Meslek lisesi öğrencileri, robotik kodlama atölyesi kurdu

Osmaniye Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Elektronik Alanı öğrencileri tarafından hazırlanan ‘Fatihin torunları geleceğini kodluyor’ projesi kapsamında, okula ‘Robotik ve Endüstriyel Kodlama Atölyesi’ kuruldu.

1-

Proje Koordinatörü Murtaza Savrandalı ve Alan Şefi Mahmut Uçman koordinatörlüğünde, Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanında eğitim öğretim gören 12 öğrenci tarafından hazırlanan proje, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından uygun görülüp desteklendi.

2-

Bu kapsamda bölgedeki birçok meslek lisesi ve yüksekokulda bulunmayan atölyeye, 5 bilgisayar, 2 adet 3D Renkli yazıcı, robot setleri, uzaktan kumanda sistemleri ve endüstriyel denetim sistemleri alındı. Yaklaşık 19 bin lira bütçe ile kurulan atölyede öğrenciler, geleceğin meslekleri ortasında yer alan robotik ve endüstriyel kodlama alanında kendilerini geliştiriyorlar.

3-

Çağdaş atölye kazandırıldı

Projenin koordinatörü olan Murtaza Savrandalı, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na 2018 yılında proje başvurusu yaptıklarını belirterek, “Projemizle öteki okullarımız tarafından hazırlanan spor, cümbüş, seyahat üzere faaliyetlerin yerine, gençlerimiz hem kendilerinin faydalanabileceği hem de kendilerden sonra ki öğrencilerin faydalanabileceği çağdaş bir robotik kodlama, endüstriyel kodlama, programlama ve tasarım atölyesi kurdular” dedi.

4-

“Öğrencilerimle gurur duyuyorum”

Öğrencilerinin ileriye dönük dünyanın her tarafında geçerli olan kodlama alanında, bilhassa endüstriyel ve robotik kodlama ile kendilerini geliştirip hayata başarılı bir biçimde adım atmayı hedeflediklerini belirten Savrandalı, “Ben gençlerimizi kutluyorum ve onlarla gurur duyuyorum. Öğrencilerimiz buradan mezun olduktan sonra, tekrar kendilerinden sonra gelecek olan arkadaşlarına hizmet vermeye devam edecektir” diye konuştu.

5-

3D yazıcı ile protez ayak yaptılar

Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanında istekli 120 öğrencinin bu atölyeden eğitim aldığı kaydeden Murtaza Savrandalı, şöyle devam etti: “Biz bu atölyemizde öğrencilerimizin kendi yapmış oldukları 3 boyutlu tasarım çalışmaları ile diğer okullarımızın muhtaçlık duyduğu yedek modüller üretmekteyiz. Geçtiğimiz günlerde Orman ve Su İşleri Müdürlüğümüzdeki bir yaban kuşu için protez ayak çalışmamız oldu. Tıpkı vakitte tekrar bir okulumuzun aygıtının bulunmayan bir modülünü 3D yazıcımızla tasarlayıp tamir ederek yine çalışmasını sağladık. Gençlerimizin ve öğretmen arkadaşlarımız özverili çalışması sayesinde küçük bir bütçe ile son derece teknolojik, gelişmiş, çağdaş bir endüstriyel ve robotik kodlama ile 3D tasarım atölyesi kuruldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” 

6-

Alan Şefi Mahmut Uçman ise ‘Fatihin torunları geleceğini kodluyor’ projesi sayesinde, öğrencilerin mesleksel derslerde yararlanabilmeleri için alınan, 3D yazıcı, arduino, robotik kodlama ve tank ile birlikte çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

7-

Endüstriyel kodlama kursları yapılıyor

8-

Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Temsilcisi Elektrik Elektronik Alanı 12’nci sınıf öğrencisi İdris İbrahim Erten ise kurulan atölyede yapmış oldukları faaliyetlerle ilgili olarak, “Robotik atölyemizde arduino temelli yazılım kursu, endüstriyel kodlama kursları yapılmakta. Burada 3D yazıcılarımızda modül üretip daha sonra ise istişare yoluyla projelerimizi geliştirmekteyiz. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın ‘Güçlü Yarınlar Güçlü Türkiye Projesi’ altında bu projemizi gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Ayrıyeten kardeş okullarımıza proje geliştirerek onlarında ileriye dönük maksatlarında onlara yol göstermeye çalışmaktayız. Bizler buradan mezun olduktan sonra, bizden sonra gelecek olan öğrenci arkadaşlarımızın gayelerine büyük oranda katkı sağlayacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Meslek lisesi öğrencileri, robotik kodlama atölyesi kurdu için yorumda bulun

    Meslek lisesi öğrencileri, robotik kodlama atölyesi kurdu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Meslek lisesi öğrencileri, robotik kodlama atölyesi kurdu için ilk yorumu yapabilirsin.