Mert Aydın yazdı: Doping çıkarsa hesap vermeliler

Zira ortada, 15 yaşında reşit olmayan bir atlet var. Şayet tıbbi bir neden yoksa, bu ilacı ona içirenlerin hesap vermesi gerekiyor.
Rus Valieva’nın artistik patinaja kısa müddet içinde getirdiği taze nefes fevkalade… Olimpiyatın birinci haftasında grup müsabakasında yaptığı 4’lü sıçrama, bayan sporunda bir ihtilal niteliği taşıyordu. Salı günü başlayacak bayanlar kategorisinin de açık orta en büyük favorisi Kamila… Lakin şayet bugünkü CAS duruşmasında istenen sonuç alınamazsa onu izlemekten yoksun kalacağız.
Artık spor dünyasında Kamila’nın etrafı sorgulanıyor. Milletlerarası Olimpiyat Komitesi (IOC), Valieva’nın etrafından bulunan hekimler ve antrenörlerin de soruşturulmasından yana olduğunu açıkladı. Reşit olmayan bir atlete yasal olmayan bir ilaç verilmesi gerçek manada bir skandal…
Alışılmış işin bir de Rusya Olimpiyat Komitesi tarafı var. Ruslar aslında devlet dayanaklı doping hatasından sabıkalı… Pekin’de de bayrakları dalgalanmıyor, marşları okunmuyor bu yüzden. Bu türlü bir doping skandalı onların prestijini sarsıyor. Rus tarafı öncelikle testi yapan Stockholm Laboratuvarı’na ateş püskürüyor. Komplo teorileri Rus tarafında havada uçuşuyor. Bilhassa Rusya-Ukrayna ortasında yaşananlar üzerinden okuyanlar da var bu sıkıntıyı. Artık bugün yapılacak ve yarın sonuçlanacak CAS duruşmasında gözler…

Geç de olsa başladık

Kış sporları yıllarca ülkemiz için bir fanteziden öteye geçmemişti. Kayaklı koşu ve Alp disiplininde iştirak sağlanıyordu. 2006 Torino’da artistik patinajda Tuğba Karademir’in elde ettiği 21’incilik dışında varlık gösteremiyorduk. 2011’de Erzurum’da düzenlenen Üniversite Kış Oyunları bir milat oldu. Kimi spor kollarında yeni sportmenler ortaya çıktı. Oradaki tesisler sayesinde yıllarca televizyondan izlediğimiz kollarda memleketler arası karşılaşmalara katılır hale geldik. Bayan curling ekibimiz Pekin vizesini az farkla kaçırdı.
Ve iki genç atletimiz Furkan Akar ve Fatih Arda İpcioğlu hepimizi gururlandıran performanslar ortaya koydular. Kısa pist hız pateninde 19 yaşındaki Furkan Akar 6’ncı olarak tarihe geçti. Furkan, Kış Olimpiyatları tarihinde onur tablosuna giren (ilk 8) birinci Türk sportmen oldu. Ayakta kalmanın ve rakiplerine dokunmamanın en az sürat kadar kıymetli olduğu bir kısımda zekasını da konuşturup mükemmel bir derece yaptı. Tahminen de onun bu performansı yeni atletler için kapı açacaktır.
Arda da kayakla atlamada Dünya Kupası performanslarıyla dikkat çekiyordu. Pekin’de de iki kere final atlayarak yeniden bir prensip imza attı. Daima gıptayla izlediğimiz kollarda kendi atletlerimizi görmek inanılmaz… Kayakla atlamayı Eurosport’ta anlatan David Goldstrom, Arda’nın atlayışından sonra ailesinin tüm fertlerinin isimlerini sayıp, “Türkiye’de televizyon başında onu gururla izliyorlardır” diyordu.
Hasılı kış sporlarına geç de olsa girmeye başladık. Devamı için bol destek!

Bu görüntüyü neden yayınladı?

Premier Lig’in değerli savunmacılarından birisi Kurt Zouma… West Ham’ın başarısı için ter döküyor. Lakin, geçtiğimiz hafta pek de güzel olmayan nedenlerden ötürü manşetlerdeydi. Kedilerine gösterdiği şiddetin imgeleri kendisi ve kardeşi tarafından toplumsal medyada cümbüş namına yayınlanınca ortalık karıştı.
Zouma’nın takım dışı bırakılması için neredeyse seferberlik başlatıldı. Fakat menajer David Moyes buna pek razı olmadı. Kulübün kestiği para cezası ve kedilerin elinden alınması dışında bir yaptırım olmadı. Haa bir de yarı profesyonel futbol oynayan kardeşi takım dışı bırakıldı.
Benim merak ettiğim nokta, İngiltere üzere politik doğruculuğun tavan yaptığı, bu tip hususlarda hassasiyetin en üst düzeyde olduğu bir ülkede bu görüntüyü neden yayınladığı…

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Mert Aydın yazdı: Doping çıkarsa hesap vermeliler için yorumda bulun

    Mert Aydın yazdı: Doping çıkarsa hesap vermeliler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mert Aydın yazdı: Doping çıkarsa hesap vermeliler için ilk yorumu yapabilirsin.