Mavi Vatan’a 2 yeni muhafız geliyor!

Üretimine başlanan insansız deniz araçları, otonom keşif-istihbarat, su üstü harbi, su altı harbi, üs/liman/kritik tesis ve yüksek pahalı yüzen platformların korunması üzere vazifelerde kullanılacak.

SEFİNE Tersanesi’nde düzenlenen merasimle Otonom ve Sürü Yetenekli Silahlı İnsansız Su Üstü Harbi Aracı’nın blok birleştirme faaliyetlerine başlandı. Birebir merasimde Otonom ve Sürü Yetenekli İnsansız Denizaltı Savunma Harbi Aracı’nın da sac bölümü gerçekleştirildi.

Her iki araç da 40 knotu (saatte 74 kilometre) aşan sürat yapabiliyor. 600 deniz mili menzili aşan otonom araçlar, ikmale gerek duymadan 4 güne yakın hizmet verecek. Otonom deniz araçları, yüksek hareket kabiliyeti ve suratlarıyla en şiddetli deniz durumlarında dahi kusursuz misyon ve seyir yapacak.

Silahlar ROKETSAN ve ASELSAN’dan

Geliştirilen otonom insansız deniz aracı, aldığı imgeleri istenilen merkezlere gerçek vakitli aktarabilecek, su üstü ögeleri algılayıp sınıflandırabilecek, irtibatın koptuğu durumlarda bile sabit ve hareketli mahzurlardan sakınıp otonom seyir ve harekat yapabilecek. Araç, otonomi yazılımıyla üzerindeki sensörlerden algıladıklarına nazaran adaptif seyir yapabilecek ve deniz trafik kurallarına nazaran otonom ilerleyebilecek.

Su üstü harbi kabiliyetinin kazandırılması için ROKETSAN’ın taktik füze sistemi ve ASELSAN’ın stabilize makineli tüfek sistemi STAMP ile su üstü harbinde, üs, liman, kritik tesis ve yüzen platformların otonom olarak korunması sağlanacak.

Yararlı yük, farklı misyonlar

Her iki deniz aracı da kargo uçakları, askeri gemiler yahut kara yoluyla taşınıp misyon noktalarına intikal ettirilebilecek.

Su üstü harbi hedefli tasarlanan otonom deniz aracı genişletilebilir platform ile trimaran (üç gövdeli tekne) formuna dönüştürülebilecek. Böylelikle yararlı yük kapasitesi artırılarak farklı silah ve sistem kullanılmasına imkan tanınacak. Araç, elektronik harp, su altı harbi ve mayın harbi işlevlerini da yerine getirebilecek.

Su üstü harbi vazifesine ilaveten asimetrik tehditlere karşı askeri üslerin ve sivil limanların güvenliği için de kullanılacak otonom insansız deniz aracı, üzerinde taşıdığı uydu sistemiyle gerçek vakitli görüntü ve manzara transferi yapacak.

Türk Loydu ile yapılan iş birliği kapsamında ayrıyeten otonom askeri gemi kurallarının geliştirilmesine dayanak sağlanacak.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Mavi Vatan’a 2 yeni muhafız geliyor! için yorumda bulun

    Mavi Vatan’a 2 yeni muhafız geliyor! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mavi Vatan’a 2 yeni muhafız geliyor! için ilk yorumu yapabilirsin.