İtalyan basınından Karagümrük’e ‘Baba’ tepkisi! Pirlo paylaşımı polemik yarattı

Süper Lig gruplarından Fatih Karagümrük, yeni teknik yöneticisi Andrea Pirlo için imza merasimi düzenledi. Karagümrük’ün Pirlo’yu “Baba” (The Godfather) sinemasından bir kare ile paylaşması yansılara yol açtı.

VavaCars Fatih Karagümrük dün toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Andrea Pirlo Karagümrük’te. Dünyaca ünlü futbol adamı son olarak Avrupa’nın en kıymetli kulüplerinden Juventus’u çalıştırdı. Juventus’la Şampiyonlar Ligi deneyimi de yaşayan Pirlo, 1 Temmuz’da başlamak üzere kendisini bir yıllığına Karagümrüklü yapan mukaveleyi imzaladı” dedi.

FATİH TERİM CEVABI
İtalyan teknik adam, Fatih Terim’le ilgili gelen soruya karşılık verdi. Andrea Pirlo, Türkiye’de gündem olan kelamlarıyla ilgili “Hatalı çevrildiğini düşünüyorum.” tabirlerini kullandı.

“ONA KARŞI ÇOK GÜZEL HİSLERİM VAR”
Andrea Pirlo, “Fatih Terim’le yalnızca 2 ay çalıştık. Ona karşı çok âlâ hislerim var. Kitapta ne yazdığımı hatırlamıyorum zira çok sene geçti. Tek hatırladığım şey, Türkiye’de bu türlü bir şey söylediler fakat tahminen de farklı çeviri edildi.” yanıtını verdi.

43 yaşındaki İtalyan efsane, Fatih Karagümrük’le görüşmelerinin kısa bir müddet evvel başladığını açıkladı. Andrea Pirlo, “Futbolu çok seviyorum. Zati Türkiye’yi de takip ediyordum. Bu grupta öteki İtalyan oyuncuların da oynadığını da gördüm, o yüzden de takip ediyordum. Birkaç hafta evvel görüşmeler başladı.” diye konuştu.

“KENDİMİ GELİŞTİRMEK İÇİN ÂLÂ BİR FIRSATTI”
Andrea Pirlo, Fatih Karagümrük’ü tercih etme nedenini “Bir sene orta verdikten sonra Türkiye’ye gelmek değerliydi. Kendisini geliştirmek isteyen bir kadro ve benim için âlâ bir fırsat. İstediğim, etap kaydetmek isteyen bir ekip fikriydi. Bu kulüp ile bu mevzuda birleştik.” kelamlarıyla açıkladı.

‘BABA’ AFİŞİ REAKSİYON ÇEKTİ
Karagümrük, Twitter’dan bir bildiriyle Pirlo’ya İtalyanca olarak “Hoş geldin” diye seslendi. Fakat bu iletide kullanılan görsel, mafyayı husus alan “Baba” (The Godfather) sinemasının afişine benzerliği nedeniyle polemiklere yol açtı.

Sosyal medyada, “Dünya çapında ve mutlak bir şampiyonu, Baba posteriyle, yani İtalya=mafya bildirisiyle sunmak tam manasıyla skandal!”; “Peki ya biz bir Türk’ü kebapla yan yana koysak ne düşünürdünüz? Üstelik kebap yapmak mafya olmaktan çok daha şerefli” üzere iletiler geldi.

Bazı yorumcular bunu “ırkçılık” örneği olarak tanımladı. Facebook’taki bir yorumcu da “Beni bu türlü sunsalar çoktan istifa etmiştim” dedi.

Sosyal medyadaki yansılar basına da yansıdı. La Repubblica gazetesi, Andrea Pirlo’nun Karagümrük’e transferini bu ögesi öne çıkararak kıymetlendirdi. Gazete, “Pirlo: Ne ‘karşılama’ lakin. Türkiye’de ‘Baba’ üzere sunuldu” başlığını kullandı.

La Repubblica, “Teknik yönetici, toplumsal medya imajında Don Vito Corleone olarak gösterildi. Fatih Karagümrük’ün toplumsal medya kanalında ‘Baba’ posterindeki kişi Andrea Pirlo’nun ta kendisi. Türk kulüp yeni teknik yöneticisini, İtalyanlar hakkındaki en basmakalıp önyargılardan birine başvurarak, tatsız biçimde tanıttı” diye yazdı.

Il Fatto Quotidiano gazetesi de haberi, “Andrea Pirlo, Karagümrük’ün yeni teknik yöneticisi. Türk kulüp bunu, Pirlo’yu Don Vito Corleone’e benzeterek duyurdu: Twitter’da İtalyanlar öfkeli” başlığıyla verdi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. İtalyan basınından Karagümrük’e ‘Baba’ tepkisi! Pirlo paylaşımı polemik yarattı için yorumda bulun

    İtalyan basınından Karagümrük’e ‘Baba’ tepkisi! Pirlo paylaşımı polemik yarattı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İtalyan basınından Karagümrük’e ‘Baba’ tepkisi! Pirlo paylaşımı polemik yarattı için ilk yorumu yapabilirsin.