bitirmek amacındayız. Başkanla bu hafta kendi konutumuzda oynayacağız. Dönem sonuna kadar önümüzdeki bütün maçları kazanmaya çalışacağız. Taraftarlarımızın da beklentisi bu ekibin ligi en yeterli yerde bitirmesi. Seneye bu grubun Avrupa kupalarına gitmesini sağlamamız lazım. Bir taraftan da gençleri monte etmemiz lazım. Dönem sonu buraya transferler olacak.”

İsmail Kartal, dönem sonu için lider Ali Koç ile şu an görüşmediklerini, tüm odağının kadronun dönemi en düzgün yerde tamamlaması olduğunu ve lig bitince kendisine ayrıntılı bir rapor hazırlayacağını söz etti.

Kartal, sarı-lacivertlilerin yeni transferi İsak Vural için ise şunları aktardı:

“Tüm transfer sürecinden haberim var. Buranın oyuncusu olacak. İsak Liderimizin her vakit vurguladığı altyapı planlaması doğrultusunda Kulübümüzün bir kesimi oldu. Bizimle olacak İsak ancak alt yaşta oynayacak. Buradaki ortama alışması, adapte olması gerekiyor. Gelişimine katkı sağlayacağız. Fenerbahçe’de tüm imkanlar üst seviyede. Taktik açıdan da burada olması daha büyük ehemmiyet arz ediyor. Güzel bir gelecek, Arda üzere çok kıymetli bir oyuncu olabilir. İnşallah biz de kendisine yardımcı oluruz. Bizim vazifemiz bu.”

– “ Uygun bir Mesut her vakit oynar”

İsmail Kartal, futbolcusu Mesut Özil’in bir dünya yıldızı olduğunu ve kendisinden faydalanmak istediğini lisana getirdi.

Mesut’un sakatlık ve hastalık sebebiyle fizikî açıdan grubun gerisinde kaldığını hatırlatan Kartal, “Mesut bu ekibin en değerli oyuncularından. Bir dünya yıldızı. Ondan en yüksek randımanı almakla vazifeliyim. Kim Mesut üzere bir silahı kullanmak istemez. Adaletli olma zorunluluğum var, forma adaletine inanıyorum. Mesut bu kadronun kaptanı. Alanda her şeyini vermesi gereken birinci oyuncusu ve bunu da yapacak. Bu bahiste en âlâ sonucu alacağız. Trabzonspor maçında takıma alacağız. Yeterli Mesut her vakit burada oynar, ben de kendisini oynatmayı düşünüyorum.” Sözlerini kullandı.

Pelkas’ın formunun yükselmesinden şad olduğunu da aktaran Kartal, kontratı bitecek oyuncularla görüşüldüğünü ve olumlu manada değerli ara kat edildiğini açıklayarak kelamlarını tamamladı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. İsmail Kartal’dan Mesut Özil açıklaması: “Trabzonspor maçında takıma alacağız” için yorumda bulun

    İsmail Kartal’dan Mesut Özil açıklaması: “Trabzonspor maçında takıma alacağız” için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İsmail Kartal’dan Mesut Özil açıklaması: “Trabzonspor maçında takıma alacağız” için ilk yorumu yapabilirsin.