Metin Öztürk: ‘Yönetimimizde Okan Buruk’u isteyen çok kişi var’

D-Smart ekranlarında DHA Spor Muhabiri Serhan Türk’ün sorularını samimiyetle yanıtlayan Öztürk, gündem yaratacak açıklamalar yaptı. Metin Öztürk’ün açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

“BİR EVVELKİ İDARE 5 BİN KİŞİNİN OY KULLANDIĞI SEÇİMDE YÜZDE 32 OYLA GELDİ”
“Galatasaray taraftarı maddi mevzulara bakmaz, saha sonuçlarına bakar. En çok şampiyon olan grup Galatasaray. Galatasaray’a seçilen bir lider, şampiyonluk gayesi dışında geliyorsa gelmesin aslında.

Kimin kime oy vereceğini bilmiyoruz. 30 Nisan sabahında lise bahçesine gelin, oyunuzu kullanın. Bir evvelki idare 5 bin kişinin oy kullandığı seçimde yüzde 32 oyla geldi. 2 bin kişinin katıldığı bir genel şurada çoğunluğu alsanız ne olur, almasanız ne olur. Üyelere çağrım, gelin oyunuzu kullanın, tatile o denli gidin.”

“BU DÖNEM 250 MİLYON LİRALIK AVRUPA GELİRİMİZ OLMAYACAK”
“Maddi mevzularla planlarımız var, Burak Elmas ve idaresi kalsaydı, onlar da bu maddi sıkıntıları çözecek teşebbüsleri yapardı. Bu dönem 250 milyon liralık Avrupa gelirimiz olmayacak. Başka ödemeler ile birlikte yaklaşık 1.5 milyar liralık bir paraya gereksinim duyulacak.

“RİVA’DA 3 YIL İÇİNDE ALINACAK 1.5 MİLYARLIK BİR GELİR VAR”
“Kasa kolaylığı üzere bir yaklaşım gerçek değil. Kasada para yok, biz cebimizde parayla geliyoruz. Bir yandan 3 ay ve 6 aylık projelerle kasaya para getirecek planlamalar yapıyoruz. Bir de anlık ödemeler için paraya muhtaçlık var. Bankalar Birliği temsilcilerine gidip, kısa vadede nakit akışını nasıl yapabileceğimizi soracağız. Ya köprü kredi verecekler ya da küçülün diyecekler. Galatasaray küçülerek büyüyecek bir kurum değil. Dün Riva’daydım, Galatasaray’ın Riva’da 3 yıl içinde alacağı 1.5 milyarlık bir gelir var. Biz sanki 3 aylık müddette bunu alabilir miyiz diye modelleyip, genel heyetin onayına sunacağız.”

“SADECE DURSUN BEYEFENDİ DEĞİL, SELAHATTİN LİDERDEN BERİ TÜM LİDERLER SEÇİLEN LİDERLERİ DESTEKLEMİŞTİR”
“Dursun lider, Eşref Bey’i destekliyor olabilir, bu olağandır. İkisi de liseli, ben değilim. Dursun liderin kararıdır, çok olağan. Fakat değerli olan seçildikten sonra Dursun liderin Galatasaray’ı destekleyecek olmasıdır. Dursun lider o denli bir Galatasaraylıdır. Yalnızca Dursun Beyefendi değil, Selahattin liderden beri tüm liderler seçilen liderleri desteklemiştir.”

“GALATASARAY’IN KENDİ VARLIKLARINI UYGUN DEĞERLENDİRDİĞİNİZ VAKİT DÜZLÜĞE ÇIKABİLİRİZ”
“Galatasaray’ın kendi varlıklarını güzel değerlendirdiğiniz vakit düzlüğe çıkabiliriz. Florya’yı satmak en kolay tahlil, 500 milyon alırsınız lakin başka parselleri alıp oraları işletirsek en az 3-4 milyar lira kazanırız.

Biz seçilirsek Kemerburgaz projesini bitirmeyi hedefliyoruz. Riva projesinde 1’inci etap bitti, 2’nci etap başladı, sırada 3’üncü etap var. Kemerburgaz’ı 1 yıl erteleyip adayı faal hale getirebiliriz. Babam 30 yıl adanın müdürlüğünü yaptı, o yüzden benim için manevi ehemmiyeti var. Son periyot misyon yapan tüm liderlerin emekleriyle ada davası kazanıldı ve bunu işletmemiz gerekiyor. Geçen sene Kemerburgaz önceliğimizken, bu sene şampiyonluk, ada ve basketbol alanı daha ön planda. Şampiyonluk çok değerli, hem marka pahası hem de Avrupa gelirleri manasında şampiyonluk çok değerli. Düne nazaran amaçlar değişti. Yapamayacağımız hiçbir şeyi vaat etmiyoruz. Bu medyumluk değil, bu âlâ tahlille yapılan bir plandır.”

