Mehmetçik’e yeni güç geliyor: Askeri Taktik Operasyon Kiti

Geleceğin askeri yetenekleri ile donatılan ATOK, dokunmatik ekrana sahip küçük bir bilgisayar ve akıllı kol saati, algılayıcılar, sensörler ve artırılmış gerçeklik gözlüğü üzere bir grup hafif ve giyilebilir bileşenlerden oluşuyor.

Sistemin ana sunucuları ve haberleşme sistemleri, zırhlı bir araç üzerine monte edilmek suretiyle tüm sistem taşınabilir hale getiriliyor. ATOK sistemi, zırhlı araç üzerine heyeti özel 4.5G/LTE haberleşme ağı ile operasyon sırasında tim içi sesli ve manzaralı haberleşme imkanı da sağlıyor.

LTE haberleşme ağı ile istihbarat emelli fotoğraf, bildiri, görüntü ve sayısal belge paylaşımını da mümkün kılıyor. Ayrıyeten, operasyon sırasında kullanılan İHA imajları de ATOK Sistemine aktarılarak tim içerisinde paylaşılabiliyor.

Öte yandan sistem sayesinde taktik saha ekranı ile alan hakimiyeti, dost birlik takibi ile dost ögelerin güvenliği, iletileşme özelliği ile süratli ve inançlı iletileşme, paraşütçü modülü ile alan güvenliği, İHA manzara gösterimi ile havadan alana hakimiyet, sıhhat modülü ile çalışanın anlık sıhhat durum bilgisi üzere bir çok avantaj sağlanıyor.

‘ŞUAN SİSTEMLERİMİZİN YAYGINLAŞTIRILMASI FAZINDAYIZ’

ATOK Sistemi hakkındaki ayrıntıları İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine pahalandıran BİTES Savunma ve Bilgi Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Erinç Albayrak, “Askeri Taktik Operasyon Kiti ATOK projemiz 15 Ocak 2020 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı ile birlikte imzaladığımız kontrat ile başladı. Ardından 2 yıl üzere çok kısa bir müddet içerisinde 15 Aralık 2021’de de prototip kabulleri gerçekleştirildi. Şuan sistemlerimizin yaygınlaştırılması fazındayız” sözlerini kullandı.

‘KLASİK ORDULARIN MESKUN MAHALLERDE MUHAREBESİ YENİ BİR SORUN’

Askeri sahanın yeni bir seviyeye yöneldiğini ve bilhassa meskun mahal operasyonlarının hayli arttığını belirten Albayrak, “Muharebe alanında bildiğimiz harp teknikleri açısından çok değişikliğin yaşandığı bir dünyadayız. Olağan koşullarda muharebeler cephe çizgisinde icra edilirken artık meskun mahallere girdi.

Yakın devirden bir örnek vermek gerekirse Ukrayna Rusya savaşında Rusya işgale başladığında Kiev’in sonlarına kadar çok süratli bir halde ilerledi lakin, Kiev’in kent hudutlarına girdiğinde bir anda çok önemli bir direniş ile karşılaşarak durdu.

Hasebiyle klasik orduların meskun mahallerde muharebesi yeni bir sorun. ATOK da bu sorunu çözmeye yönelik olarak, şimdiki teknolojileri kullandığımız; geniş bant haberleşme, IOT teknolojileri ya da askeri değim ile B-IOT teknolojilerinden yararlandırılarak, bilhassa meskun mahal operasyonları esnasında burada operasyon icra eden güvenlik güçlerimizin durumsal farkındalığını artıran, temel haritacılık işlevlerine takviye olan, WhastApp üzere sesli, yazılı, imajlı görüşme imkanı tanıyabilen, GPS olmayan ya da güvenilmeyen ortamlardaki pozisyon ve durum belirleme, sıhhat sensörü ile askerimizin, polisimizin sıhhat durumunu belirleme üzere bir çok yeni teknolojiyi, artırılmış gerçeklik sistemini de bünyesinde barındıran bir bilgi sistemi” sözlerini kullandı.

