Katar’da büyük yatırım! Dünya Kupası öncesi harikulade hazırlık

CELAL UMUT EREN

21 Kasım-18 Aralık 2022 tarihleri ortasında Katar’da gerçekleşecek 2022 Dünya Kupası her tarafıyla turnuva tarihine geçecek. Hem turnuvanın takvimi hem statlar ortasındaki aralık hem de maliyetiyle birincilerin kupası olacak.

2022 Dünya Kupası 8 farklı statta oynanacak. Bu statların üretimi, yenilenmesi, oteller, tesisler, aktiflik alanları, taraftar mağazaları ve altyapı çalışmalarıyla 166 milyar euro tuttu. Böylelikle tarihin en fazla yatırım yapılan turnuvası oldu.

Ayrıyeten ülkeye süratlice yeni metro ağları eklendi ve bu sayede 8 stat ortasındaki ara kısaltıldı. Metroların gelişimi için de ülke hükümeti tarafından tam 30 milyon euro harcandı. İngiliz The Sun gazetesi, Katar’daki dev kupaya 1 sene kala özel bir araştırma yapmak için ülkeye gitti.
Bilhassa statlar ortasındaki aralıklar incelendi ve bir futbol severin statlara nasıl gideceği araştırıldı.

Tüm statlara sağlanacak metro ağı en büyüka avantaj olarak gösterildi. Yeniden yapılan yeni oteller daima statlara yakın konumlandırıldı. Ülkede yapılan yeni metro sistemiyle en uzak stada ulaşmak yalnızca 50 dakikayı alacak.

The Sun’ın verdiği bilgilere nazaran bir futbol sever küme etaplarında bir günde 3 maçı 3 başka statta izleyebilecek. Bu uzaklık rahatlığı da Dünya Kupası tarihine geçecek ve en ulaşılabilir turnuva olarak kayıtlara alınacak.

Tarihi statlar

Katar’da düzenlenecek tarihi Dünya Kupası’nda 8 tane stat olacak. 2019-2021 yılları ortasında açılışları yapılan statlar hem ülke tarihine tanıklık edecek hem de kupa tarihine geçecek kupaya konut sahipliği yapacak.

İşte tarihe geçecek o statlar:

*Lusail Stadı: 80 bin kapaste, 5 küme maçı, 1 son 16 maçı, 1 çeyrek final, 1 yarı final ve final
*Al Bayt Stadı: 60 bin kapasite, Açılış maçı, 5 küme maçı, 1 son 16 maçı, 1 çeyrek final ve 1 yarı final
*Al Janoub Stadı: 40 bin kapasite, 5 küme maçı, 1 son 16 maçı
*Ahmad Bin Ali Stadı: 40 bin kapasite, 5 küme maçı 1 son 16 maçı
*Uluslararası Khalifa Stadı: 40 bin kapasite, 5 küme maçı, 1 son 16 maçı, 3.’lük maçı
*Eğitim Kenti Stadı: 40 bin kapasite, 5 küme maçı, 1 son 16 maçı, 1 çeyrek final
*Ras Abu Aboud Stadı: 40 bin kapasite, 5 küme maçı, 1 son 16 maçı
*Al Thumama Stadı: 50 bin kapasite, 5 küme maçı, 1 son 16 maçı, 1 çeyrek final

En büyük ara 60 kilometre

Katar’daki 2022 Dünya Kupası’nda aralıkların azlığı herkesin ilgisini çekiyor. The Sun grubunun yerinde yaptığı incelemede en uzak uzaklık 60 kilometre olarak hesaplandı. Al Janoub’dan en uzaktaki Al Bayt ortası ara yalnızca 60 kilometre olarak öne çıktı. Hem metro hem de taraftarlar için ring servislerle ulaşım en uzak yere ulaşım 50 dakika ile 1 saat ortasında olabilecek.

Farklı takvim

2022 Dünya Kupası’nın tarihi de farklı bir takvimde olacak. 21 Kasım-18 Aralık 2022’de oynanacak turnuvada Avrupa ülkelerinde kış mevsimine denk gelecek. Olağanda Haziran-Temmuz periyodunda yapılması gereken kupa, Katar’daki iklim kaideleri sebebiyle Kasım-Aralık aylarında olacak. Başta Premier Lig olmak üzere Avrupa’da birçok ülke o tarihte liglere orta verme konusunda çalışmalarına başlandı.

Son kere 32 kadro

Dev kupa her istikametiyle tarihi bir turnuva olacak. Katar’daki 2022 Dünya Kupası son kere 32 ekiple oynanacak. 2026’da Kuzey Amerika’da Kanada, ABD ve Meksika iştirakinde yapılacak turnuva 48 grupla olacak.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Katar’da büyük yatırım! Dünya Kupası öncesi harikulade hazırlık için yorumda bulun

    Katar’da büyük yatırım! Dünya Kupası öncesi harikulade hazırlık için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Katar’da büyük yatırım! Dünya Kupası öncesi harikulade hazırlık için ilk yorumu yapabilirsin.