“LİSELİ, LİSESİZ SÖYLEMİ POPÜLİST BİR SÖYLEMDİR”
“Liseli, lisesiz ayrımına girmeye gerek yok. Biz Galatasaray Lisesi’nde Ali Sami Yen ve arkadaşlarının birinci adımı atmasıyla kurulmuş bir kulübüz. Kayınpederim ve babam yıllarını lisede ve Galatasaray’da geçirmiş. Liselilerin son devirde kendi ortalarında bölündüğünü görüyoruz. Liseli, lisesiz söylemi popülist bir söylemdir. 5.5 milyar TL borcu ödeyecek biri varsa, ben de çabucak yerimi ona bırakırım. Benim grubumun yarısı liseli ve iş adamı. Adil Emecan liseli değil mesela benim listemdeki. Daha evvel belediye başkanlığı yapmış bir isim. Gayrimenkulü bu kadar fazla olan bir kulüp için çok yararı dokunabilecek bir isim. Kulübü temsil edip sözcülüğünü yapacak isimler çok kıymetli. İki lider yardımcımız var, ikisi de liseli değil. Mesela İsmail Sarıkaya. Vaktinde Ali Sami Yen’e tribün yaptırdı. Stadyum yıkılınca o tribün Florya’ya taşındı ve kullanılıyor. Bora İsmail Bahçetepe genel sekreter ve tahminen de kulübün en kilit ismi olacak. Tüm vakti stadyumda geçiyor. Biz kulübü büyütmeye geldik. Liseli, lisesiz tartışmasına dahil olmaya değil. Buyruk Aral mesela, dijitali Türkiye’de en güzel bilen 3 şahıstan biri, Avrupa’da en yeterli 10 şahıstan biri. Biz projelerimizle geliyoruz.”

“POZİTİF BİR TABLO OLURSA TORRENT İLE DEVAM EDERİZ. NURİ ŞAHİN SANIRIM MENAJERİNİN PARLATTIĞI BİR İSİM, GALATASARAY HOCA YETİŞTİRECEK BİR TOPLULUK DEĞİL”
“Nef ile Galatasaray’ın yaptığı sponsorluk, tüm branşlara örnek olacak bir model. Amatör branşlar için sponsorlarımız hazır, 21 adet sponsorumuz var. Bunlar mevcut sponsorlar dışında gelecek olan sponsorluklar.

Bir taraftar olarak bakmak ile lider olarak bakmak öteki. Evvel mevcut hocanın kontratına ve kiralıktan dönecek 10 oyuncumuza bakacağız. Hocanın gelecek dönem projeksiyonuna bakacağız. Bizi tatmin etmezse tazminatına bakmayız. Taraftar olarak bakınca Torrent beni tatmin etmiyor. Bir yerli hoca adayımız var. Lakin haksızlık etmeyeceğiz, evvel hocanın raporuna bakacağız. Olumlu bir tablo olursa alışılmış ki Torrent ile devam ederiz. Fakat olmazsa aklımızda muhakkak bir yerli hocamız var. İdare heyeti kararıyla ilerleyeceğiz. Benim 1 oyum var, ben şahsen Torrent ile devam etmeme taraftarıyım lakin idare içinde görüş farklılıkları var. Medyada birçok isim geçiyor hoca için. Mesela Şenol Güneş hocanın ismi geçiyor, Sergen Yalçın hocanın ismi geçiyor. Nuri Şahin sanırım menajerinin parlattığı bir isim. Galatasaray hoca yetiştirecek bir topluluk değil, maceraya girecek bir kurum değil. Bizim idaremizde Okan Buruk’u isteyen de çok isim var. Biz şampiyon olursak gelirimiz çok fazla olacak, raporlara nazaran hareket edeceğiz. Lakin şunu söyleyeyim, mayıs ortasından öne hiçbir hoca ile konuşmayacağız. Boşta olan Türk hocalar önceliğimiz olacak. Nuri Şahin için şunu söyleyebilirim, şu an için erken lakin 3 sene sonra Galatasaray’ın hocası olabilir. Kesinlikle transfer yapacağız, şampiyonluk dışında alternatifimiz yok. Hocamızın isteğine nazaran bütçemizi zorlayan bir transfer durumunda elimizi cebimize sokarız. Futbol kulüplerinin etkinleri futbolculardır. Kıymetini bulan futbolcu kesinlikle verilmeli, bu herkes için geçerli.”

ARDA TURAN – FATİH TERİM KONUSU
“Arda Turan’ın Fatih hoca ile verdiği fotoğraf spor etiği için uygun değil. Arda’dan kesinlikle faydalanılmalı. Fatih Hoca ile buluşması çok olağan, o bir baba – oğul buluşması ancak takımda olmadığı haftada bunun toplumsal medyadan paylaşılması futbol etiği için yanlışlı bence. Galatasaray tarihinde ben de, Torrent de unutulacak lakin Arda ve Fatih Hoca unutulmayacak. Florya’yı kimseye bırakmayacağız. Levent Nazifoğlu Sportif A.Ş. idaresinde olacak, bize Florya’daki durumu raporlayacak. Bu bize oy kaybettirebilir lakin ben bir seçim takımı kurmadım. Başarılı olacağına inandığım kadroyu kurdum.”

“6-7 TRANSFERE GEREKSİNİMİMİZ VAR”
“Orta saha başta olmak üzere en az 6-7 transfere gereksinimimiz var. Burada bütçe değerli değil, şampiyonluğa muhtaçlığımız var. Altyapıdan her sene 1 oyuncu kazandırsak, Avrupa’dan her sene 1 tane gurbetçi oyuncu getirsek 6-7 yılda oturmuş bir takımımız olur. Galatasaray’ın yıllardır en değerli gücü altyapısı olmuştur. Bazen türbülanslar olur. Burak Elmas periyodunda alınan genç oyuncuların hepsi kaliteli fakat tutmadı, bir başarısızlık var. Emre Akbaba, Yunus bizim futbolcularımız. Ligler bitince geri dönecekler. Eyüp’teki Oğulcan mesela, 1.2 milyon Euro verdik, gerçek düzgün oynatamadık. Bizim işimiz bunları yönetmek, bunun için geliyoruz.”

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Metin Öztürk: ‘Yönetimimizde Okan Buruk’u isteyen çok kişi var’ için yorumda bulun

    Metin Öztürk: ‘Yönetimimizde Okan Buruk’u isteyen çok kişi var’ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Metin Öztürk: ‘Yönetimimizde Okan Buruk’u isteyen çok kişi var’ için ilk yorumu yapabilirsin.