NASA’nın Webb Teleskobu ‘selfie’ gönderdi

25 Ocak’ta maksadına ulaşan ve açılma süreci tamamlanan Webb Teleskobu, özel lensini kullanarak birincil aynanın ‘içe dönük’ imajını yakalayarak ‘selfie’ çekti. Webb’in selfie’siyle ilgili açıklama yapan NASA, “Gördüğünüz şey, mühendislik maksadı olan parlak bir yıldızı gözlemleyen Webb’in gerçek birincil aynasıdır. Tüm ayna kısımları yıldız ışığını görüyor, lakin parlak kısım parlak zira NIRCam’ın (yakın kızılötesi kamera) görüş açısına nazaran kısım direkt yıldızla hizalı” dedi.

WEBB TELESKOBU

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), ESA ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) ortasındaki memleketler arası bir iştirak olan teleskobun, kozmosla ilgili soruları yanıtlamak ve astronominin tüm alanlarında çığır açan keşifler yapmak için tasarlandığı söz edildi. NASA’dan paylaşılan bilgiler nazaran, teleskop ismini NASA ikinci yöneticisi olan ve Apollo’ya öncülük etmesiyle tanınan James E. Webb’den alıyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. NASA’nın Webb Teleskobu ‘selfie’ gönderdi için yorumda bulun

    NASA’nın Webb Teleskobu ‘selfie’ gönderdi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak NASA’nın Webb Teleskobu ‘selfie’ gönderdi için ilk yorumu yapabilirsin.