Oyun geliştiriciler için NFT tabanlı gelir modeli

Merkezi Silikon Vadisi’ndeki taşınabilir bulut şirketi now.gg, yeni ödeme ve gelir modelini tanıttı. Geliştirici ve kullanıcılar için yepisyeni bir oyun tecrübesi tasarlayan now.gg’nin geliştiricilerin gelirlerini değerli ölçüde artırmasını sağlayacak modeli, bulut kontör ödemelerini NFT tabanlı gelir modeliyle birleştirecek. Bu yaklaşım, Apple ve Google uygulama mağazalarında yer alan taşınabilir oyunlar için çeşidinin birinci örneği olacak. Bulut kontör ödemeleri, oyun geliştiricilerine uygulama içi satın almalardan yüzde 95 kesinti sağlayarak, şu anda ödeme yapan kullanıcılardan mevcut marjlarını yüzde 25 artıracak. NFT tabanlı armağan kartları ve takipçi sanat yapıtları aracılığıyla para kazanma modeli, şu anda ödeme yapmayan kullanıcılar aracılığıyla oyun geliştiricileri için yeni gelir fırsatları yaratacak.

“OYUN GELİŞTİRİCİLER YENİ BİR GELİR MODELİNİ HAK EDİYOR”

now.gg CEO’su Rosen Sharma, “Oyun geliştiricileri etkileyen iki büyük trend var. Bunlardan birincisi IDFA olarak isimlendirilen, çerezler üzere reklamcılar tarafından klasik olarak kullanılan ve bireylerin reklamlarla nasıl etkileşime girdiğini ölçen tanımlayıcılar. IDFA, müşteri edinme maliyetlerini yükseltiyor” dedi. Öteki trendin NFT’deki hacmindeki patlama olduğuna dikkat çeken Rosen Sharma, “NFT ticaret hacmi ayda 4 milyar doları aşıyor ve bu da yıllık bazda global taşınabilir pazarın neredeyse yarısına denk geliyor. Bu büyük hacim karşısında, oyun geliştiriciler de yeni bir gelir modelini hak ediyor. Taşınabilir bulut, oyun geliştiricilerin kâr marjını büyük ölçüde artırarak NFT tabanlı gelir elde etmenin yeni kanallarını sunuyor. Mevcut uygulama içi ve uygulama mağazası modellerinden çok daha büyük bir para kazanma fırsatı sunacağına inanıyoruz. Geliştiricilerin marjlarında, kullanıcıların ise özgürlüğünde yaşanacak artışın, oyun dünyasının geleceğini olumlu istikamette etkileyeceğini düşünüyoruz” dedi.

2022’DE TAŞINABİLİR OYUN PAZARI 29,1 MİLYAR DOLARA ULAŞACAK

now.gg’nin bulut ödemeleri, taşınabilir oyunların popülaritesinin global çapta artmasına, düşük marjlı uygulama mağazası siyasetlerine ve NFT ticaretinin patlamasına cevap olarak geliştirdiğini söyleyen Sharma, “2022’de taşınabilir oyun pazarının 29,1 milyar dolara ulaşacağı kestirim edilse de bugün taşınabilir oyuncuların sadece yüzde 5’i uygulama içi satın alma yapıyor ve bu da geliştiriciler için pek kârlı olmuyor. Bulut kontör ödemeleri ise bu ödeme tipini tercih eden kullanıcılardan elde edilen marjı kıymetli ölçüde artırıyor. Oyun geliştiricilerin yapması gereken tek şey now.gg’nin bulut ödeme altyapısını entegre etmek. Böylelikle oyuncular, geliştiricinin internet sitesinden gerçek para yahut BTC, TC, ETH, DOGE üzere kripto para ünitelerini kullanarak kontör ödemesi yapabiliyor” dedi.

OYUN GELİŞTİRİCİLER İÇİN YENİ GELİR AKIŞI

NFT pazarının şu anda ödeme yapmayan kullanıcıların yüzde 95’ini hedefleyerek oyun geliştiriciler için büsbütün yeni bir gelir akışının kapısını araladığını belirten Sharma, kelamlarına şöyle devam etti:

“Pazaryeri, kullanıcıların dijital koleksiyon eserleri satın almasına, takas etmesine ve tutmasına imkan tanıyor. Daha yüksek marjlar ve yeni gelir kaynakları getiren bu kombinasyonun, mevcut uygulama mağazası siyasetleriyle hayata geçirilmesi mümkün değil.” Yıllık 1 milyar dakikalık oyun oynama müddetini yakalamak üzere olan now.gg’nin geliştiricileri güçlendirmek ve oyunculara büsbütün yeni bir taşınabilir oyun tecrübesi sunmak için kurulduğunu hatırlatan Rosen Sharma, “Oyunlarını uygulamalar yerine bulutta oluşturmalarına, paylaşmalarına ve bunlardan gelir elde etmelerine imkan tanıyarak oyun geliştiricilerinin erişimini, potansiyelini ve iş modelini değerli ölçüde değiştiriyoruz.”

HEM GELİR HEM ETKİLEŞİM

Tanınan taşınabilir oyunlardan Perfect World’ün imalcisi Bai Xue, yeni modelle ilgili yaptığı açıklamada “Mobil oyuncu profili jenerasyonlarla birlikte dönüşümden geçiyor. Öbür bir deyişle taşınabilir oyunları kimlerin, nerede ve nasıl oynadığı daima değişiyor. now.gg’nin bulut ödemeleri sadece geliştiriciler için yeni bir gelir kaynağı sunmakla kalmıyor, birebir vakitte ödeme yapmayan müşterilerle etkileşim kurmanın da daha manalı yollarını sunuyor” dedi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Oyun geliştiriciler için NFT tabanlı gelir modeli için yorumda bulun

    Oyun geliştiriciler için NFT tabanlı gelir modeli için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Oyun geliştiriciler için NFT tabanlı gelir modeli için ilk yorumu yapabilirsin.