Olimpiyatlara liseli damgası

Yaşları küçük ancak amaçları çok büyük. Kimi atlet, kimi yüzücü, kimi de jimnastikçi. Branşları farklı da olsa gayeleri ortak. Hepsi tüm dünyanın heyecanla beklediği Tokyo Yaz Olimpiyatları’nda madalya alıp kürsüye Türk bayrağıyla çıkmak istiyor. Yaşları 15 ile 19 ortasında değişen liseli sportmenler bu büyük tertibe çok sıkı bir formda hazırlanıyor. Birçok daha liseyi bitirmeden yurt dışındaki üniversitelerden sportmen bursuyla kabul alan gençler, olimpiyatlara nasıl hazırlandıklarını anlattı.

KAFİLENİN EN GENÇ ATLETİ

İtalya’nın başşehri Roma’da yapılan Avrupa Gençler Şampiyonasında rekor üstüne rekor kırarak ulusal yüzücü Merve Tuncel kafilenin en genç atleti. Daha evvel hiçbir Türk yüzücünün finallere kalamadığını, bunu gerçekleştiren birinci yüzücü olmak istediğini söyleyen Tuncel şöyle konuştu:
Küçükken suyu çok seviyordum. Annem gücümü atmam için beni alt yapıya yazdırdı. Birinci yarışımda madalya alınca da devam ettim. 16 yaşındayım ve olimpiyat kafilesindeki en genç sporcuyum. Onun için de içimde farklı bir heyecan var. Benim kadar seçme yüzecek atlet da olmadı daha evvel.. Benim 400 metre, 800 metre ve 1500 metrede üç kotam vardı. Daha sonra 4×200 bayan bayraktan da davet aldım ve kota sayımı dörde çıkardım. Dört tane yarış yüzeceğim olimpiyatta. Amacım finale kalmak. Olimpiyatlarda birinci 8’e de hiçbir Türk atlet giremedi şimdiye kadar. Benim maksadım finale kalarak bu birincisi başarmak. İki ay evvel covid geçirdik grup olarak. Hasebiyle berbat bir zamanlamaya denk geldi Avrupa Şampiyonası’ndan evvel. Alabileceğimiz madalyalar vardı fakat alamadık. 15 gün idman yapamadığımız için performansımız düştü. Buna karşın 800 metre özgürde Avrupa gençler rekorunu ve şampiyona rekorunu kırdım, altın madalya aldım. 1500 metre hür seçmesinde şampiyona rekoru kırdım. Daha güzel performansı Tokyo’da da göstermek istiyorum.

YARIŞLAR SERT GEÇECEK
Beril Böcekler (17): Roma’da Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası’nda bayanlar 800 metre hür tarzda gümüş madalya aldım. Tabi hem okul hem toplumsal ömür hem de sporu birlikte yönetim etmek çok güç. 12’nci sınıfa geçtim. Üniversite için de California Üniversitesi’ne gideceğim. Yüzmeyle birlikte götürebileceğim bir meslek istiyorum. İsimli tıp uzmanlığı yahut yazılım mühendisliği olabilir. Yüzmeye 6 yaşındayken tatilde başladım. Tokyo’ya davet edildiğim için çok gururlu hissediyorum. Ülkemi en uygun formda temsil etmeyi hedefliyorum. Yarışlar sert geçecek bu yıl. Bir yıl ertelendi ve bunun avantajını yaşayan çok fazla atlet var. Ben de tam konsantre olimpiyatlara hazırlandım. Spor bence beşere disiplin ve özgüven katıyor. Herkesin hayatında olması lazım. Daima ders, okul ve konut öğrencilerin de psikolojisini etkiliyor. Sporun rahatlatıcı bir yanı var. Öğrenciler de katiyetle sevdikleri sporu yapmalılar. Herkes kesinlikle bir spor kısmıyla ilgilensin.

HAYATIMIN DÖNÜM NOKTASI
Deniz Ertan (17): Bu sene 12’nci sınıfa geçtim. Yüzmeye 7 yaşında babam sayesinde başladım. Tatilde rahat bir formda yüzdüğümü görünce beni kursa yazdırdı. Sonrasında da bırakmadım ve profesyonel olarak devam ettim. 18 Şubat’ta olimpiyat A barajını geçtim. Gayemi gerçekleştirmiş oldum. Bunun için çok keyifli ve heyecanlıyım. Tokyo Olimpiyatları çok büyük bir tertip. Bu benim hayatımın dönüm noktası. Hala inanamıyorum. Gerçek değilmiş üzere hissediyorum. Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası’nda gümüş madalya aldım. Türkiye rekorlarım ve şampiyonluğum var, EYOF Gençlik Olimpiyatlarında bronz madalyam var. Tokyo’da final yüzmek istiyorum. Altın madalya çok güç ancak tabi ki de isterim bu başarıyı elde etmek.

