Meslek Liseliler CNC Router Makinesi üretti

 

Tokat Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde CNC router makinesi üretildi. Epeyce düşük maliyetle üretilen CNC router, testlerden muvaffakiyet ile geçti. Endüstride yaygın olarak kullanılan CNC router, bilgisayar takviyeli olarak çalışıyor ve X, Y ve Z olmak üzere 3 eksen boyunca birbirinden bağımsız hareket etme özelliği taşıyor. Münasebetiyle, bilgisayar ortamında hazırlanan form ve desenleri, tasarım kısıtlaması olmadan işleyebiliyor. Tokat’ta üretilen CNC router, öncelikli olarak meslek liselerinde eğitim maksatlı olarak kullanılacak.

ENDÜSTRİNİN GEREKSİNİMLERİ KARŞILANACAK

Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, hususa ait yaptığı değerlendirmede, kurdukları Ar-Ge merkezlerinin mesleksel eğitimde fikri mülkiyet kültürünün yaygınlaşması için attıkları çok değerli bir adım olduğunu tabir etti. Bu merkezlerde patent, yararlı model, tasarım ve marka üretim ve tesciline odaklandıklarına işaret eden Özer, “Kurmuş olduğumuz 45 Ar-Ge merkezimize şu ana kadar yaklaşık 25 milyon liralık finansman ve altyapı dayanağı sağladık. Ar-Ge merkezlerimiz, desteklediğimiz projeleri başarılı bir biçimde tamamlıyorlar. Burada tasarlanan ve geliştirilen eserlerle bir taraftan okullarımızın deney setleri gereksinimini karşılarken öteki taraftan endüstrinin gereksinimlerini da karşılayabileceğiz.” diye konuştu.

Tokat Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesinin de CNC tezgahların tasarım ve üretimlerine odaklandığını belirten Özer, şunları kaydetti:

“Üretilen makine testleri muvaffakiyetle geçti. Burada ürettiğimiz makineleri başka meslek liselerimizde eğitimde kullanacağımız üzere endüstrimizin taleplerini de karşılayabileceğiz. Tokat Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisemiz bu eseri geliştirmeye devam edecek. Başarılarından ötürü Tokat Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi yönetici ve öğretmenlerimizi kutluyorum. Tokat’ta bu süreçleri muvaffakiyet ile yürüten Vilayet Ulusal Eğitim Müdürümüz Murat Küçükali ve çalışma arkadaşlarını tebrik ediyorum. Ayrıyeten, Tokat’ta eğitimin kapasite ve kalitesinin artırılmasında kıymetli dayanakları olan Tokat Valisi Sayın Ozan Balcı’ya şükranlarımı sunuyorum.”

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Meslek Liseliler CNC Router Makinesi üretti için yorumda bulun

    Meslek Liseliler CNC Router Makinesi üretti için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Meslek Liseliler CNC Router Makinesi üretti için ilk yorumu yapabilirsin.