Metecan Birsen: “Oynamaya geldim şampiyon oldum”

Fenerbahçe Beko, Anadolu Efes’i devirerek şampiyonluğunu ilan ederken, Türk oyunculardan alınan katkı, lacivert-beyazlı takıma üstünlük kurmalarının ana nedenlerindendi. Türk oyuncular içinde de final serisinde en fazla süreyi alan isim Metecan Birsen oldu. Fenerbahçe Beko, Anadolu Efes’i devirerek şampiyonluğunu ilan ederken, Türk oyunculardan alınan katkı, lacivert-beyazlı takıma üstünlük kurmalarının ana nedenlerindendi. Türk oyuncular içinde de final serisinde en fazla süreyi alan isim Metecan Birsen oldu. Alt yapısından yetiştiği kulübüne tekrar döndükten sonraki birinci yılında şampiyonluk yaşayan başarılı isim, yükselen performansıyla yaşanan büyük muvaffakiyete ortalama 17.5 dakika mühlet alıp, 5.2 sayı, 2,7 ribaunt, 2.2 asist ortalamalarıyla katkı verdi. Gözünü Fenerbahçe’de açtığını tabir eden Metecan, “Ben 8 yaşında buraya geldim. 10 yıl alt yapıda oynadım ve çok kıymetli muvaffakiyetler yaşadık. Geçen yıl Pınar Karşıyaka’da âlâ bir dönem geçirmiştim. Akabinde Kokoskov ile konuştuk ve bana hem müddet hem de sorumluluk vereceğini söyledi. Ben buraya tekrar gelirken bunun kelamını alıp gelmiştim. Yani gelip benchte oturma üzere bir fikrim yoktu, bunun için gelmemiştim. Lakin Kokoskov ekipten ayrıldı ve yeni coachun beni tanıması için vakit lazımdı. O süreçte biraz kasvet yaşadım” diyerek şöyle devam etti: “Sonrasında hem coachla birbirimizi tanımamız, benim onun sistemine adapte olmamla birlikte oynamaya başladım. Bilhassa play-off çeyrek finali, yarı final ve son olarak da finalde sorumluluklarım arttı. Oynamadığım devirde de kendimi daima hazır tutmuştum. Daima ayakta kalmaya çalıştım. Ne memnun ki dönem sonunda da daha fazla rol alarak şampiyonluğa katkı sağladım. Bundan sonra da daima daha fazla çalışarak, yapabildiklerimi daha güzel yaparak, Fenerbahçe ile birçok şampiyonluklar yaşamak için çalışacağım.”

‘Rotasyonla daha anlamlı’

Metecan Birsen, Fenerbahçe Beko olarak Türk oyuncu takımının rakiplerinin önünde olduğuna inandıklarını ve bunu da alana yansıttıklarını tabir etti. 27 yaşındaki forvet “Bunun için de çok memnunum. Türkiye Ligi oynuyoruz ve Türk oyuncuların katkısının ne kadar değerli olacağını gösterdik. Yalnızca benchte değil, alanda da efor sarfettik Türk oyuncular olarak ve bilhassa play-off’ta artan rollerimizle bize güvenenleri mahcup etmedik. Olağan ki Türk rotasyonundan gelen katkının şampiyonlukta etken olması da bizim için bu başarıyı daha manalı hale getirdi” dedi.

‘Sahada olmak en önemlisi’

Bu dönem saha içindeki durumunun değiştiğini anlatan Metecan Birsen şunları söyledi: “Geçen yıl Pınar Karşıyaka’da dönemin çok büyük kısmında 3 numara oynamıştım. 4 numaraya çok nadiren geçmiştim. Bu yıl ise aldığım mühletin çok büyük kısmında 4 numaradaydım. lakin alt yapılarda da bu durumda olduğum için çok fazla düşünce çektiğimi söyleyemem. Zati maksadım, hangi misyon verilirse verilsin, gruba yarar sağlamak, alanda olmak.”

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Metecan Birsen: “Oynamaya geldim şampiyon oldum” için yorumda bulun

    Metecan Birsen: “Oynamaya geldim şampiyon oldum” için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Metecan Birsen: “Oynamaya geldim şampiyon oldum” için ilk yorumu yapabilirsin.