‘Kovid-19 modaya taraf verdi’

İranlı modacı Melisa Erol, kimya mühendisliğini bitirdikten sonra hayali olan moda bölümüne yöneldi. Erol ile meslek seyahatini, markasını ve trendleri konuştuk.

Mesleğinize kimya mühendisi olarak devam etmek yerine, hayaliniz olan moda ile taraf vermeyi tercih etmişsiniz. Bu tercihinize istikamet veren ne oldu?

Moda benim çocukluk aşkım. Ailemin büyük bir kısmı hekim ve mühendislerden oluşmasına rağmen ben tutkularımın peşinden gitmeyi tercih ettim. Aslında ailemin isteklerini de yerine getirdim. Kimya mezunuyum. Ancak moda benim için daima bir tutkuydu. Ya hayallerimin peşinden gidecektim ya da ömür uzunluğu onlar beni kovalayacaktı. Ben hayallerimin peşinden gitmeyi tercih ettim.

Bu süreç sizin için güç oldu mu?

Çok zordu. Zira o periyotta yeni evlenmiştim. Yıldız Teknik üzere bir üniversitede yüzde 100 İngilizce Kimya Kısmı okuyordum. İki lisanla okulu bitirdim. Hocalar Türkçe ders veriyordu, imtihanlar, kitaplar İngilizce… Benim de o vakit Türkçem hiç uygun değildi. 

Kaç lisan biliyorsunuz?

Üç lisan biliyorum. Türkçe, İngilizce ve artık Fransızca’ya başladım.

Pandemi sürecinde kendi markanızı yaratmak ne üzere riskler doğurdu? Nasıl karar aldınız bu yola girmek için?

Benim için çok cesaretli bir karardı. Zira Türkiye abiyenin anavatanı… Çabucak her özel günün vazgeçilmezi ağabeye kıyafetler ve neredeyse tüm modacılar daima ağabeye yapıyor. Bir anda sen geliyorsun ve ben ağabeye değil günlük dizaynlar yapmak ve tabuları yıkmak istiyorum diyorsun… Kolay değil bunu söylemek ve hayata geçirmek. Abiyede dizaynları daha ön plana çıkarmak için kumaşlardan, taşlardan, desenlerden yardım alabiliyorsun. Lakin düşünün bir ceketi ne kadar gösterişli yapabilirsiniz ki… Burada devreye yaratıcılık giriyor. O nedenle bunu seçtim, daha cazip geldi. Sıkıntı şeyleri sevdiğim için bunun üzerine gitmek istedim.

Sizi cesaretlendiren neydi?

Beni en çok cesaretlendiren, en büyük destekçim eşim oldu. “Bunu yapalım, deneyelim. En berbat kaybederiz lakin ileride dönüp baktığımızda denedik olmadı deriz” diyerek daima yanımda durdu. “Keşke yapsaydım demektense, yaptım olmadı deriz” dedi. O bu serüvendeki en büyük talihim…

Dizaynlarda nelerden ilham alıyorsunuz?

Benim başımda her vakit bayanları güçlü göstermek yatıyor. Dolayısı ile en büyük ilham ve esin kaynağım bayanlar. Bu yüzden gerek çizimlerimde, gerek tasarımlarımda güçlü bayan metasını temel alıyorum…

Türkiye’deki moda trendlerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Yurt dışı ile Türkiye ortasında ne üzere farklar var?

Aslında biz birinci vakitler daha Avrupa biçimi dizaynlar yapıyorduk. Fakat yavaş yavaş tam karşıtı oldu. Asya’ya hakikat gidiyoruz. Bunun nedeni bence para. Zira Arabistan’dan ve Asya’dan gelen yabancı turistler buradan alışveriş yapıyor. Bu nedenle dizayncılar ona nazaran hareket ediyor.

Müşteri portföyü değiştikçe tercihler de değişiyor. Yurt içindeki müşterileriniz bunu nasıl karşılıyor?

Artık göz ne kadar görürse ona takılıyorsun. Yavaş yavaş gözün alışıyor ve denemek isteniyor.

2022 yılına girdik. Bilhassa yaz aylarında hangi kıyafetler hangi renkler ön planda olacak?

Kovid-19’dan sonra artık herkes daha rahat ve salaş giymeye başladı. O sıkıntı elbiseler tercih edilmiyor. Kovid aslında modayı çok etkiledi, daha doğrusu taraf verdi. Bütün markalar artık rahat ve şık elbiseler tasarlamaya başladı. Renk olarak bakacak olursak, bu yılın rengi Very Peri yani mavi ve mor ortasında kalan tatlı bir renk olacak.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. ‘Kovid-19 modaya taraf verdi’ için yorumda bulun

    ‘Kovid-19 modaya taraf verdi’ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ‘Kovid-19 modaya taraf verdi’ için ilk yorumu yapabilirsin.