Sporu profesyonel olarak yapmak isteyenlerin toplumsal hayatının pek olmayacağını söylemeliyim. Zira başarılı olmak için tüm hayatınızı odaklamak zorundasınız. Her gün yüzde yüzünüzü vermek zorundasınız. Bir şeylerden vazgeçmek gerekiyor. Ben her vakit dersi derste dinliyorum. Meskene geçince ders çalışacak vakit bulamıyorum. Zira idmandan çok geç ve yorgun çıkıyorum. Planlı ve disiplinli çalışıyorum. Bu yoğunluk bana çok güç gelmiyor. Georgia Tech üniversitesinden yüzücü bursuyla kabul aldım. Mimarlık istiyorum.

SPOR OKUL HAYATIMIZI DİSİPLİNE EDİYOR
Defne Taçyıldız (18): TED Ankara Koleji’nden bu yıl mezun oldum. İlkokuldayken yaz okuluna gitmiştim. Yüzmeye o vakit başladım. 7 yaşından bu yana yüzüyorum. İlkokul birinci sınıftan bu beri yüzme ve okula tıpkı anda devam ettiğim için alışkınım bu tempoya. Derslerim genelde uygundu. Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden atlet bursuyla kabul aldım. Orada da Biyomedikal Mühendisliği okuyacağım. 200 metre kelebek yüzüyorum. Türkiye’de birçok birincilik elde ettim, 17-18 ve açık yaş rekorlarım var. Milletlerarası çapta şimdi birinciliğim yok lakin liselerarası dünya şampiyonasında üçüncülüğüm, Avrupa gençler beşinciliğim var. Artık de olimpiyat için davet aldım. Çok memnunum. Yaklaşık iki yıldır bunun için uğraşıyordum. En az yarı finale kalmayı hedefliyorum. Profesyonel olmasa da herkesin sporla ilgilenmesi lazım. Zira spor okul hayatında daha disiplinli olmanızı sağlıyor.

ÜLKEMİ EN DÜZGÜN FORMDA TEMSİL EDECEĞİM
Yiğit Aslan (18): TED Kayseri Koleji’ni bu sene bitirdim. ABD’deki University of Wisconsin Madison’dan kabul aldım. Yüzmeye çocukken bir AVM’de gördüğüm broşürle başladım ve iş buralara kadar geldi. Ulusal Ekip seçmelerinde erkekler hür tarz 800 metrede 7:51.60’lık dereceyle Olimpiyat A barajını geçerek Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na kota kazandım. Küçükken kendime gaye koymuştum. 2020 olimpiyatlarına katılmak, 2024’te de madalya almak istiyorum demiştim. Yaş olarak küçük olacağım için bir sonraki olimpiyat için deneyim kazanmak istiyorum. Haftada 6 gün çift idmanımız oluyor. Pazar günü de tek idmanımız var. Her gün sıkı bir biçimde çalışıyoruz. Hiç boş günümüz yok. Tabi ki amacım altın madalya. Ülkemi en güzel formda temsil edeceğim.

REKOR KIRMAK İSTİYORUZ
Oğuz Uyar(19): Bu sene olimpiyata hazırlanmadan evvel gaye yarışımız Estonya’daki U23 Avrupa Şampiyonası’ydı. Olimpiyat öncesi buraya katılmak bizim için hoş oldu. Liseyi geçen sene bitirdim. Üniversiteye de bu sene gideceğim. Memleketler arası madalyam da var. Çanakkale’de BESYO okumak istiyorum. Beni vücut eğitimi öğretmenim keşfetti. Ben de yeni birilerini keşfetmek istiyorum. 3 sene öncesine kadar daima futbol oynuyordum. Vücut eğitimi hocam beni atletizme yönlendirdi. Üçüncü yılımda olimpiyat göreceğim için nitekim çok memnunum. İdol gördüğüm beşerlerle yarışacağım. Çok memnunum, çok heyecanlıyım ve çok âlâ hissediyorum. Kısa uzaklık koşucuyum. Olimpiyatta 4×100 koşacağım. Tokyo’da koşmak bile benim için bir amaçtı. Ekibime çok güveniyorum. Maksadımız final koşmak. Türkiye rekorunu kırmak istiyoruz 37 saniye ile. Bunu başarırsak bu sene koşulmuş en güzel dereceyi koşmuş olacağız. Dünyada bu dönem için koşulmuş en güzel derece bu. Allah nasip ederse birinci üçe girip ülkemize madalyayla dönmek istiyoruz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Olimpiyatlara liseli damgası için yorumda bulun

    Olimpiyatlara liseli damgası için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Olimpiyatlara liseli damgası için ilk yorumu yapabilirsin.