Kırkpınar’ın başcazgırı, Çayırın Efsanesi Şükrü Kayabaş gelecek yıl veda edecek

Kırkpınar’da 56 yıldır cazgırlık yapan Kayabaş, ustası “Şirin Baba” lakaplı Mustafa Tatlı’dan devraldığı başcazgırlık vazifesini 1982’den beri aralıksız sürdürüyor.
Kayabaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cazgırlığın yağlı güreşin en değerli öğelerinden olduğunu söyledi.

Yaklaşık 200 maniyi hafızasında bulunduran ve yıllardır Türkiye’nin başpehlivanlarını seyircilere takdim eden Kayabaş, “Cazgır pehlivanları çok uygun bilen, onların yapmış olduğu oyunları bilen ve onları memleketleriyle takdim eden kişidir.” dedi.

– “Eskiden burada yarım saat şiirler ve besteler okuyorduk”

Cazgırlığa başladığı yıllarda Kırkpınar’a katılan pehlivan sayısının az olduğunu anlatan Şükrü Kayabaş, şunları kaydetti:

“Biz burada 15-20 başpehlivanı salavatladık. Merhum Pele Mehmet, Bursalı Mustafa ve Sakaryalı Mustafa Filiz ile 4 cazgır burada pehlivanları yönetim ediyorduk. Şu anda 2 bine yakın pehlivan, 10 cazgır var. Evvelden burada yarım saat şiirler ve besteler okuyorduk. Pehlivanları yaptığı oyunlara nazaran manilerle tanıtıyorduk. Artık artık o tabirler kalktı. Pehlivan çok, halk güreşleri seyretmek istiyor. Cazgır lakin birkaç şiir okumakla yetiniyor.”

Kayabaş, Kırkpınar’da vazife yapan cazgırlar ortasında en şanslılarından biri olduğunu, son 50 yılda altın kemer kazanan Mustafa Bük, Aydın Demir, Hüseyin Çokal ve Ahmet Taşçı’yı takdim etme bahtı yakaladığını lisana getirdi.

Yarım asırdan fazladır Kırkpınar’da vazife yaptığını ve yağlı güreşe hizmet ettiğini vurgulayan Kayabaş, 661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde dolu tribünlerin önünde Kırkpınar’a veda etmek istediğini belirtti.

– “Yine güreşe hizmet edeceğim, onlara hocalık yapacağım”

Şükrü Kayabaş, pehlivanlardaki usta-çırak geleneğinin cazgırlıkta da olduğunu, bunun yanında Türkiye Güreş Federasyonunun kurs açarak yeni cazgırların yetişmesine katkı sunduğunu tabir etti.

“Pele Mehmet” lakabıyla tanınan başcazgır Mehmet Tura’nın vefatı ile kursta eğitmenlik yapan bir tek kendisinin kaldığını anlatan Kayabaş, şunları kaydetti:
“Her sene cazgır kursu açılıyor. Zira cazgırlar yetmiyor artık. Şimdiki cazgırlar hem tahsilli hem yetenekli beşerler, diksiyonu çok düzgün. Benim de 10 çırağım var burada çok güzel yetiştiler. Ben de Allah müsaade verirse seneye burada veda etmek istiyorum ancak tam kapasiteli seyircinin önünde istiyorum. Allah o günleri gösterir bize inşallah. Zira artık gençlere bırakalım. Ancak yeniden güreşe hizmet edeceğim, onlara hocalık yapacağım.”

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Kırkpınar’ın başcazgırı, Çayırın Efsanesi Şükrü Kayabaş gelecek yıl veda edecek için yorumda bulun

    Kırkpınar’ın başcazgırı, Çayırın Efsanesi Şükrü Kayabaş gelecek yıl veda edecek için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kırkpınar’ın başcazgırı, Çayırın Efsanesi Şükrü Kayabaş gelecek yıl veda edecek için ilk yorumu yapabilirsin.