‘SİSTEMİMİZ ÖNCELİKLE BİR ZIRHLI ARAÇ ÖGESİ İLE BAŞLIYOR’

ATOK sisteminin kendi içerisinde kurduğu iletileşme sistemi ile güvenlik güçlerinin tam inanç ile birbiri ortasındaki irtibatı sağlamasının sağlandığına dikkat çeken Albayrak, “Sistemimiz öncelikle bir zırhlı araç ögesi ile başlıyor.

Bu zırhlı aracımızın üzerinde bir anten mastı, bu aygıtın üzerine takılı GSM ya da LTE antenleri, yeniden bir ASELSAN iştiraki olan ULAK tarafından üretilmiş sistemleri kullanıyoruz. Bu zırhlı aracımız muharebe alanının geri çizgisinde, inançlı bölgesinde konuşlanıyor ve anten mastını yükseltmek marifetiyle bir kapsam alanı tesis ediyor.

Bu altyapımız bizim büsbütün silahlı kuvvetlere kapalı ağ olarak hizmet eden, ticari ağlardan beslenmeyen, bir nevi TSKCELL diyebileceğimiz bir ağ oluşturuyor. Bu ağ içerisinde gerekli güvenlik süreçleri ile birlikte tüm akıllı aygıtlar ağlara kayıtlanarak sistemin haberleşme altyapısını tesis ediyor” formunda konuştu.

NEDEN ATOK İSMİ VERİLDİ?

ATOK sisteminin isminden da anlaşılacağı üzere birçok farklı bileşenin bir ortaya getirildiği bir kit sistemi olduğuna vurgu yapan Albayrak, “ATOK birbirinden farklı özellikleri bünyesinde barındırıyor, o yüzden ismini Askeri Taktik Operasyon Kiti olarak koyduk.

Kit olması birbirinden farklı birçok özelliği bünyesinde barındırıyor manasına geliyor. Silahlı kuvvetlerimiz yenilikçi projeler kapsamında birçok insansız kara aracı drone olarak tabir ettiğimiz insansız hava araçlarını da artık operasyonlarında aktif bir biçimde kullanıyor.

Fakat bu araçların yer denetim istasyonları olması gerekiyor. Her bir sistemin kendine ilişkin. Fakat askerimizin üzerinde 100 gramlık bir kumanda dahi 3 saat- 5 saatlik yola intikal ettiğinizde değerli bir tartı ve vücut performansı tesiri oluşturuyor.

Bunu da çözmek ismine biz ATOK içerisinde envanterde bulunan İHA’ların ve insansız kara araçlarının da kumanda ve denetim süreçlerini de bünyesine ekledik. Münasebetiyle harici bir yer denetim merkezi taşımadan ATOK üzerinden gerek İHA’ları gerekse insansız kara araçlarını yönetebiliyorlar. Bu da hakikaten operasyon alanında askerimizin taşıdığı yük noktasında önemli bir avantaj sağlıyor” diye konuştu.

HEM ÜLKE İÇİ HEM ÜLKE DIŞI OPERASYONLARDA KULLANILACAK

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinesinde yürütülen projenin yakında envantere girmesini beklediklerinin altını çizen BİTES Savunma ve Bilgi Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Erinç Albayrak, “15 Aralık 2021 tarihinde prototip kabullerini yapmış olduğumuz ATOK sisteminin şu an envantere girişi noktasında gerek silahlı kuvvetler gerekse güvenlik güçlerimiz konusunda faaliyetlerimiz süratle devam etmekte. Yakın devirde silahlı kuvvetlerimiz aktif bir biçimde, tam işleve sahip olarak ATOK sistemini hem ülke içi hem ülke dışı operasyonlarda kullanıma geçirecek” açıklamasında bulundu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Mehmetçik’e yeni güç geliyor: Askeri Taktik Operasyon Kiti için yorumda bulun

    Mehmetçik’e yeni güç geliyor: Askeri Taktik Operasyon Kiti için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mehmetçik’e yeni güç geliyor: Askeri Taktik Operasyon Kiti için ilk yorumu yapabilirsin.