‘Kırkpınar, yağlı güreşin olimpiyatıdır’

Kırkpınar’da son olarak 2016’da başpehlivanlık unvanını kazanan Recep Kara, AA muhabirine, cet sporu yağlı güreşin çok eski bir gelenek olduğunu, bu nedenle er meydanının güreşçiler için büyük değer taşıdığını söyledi.

Kırkpınar’ın, katılan pehlivanlar için başka bir heyecan ve gurur kaynağı olduğunu anlatan Recep Kara, şöyle konuştu:

“Çok değerli bir atmosfer var. 6,5 asırlık bir geleneğin olduğu, bunun devam ettirildiği çok hoş bir yer. Bu kültür mirasını, tarihin bize verdiği emaneti onur ve gururla taşıyoruz. Bizim için buranın yeri çok farklıdır. Bizden sonra gelecek kuşaklara aktarmak için elimizden geleni yapacağız.”

Kırkpınar’da son olarak 2018’de başpehlivanlığı elde eden Orhan Okulu da Kırkpınar’ın maneviyatının çok değerli olduğunu lisana getirdi.

“Kırkpınar bizim için olimpiyat üzere, bizim olmazsa olmazımız.” diyen Orhan Okulu, “Kırkpınar’da güreşmek, er meydanına çıkmak her güreşçinin hayali. Bizim için olimpiyatlar niteliğinde. Burada altın kemeri almak en büyük amacım.” sözlerini kullandı.

Başpehlivan Mehmet Yeşil Yeşil ise Kırkpınar’ın havasının bile pehlivanlar için farklı bir ehemmiyet taşıdığını, buradaki farklı atmosferi her pehlivanın yaşaması gerektiğini vurgulayarak, “Kırkpınar bizim olimpiyatımız. Buranın tabiatında bile farklı bir his var. Alana adım attığınızda o farklılığı hissediyorsunuz. Bizim için burası efsane bir yer. Bizim olimpiyatımız, göz bebeğimiz. Burada güreşmek farklı bir onur, hem de motivasyon oluyor beşere.” diye konuştu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. ‘Kırkpınar, yağlı güreşin olimpiyatıdır’ için yorumda bulun

    ‘Kırkpınar, yağlı güreşin olimpiyatıdır’ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ‘Kırkpınar, yağlı güreşin olimpiyatıdır’ için ilk yorumu yapabilirsin.